Dizel araçlarda kullanımdan sonra stop etmeden önce 30 sn bekleme süresi !!

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dizel araçlarda  aracı stop etmeden yaklaşık 30 saniye rolantide beklemek gerekir diye yazıyor kitapçıkta.  servis ise 1-2 dakka bekle diyor.  Herkes buna uyuyormu ? zira  bazen zaman olmuyor yada insan sıkılıyor park yerinde  aracın içinde beklemekten.  dziel kullanan arkadaşlar ne şekilde hareket ediyor?

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com
Ynt: Dizel araçlarda kullanımdan sonra stop etmeden önce 30 sn bekleme süresi !!

Bu konu'da benim bildiğim aracı park  edip hemen stop ettiğinde turbonun pervanesi dönmeye devam ediyor bundan dolayıda yağlanması kesildiği içinde yağsız dönüp aşınmaya sebep oluyor, park etmeden önce yada hareket etmeden önce düşük devirde kullanmak daha sağlıklıdır. Bu benzinli araçlar içinde şu şekilde geçerli uzun yoldan gelince 1-2 dk rolantide çalıştırmakta fayda var.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel araçlarda kullanımdan sonra stop etmeden önce 30 sn bekleme süresi !!

şu ana kadar hiç uymadım bırakın 1 dakikayı
30 sn dahi durmadım ben ve aslında bu konudan haberim bile yoktu
iyi ki bahsettiniz sn avukatakın
peki dizellerde durduktan sonra aracı hemen stop edersek ne gibi problemler çıkabilir ?

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Turbo kendini deşarj edemediği için bir süre sonra  turbo arızası ve çekişten düşme sorunu olur dedi servis.  Vallaha çok gıcık bir durum dizel arabanın kakış hantallığından daha büyük bir sorun bu bence.

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

volkan park etmeden önce düşük devirde kulanmak yetmiyormuş malesef.  durmadan 1-2 dakka rolanti şartmış  :mad:

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

park etmeden düşük devirde kullanmanın amacı turboyu devreye sokmadan yada düşük dönme hızıyla ve sakin bir sürüşle park etmektir ondan dedim, yukarda'da belirttiğim gibi motoru ani stop ettiğinizde turbo pervanesi dönmeye devam ediyor ama yağlanma kesiliyor bu yüzden park haline geçmeden düşük devirle kullanmak buna bir + sağlıyor ama önlem değildir tabiki.

memberger

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar aklınızda bulunsun gerek aracı ilk çalıştırdığınızda, gerekse kontağı kapatmadan önce rölantide asla gaza basmayın. Her iki durumda da turbo yatakları hasar görebilir. Aracı çalıştırınca gaz verirseniz yağlama kesilir, turbo pervanesi yağsız döneceğinden yataklara zarar verir. Benzer şekilde gaz verip arkadan kontağı kapatırsanız, bu durumda da motor yağlaması kesilir. Turbo pervanesi hala yüksek hızda dönerken yağlama aniden kesildiğinden yataklar gidebilir. Aman diyim...

opel izmir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aslında turbo devamlı devrededir. "belli bir hız veya devirden sonra turbo devreye girer" şehir efsanesidir.  :) türbinler çok yüksek devirlerde dönerler. stop etmeden önce 30 saniye kadar beklemek çok yüksek hızda dönen türbinlerin makul hızda dönmesine yetecek kadar zaman tanımak adınadır. aşınmayı önlemek için yağlama yapılır. stop edince yağlama kesilir ve istenen hızdan yüksek bir hızda türbinler dönüyorsa, ataletiyle duruncaya kadar içeride kalan yağ, turboyu yağlama yetmeyecektir. bu da uzun vadede turbo arızalarına neden olabilecektir. ondandır ki; stop etmeden önce makul bir süre beklemek aracınız ve sizin için iyidir :) .
bu bir problem değildir. işin doğası gereği yapılması gerekendir. marka ve modelden bağımsız olarak tüm turbolar bu şekilde ilgi ve alakaya muhtaçtırlar  askk .

memberger

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

opel izmir link' Alıntı:
aslında turbo devamlı devrededir. "belli bir hız veya devirden sonra turbo devreye girer" şehir efsanesidir.
Bu konuda DH'de mutabakata varmıştık  cooll

BAKUTA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

güzel bir konu , benimde bildiğim rölantide 1 dk çalıştırın şeklinde.
sonuçta her zaman uyamasamda dikkat etmeye çalışıyorum hatta saate bakıp 1 dk gecince kontak kapatımaya gayret ediyorum
1-2 dklık kırmızı ışıktaki beklemelerde faydalı olacaktır.