Dizel araçlarda yağ değişimi ?

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
... 1yıl ve 15bin km bu tamamen hikayedir.
Motorun çalışma saatini hesaplamak yerine 15bin veya 1 yıl demişler.
Motorun çalışma koşulları önemlidir. Hava sıcaklığı, trafik ve uzun yol.

...

Güzel hikayeymiş ama aslı şöyle:

1 yıl yağın nitelik bakımından ömrünü simgeler. Araca koyduktan sonra 1 km bile yapsanız yağın niteliklerini koruyacağı zaman süresi 1 yıldır. Tam olarak öyle olmasa da son kullanma tarihi gibi düşünün.

15.000 km ise ortalama bir rakam olmakla birlikte tüm şartlar hesaplanarak verilmiş ve azamiye yaklaştırılmış bir rakamdır. Yani yağın asıl ömrü 25.000 km ise (ki mobil1, castrol gibi markalar çok daha yüksek rakamlarda test ediliyorlar) bunu birçok koşulu hesaba katarak 15.000 olarak belirtiyorlar. Bunu da misalen araca konulan devir kesici gibi düşünün, motor daha fazla çevirir ama üretici işi garantiye almış.

Emin olun hem yağ hem otomobil üreticileri, her türlü ağır koşulu göz önünde bulundurarak bu rakamları veriyorlar, yağın gerçek değerini verseler (25.000 gibi mesela) yağdan kaynaklanan her problem için başlarının ağrıması kaçınılmaz olur.

Biz gereksiz yere içimiz rahat etsin diye erken değiştiriyoruz bakmayın siz.

Bygnr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
az önce sanayiden geldim aracımın bakımı şimdi yeni yapıldı.

ben aracımı biliyorum çok şükür uzun yolda gidiyorum trafiktede çok kaldığım zamanlar oluyor.
ben emin olmak için 5000 km ile 10.000 km arasında bir zamanda değiştiriyorum.

hava filtresinden çıkan toz çok fenaydı gelde değiştirme şimdi bu aracın filtrelerini.
kendimi ve aracımı rahatlatmak için genelde 6-7 bin km de aracımın bakımlarında bütün filtrelerini değiştiririm.
sonuçta bu arabayı ben kullanıyorum. ben bakmassam ben ilgilenmezsem kim ilgilenecek.

cliocu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mobil 1 in yanında shell helix pro 5w30 yada gm genıune Avrupa dolumu 5w30 nasıldır?