Egzantirik mili devir sensörü...

elantra32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkeze selamlar... 2000 model makyajlı kasa vectra cdx sahibiyim... arabamı aldığım günden beri aralıklı olarak arıza ışığı yanıyordu ve yandığı zaman 4500 devirde kas kesiciye giriyordu... elektirikçi arkadaşım tech2 cihazına bağladı ve kam mili devir sensörü yanlış sinyal diyordu... sonra bu işten sıkıldım ve sensörü ısparta telli oto opel özel servisinde değiştirdim... eski kablosunu değiştirmediler sadece sensörü değiştirdiler... 1 aya varmadan aynı sıkıntı nedeniyle arıza ışığı yine yandı... kendim incelediğimde sensör kablosunun önce bir kere değişmiş ve kablolar birbirine sarılarak bantlanmış fakat içindeki kablolardan birisinin dışı bile soyulmuş olduğunu gördüm... kabloyu oynadıktan sonra stop edip tekrar çalıştırdığımda bazen ışığı yakmıyor... bu iş artık canımı fazlasıyla sıkmaya başladı lütfen yardımcı olur musun??? tekrar değştirmeye elim varmıyor yine ışık yakar diye... bu sensör kablosuyla birlikte mi değişmeliydi

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
kabloları izole edip soketi devre temizleyici sprey ile temizleyin, eğer yine ışık yanarsa kabloyu değiştirin....

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkeze selamlar... 2000 model makyajlı kasa vectra cdx sahibiyim... arabamı aldığım günden beri aralıklı olarak arıza ışığı yanıyordu ve yandığı zaman 4500 devirde kas kesiciye giriyordu... elektirikçi arkadaşım tech2 cihazına bağladı ve kam mili devir sensörü yanlış sinyal diyordu... sonra bu işten sıkıldım ve sensörü ısparta telli oto opel özel servisinde değiştirdim... eski kablosunu değiştirmediler sadece sensörü değiştirdiler... 1 aya varmadan aynı sıkıntı nedeniyle arıza ışığı yine yandı... kendim incelediğimde sensör kablosunun önce bir kere değişmiş ve kablolar birbirine sarılarak bantlanmış fakat içindeki kablolardan birisinin dışı bile soyulmuş olduğunu gördüm... kabloyu oynadıktan sonra stop edip tekrar çalıştırdığımda bazen ışığı yakmıyor... bu iş artık canımı fazlasıyla sıkmaya başladı lütfen yardımcı olur musun??? tekrar değştirmeye elim varmıyor yine ışık yakar diye... bu sensör kablosuyla birlikte mi değişmeliydi
dediğin kısım üst devir sensörü heralde. şimdi de alt sensör gitmiş sanırım. yada tam tersiydi. birinde kablo kısa diğerinde uzundu. kablosuz değişme diye bir şey olmuyor benim bildiğim. senin araçta birini değiştirmişler. diğerini de değiştir sıkıntı kalmaz. devir sensörleri genelde tek olarak bozulur fakat çift olarak değiştirilir. bir alt birde üst sensör vardır. ikiside değişti mi sorun kalmaz.
kablo soyulmuş yazmışsın. kablo kaplamalarını ana sigorta kutusundan kontrol et. ordada soyulma varsa kablo tesisatı yaptır acilen. allah muhafaza ufak bir şaside araç gider. 2 sene önce 130 tl ye yeni tesisat çektirmiştim. çok pahalı birşey değil.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınız makyajlı ise sensör oval tipli olandandır.Bu nedenle oval sensörlerin bazı çeşitlerinde kablo beraberinde gelir.Belki önceki sahibi kabloyla gelenden alıp takmıştır.Sizde kablosuz olandan almış olabilirsiniz.Kabloları kesin uçlarını güzelce lehimle irtibatlayın sonra sarın soket kısmınıda temizleyin düzelmezse sensör yan sanayi ise bide bozulmuş olabilir.Bozulan sensör ara sıra ışık yakmakla başlıyo sonra sürekli ışık yakıyo.Bazen motor soğukken ışık yakıp ısındığında ışığın söndüğünüde aracımda 2 yan sanayi sensörde gördüm.Sensörleri söküp ölçtüğümde değer göstermiyordu soba üzerine koyduğumda ısınan sensörün değer gösterdiğini gözlemledim.Sensör içinde bobin var hassas sarım olduğundan yan sanayilerde bunun bozulması daha çabuk oluyor.Piyasadada çok orginal diye satılan yan ürünler mevcut.Eğer değiştirdiğiniz sensör yine arıza yapıyosa kısa zaman içinde beyinde sorun olabilir.

http://img.photobucket.com/albums/v312/JSeaman/Vectra/CPStep29.jpg

elantra32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motor Üst kapağının üzerinden geçerek sensöre giriş yapan kablonun içinde 4-5 tane ince kablo var ve bunlardan bir tanesi soyulmuş bu kabloyu acilen bakıtacam... oradaki kablolara elektirikçi olan arkadaşım bakmıştı tesisat ne durumda diye fakat bi sıkıntı yoktu tesisatta... Tech2 cihazı kam mili devir sensörü yanlış sinyal diyor; kam mili egzantirik mili olduğuna göre bahsettiğimiz sensör ve kablo motor üst kapağının oradakiler olmalı... Aşağıdaki sensör bozuk olsa krank mili sensörü arızası verirdi yanlış düşünmüyorsam...
Bir şey daha eklemek istiyorum arkadaşlar bu arıza ışığını genellikle motor sıcakken stop edip tekrar çalıştırdığımda yakıyordu... motor çalıştığında yanmadıysa stop etmeden 1000 km yapsam yanmıyor; ilk çalıştığında yanmış ise de stop etmeden 1000 km yapsam sönmüyor ışık... stop edip çalıştırdığımda bazen sönüyor bazen sönmüyor nasıl iş anlamadım... şu kablolara acilen bi bakıtayım o zaman

elantra32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ilgilendiğiniz için gerçekten çook teşekkürler... Bülent kardeşim bu kabloyu nereden bulabilirim veya sokete uygun olarak kendim kablo yaptırabiliri miyim acaba ??? bir de gönderdiğin resimdeki kabloyu bağlayacağımız, beyinden gelen kabloyu da kontrol ettireyim mi

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kablo ayrı satılıyormu bilmiyorum mesela bu sensör kabloyla satılıyor http://www.opelparcaci.com/main/ope...r_icin_1996__2001_arasi_modeller-pmu1871.html . beyinden gelen kabloda sıkıntı olacağını sanmam varsa ek yerinde olur sıkıntı eki düzeltin bide öğle gözlemleyin bide sensöre giren soketi temizleyin en kötü ihtimal sensör değişecek.soketle beyin arasındaki kabloyu ölçmek istiyosanız beyin soketindeki 31-32-13 uçlar sokete gider ohm metre ile bi ölçün direnç gösterecekmi bakın.

elantra32

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tamm bülent kardeşim bi kontol ettireyim çok teşekkür ediyorum ilgin ve önerilerin için:)

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
soyulmus ola kablo ıcın ugrasma problem yaratmaz. senın aracındakı eksantrık sensörunun soketı farklı oldugu ıcın pıyasada zor bulunuyor ve pahalı onun ıcın dıger modelın soketıyle degısmısler senın ıcın bu daha ıyı. orjınal olmayana eksantrık sensörlerı arızalı cıkıyor. orjınal al tak. bırde eksantrık kasnagında caplanma oluyor onada bakın...

Son düzenleme: