eksozdan gelen kurumun sebebi ne olabilir?

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam

aracin eksozundan resimdeki gibi kurum geliyor, park yerinde de resimdeki gibi eksozdan gelen ufak lekeler gördüm, sebebi ne olabilir acaba?

foto106ak5.jpg

foto107oz8.jpg

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yukarı baktıgı ıcın ıcıne su topluyor ve gaza basınca atıyor asagı baksa böyle bı durum olmaz

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yani bütün olay icinde su birikmesinden kaynaklaniyor.

peki bu zamanla azalirmi yoksa bögle gidermi ?

eksozu degistirmek disinda yapilabilecek bisey varmi ?

birde hazir konuyu acmisken bi sorum daha olucak. arac ilk calismalarda mavi duman atiyor, yani yag yakiyor. yaklasik 1000 km de 500 ml yag ekliyorum.
ventil kecesinden kaciriyor tahminim. parcacida bikatki maddesi gördüm, yaga eklenerek kullaniyor, üzerinde, silindir ve blok arasinda sürtünme sonucu olusan bosluklari, silindire yapsarak doldurdugu yaziyord.

bögle bi katki maddesi ventil keceleri icinde ise yaraya bilirmi ? yada bu is icin baska bi katki maddesi varmi ?

Son düzenleme:

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet su toplayıp geri atıyor olabılır

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yani bütün olay icinde su birikmesinden kaynaklaniyor.

peki bu zamanla azalirmi yoksa bögle gidermi ?

eksozu degistirmek disinda yapilabilecek bisey varmi ?

birde hazir konuyu acmisken bi sorum daha olucak. arac ilk calismalarda mavi duman atiyor, yani yag yakiyor. yaklasik 1000 km de 500 ml yag ekliyorum.
ventil kecesinden kaciriyor tahminim. parcacida bikatki maddesi gördüm, yaga eklenerek kullaniyor, üzerinde, silindir ve blok arasinda sürtünme sonucu olusan bosluklari, silindire yapsarak doldurdugu yaziyord.

bögle bi katki maddesi ventil keceleri icinde ise yaraya bilirmi ? yada bu is icin baska bi katki maddesi varmi ?
yere bakarsa azalacaktır ama bu sekılde çok belırgın atar. sen kapagı taşlattıgında sıbop lastıklerını degıstırtmedın dırek taktın ve sımdı sabaha kadar sıbop lastıklerınden yag yanma odasına gırıyor marsa basıncada o yag duman yapıyor. caresı yok lastıkler degısecek

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yere bakarsa azalacaktır ama bu sekılde çok belırgın atar. sen kapagı taşlattıgında sıbop lastıklerını degıstırtmedın dırek taktın ve sımdı sabaha kadar sıbop lastıklerınden yag yanma odasına gırıyor marsa basıncada o yag duman yapıyor. caresı yok lastıkler degısecek

cok sagol aciklaman icin.

ama bu sira sibop lastiklerine bakabilecegimi sanmiyorum, havalar cok soguk ve bu is icin zamanim yok. 5.-6. aylara kadar bu sekilde kullanicam sanirim. o tarihten sonra ilgilenebilirim en erken arabayla. igin icin tekrar tesekürler.

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cok sagol aciklaman icin.

ama bu sira sibop lastiklerine bakabilecegimi sanmiyorum, havalar cok soguk ve bu is icin zamanim yok. 5.-6. aylara kadar bu sekilde kullanicam sanirim. o tarihten sonra ilgilenebilirim en erken arabayla. igin icin tekrar tesekürler.
bakılacak bırsey yok sılındır kapagını gene sökecen:( lastıklerı sen değiştiremezsın bu arada sıboplarda değişebilir

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bakılacak bırsey yok sılındır kapagını gene sökecen:( lastıklerı sen değiştiremezsın bu arada sıboplarda değişebilir

bakarim derken,, bende onu demek istemistim, yani ventilleri kendim söküp takabilirmiyim dige. alet ekipman bulunur ama ugrasmak sorun. ilk kendim denerim olmassa yollarim servise, nasilsa önce de sonrada gidecegi yer orasi :) en azindan denemis olurum, belki yapabilirim.

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Merhabalar Musa Bey,
Sabahları veya 1-2 gün kullanmayınca araç ilk çalışırken mavimsi bir duman atıyor. Daha sonra bir daha olmuyor. Araç belirgin bir şekilde yağ eksiltmiyor. Şu anda 126.000 km de. Ben 70.000 iken ilk sahibi olan bir arkadaştan almıştım. Bendeyken motor hiç açılmadı. Her türlü bakımı Ankara Opiste yapılıyordu. ( Şu an İzmir'deyim. Çok gerekmedikce sanayiye gitmiyorum )
Sibop lastiklerinin değişmesinin aciliyeti varmıdır, varsa ne kadar maliyet çıkarır.