Dizel Partikül Filtresi

opel izmir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel Partikül Filtresi Temizlemesi

zafer benim araçta hiç çıkmıyor bu uyarı. ben de genelde   kısa mesafe gidiyorum, bu uyarının  hiç çıkmaması  iyi bir şey mi yoksa ileride başıma iş açabilirmi. ?  
birde servsite bir ilan vardı DPF  temizletin aracınız nefes alsın tarzında bişey yazıyordu. Fiyatı da 99 tlydi sanırım. bunu yaptırmamızı tavsiye edermisin yada kaç kmde  bir yaptıralım ?
[/quote]

akın günaydın,

senin araçta bu uyarının çıkmaması, senin araçta dizel parikül filtresinin tıkanmamış olduğunu gösterir. uyarının çıkıp çıkmaması iyi veya kötü bir şey değildir. sadece tıkanmış ve temizle der uyarı ışığı. ancak senin kısa mesafe dediğin her gün bornova bozyaka arası yeşildere yolu muhtemelen filtrenin tıkanması için yeterli değil :) ya da bu yolculuk sırasında zaten temizliyor. yaklaşık 30km akıcı trafikte yol alıyorsun. DPF kendi kendine temizlendiği sürece serviste temizlenmesine gerek yoktur.

bahadirusta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel Partikül Filtresi

erdem link' Alıntı:
[quote author=opel izmir link=topic=499.msg6913#msg6913 date=1297870607]
[quote author=erdem link=topic=499.msg6419#msg6419 date=1297708937]
partikul.jpg

sormayı hep unutuyordum. bu resimde sağ altta görülen düğme ne işe yarıyor?

Konu alt başlığı ile alakalı değil ama burada sordunuz diye buradan cevap yazıyorum.
Bence bir işe yaramıyor. Tahminim şu yönde; gösterge paneli standart üretim ve ülke donanımlarına göre farklı görevler atanmış. Şöyle ki Türkiye'de yol bilgisayarı olmayan bir donanım yok ve bu yüzden bu düğme Türkiye'de işlevsiz, yani görev atanmamış. Ancak yol bilgisayarı olmayan donanım seviyesinde o düğmenin görevi güncel km bilgisini silmek. Kullanım kitapçığı sayfa 93... Yol bilgisayarı olan donanımlarda (Türkiye'deki araçlar gibi) bu özellik sinyal kolu üzerindeki set/clear düğmesine atanmıştır.

Saygılarımla,
[/quote]
cevap için teşekkürler zafer bey
[/quote]
bugün o bahsi geçen sağ alt taraftaki düğmeye bastım ve km bilgim trip 1 sıfırlandı yani bizdede o düğmeye bir görev atanmış saygılar..

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bahadirusta link' Alıntı:
[quote author=erdem link=topic=228.msg6970#msg6970 date=1297884955]
[quote author=opel izmir link=topic=499.msg6913#msg6913 date=1297870607]
[quote author=erdem link=topic=499.msg6419#msg6419 date=1297708937]

sormayı hep unutuyordum. bu resimde sağ altta görülen düğme ne işe yarıyor?

Konu alt başlığı ile alakalı değil ama burada sordunuz diye buradan cevap yazıyorum.
Bence bir işe yaramıyor. Tahminim şu yönde; gösterge paneli standart üretim ve ülke donanımlarına göre farklı görevler atanmış. Şöyle ki Türkiye'de yol bilgisayarı olmayan bir donanım yok ve bu yüzden bu düğme Türkiye'de işlevsiz, yani görev atanmamış. Ancak yol bilgisayarı olmayan donanım seviyesinde o düğmenin görevi güncel km bilgisini silmek. Kullanım kitapçığı sayfa 93... Yol bilgisayarı olan donanımlarda (Türkiye'deki araçlar gibi) bu özellik sinyal kolu üzerindeki set/clear düğmesine atanmıştır.

Saygılarımla,
[/quote]
cevap için teşekkürler zafer bey
[/quote]
bugün o bahsi geçen sağ alt taraftaki düğmeye bastım ve km bilgim trip 1 sıfırlandı yani bizdede o düğmeye bir görev atanmış saygılar..
[/quote]

demekki sinyal kolu üzerindeki set/clearla yapılan işlemin aynısını yapıyor. zafer beyin dediği gibi bizde zaten yol bilgisayarı olduğu için o düğme hiç konulmasa da olurmuş

Turmalin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Selamlar arkadaşlar.Forumu takip etmeye çalışıyorum ama çok fazla fırsatım olmuyor. Herhalde bu partikül uyarısını en fazla yaşayan benim. Özellikle kısa mesafe de motor soğukken kullanmamın etkili olduğu belli. Oturduğum yer çok küçük olduğu için yapacak birşey yok tabii.Yalnız bu uyarının gelmesinde en önemli etkenlerden biriside yakıt.Ben ilk yakıtımı Sivas'ta herhangi bir shell istasyonundan aldım. Araç 820 km'ye kadar tam olarak 4 defa uyarı verdi ve be doğal olarak zorunlu gezintiye çıktım. Shell'den aldığım motorin bittikten sonra opet'ten doldurdum ve en son uyarının üzerine yaklaşık 400 km geçti henüz bir uyarı gelmedi. Bakalım hayırlısı. Umarım bir süre daha gelmez çünkü çok can sıkıcı bir durum. Sabah işe geleceğim araç Dizel partikül filtresi temizleniyor sürmeye devam edin diyor. Tek avantajı sevdiğiniz aracı daha fazla kullanmak için bir bahaneniz oluyor.
dft012

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aslında bu Dizel Partikül Filtresi aslında çok pahalı bir parça ve her marka bunu kullanmıyor
dediğiniz gibi alınan yakıt çok önemli dikkat etmek lazım

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

Ben yakıtta en ıyı verimi shell`den aldım.Gerek perf.gerek menzil

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

deathburn link' Alıntı:
Ben yakıtta en ıyı verimi shell`den aldım.Gerek perf.gerek menzil

Kullandığınız Shell yakıtı FuelSave Diesel mi, V-Power Diesel mi yoksa +GTL mi?

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

V-power diesel

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

deathburn link' Alıntı:

Cevap için teşekkür ederim.
Shell benim için sabıkalı bir istasyondur çünkü 3-4 sene önce dizel yakıtlarını kullanmış ama hiç memnun kalmamıştım. Bir de pompalarının litre ayarı sıklıkla bozuk olurdu. 45 litre deposu olan Corsa D aracıma içinde hala bir miktar yakıt varken 48,5 litre yakıt aldığımı hatırlıyorum. Daha sonra Shell'den vazgeçtim. Şimdi sadece Total ve PO'dan alıyorum.
Geçenlerde bir defalığa mahsus Shell FuelSave Diesel aldım. Aslında fena da değildi. Madem memnunsunuz tekrar V-Power Diesel'i denemekte fayda var.

D

deathburn

Bilgi Girilmemiş

+GTL denemedim ama o kadar fiyat farkına değecek bir fark beklemediğim için tercih etmiyorum.1 depoda 15 tl fark ediyor