Direksiyon boşluğunda iken sağa sola kırdığımda gelen ses...

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
bahsettiğiniz ses kutunun içindeki milin çalıştığı yatağın boşluğundan kaynaklanır..ve bu boşluğun ayarı vardır,ilerleyen km de bir kaç tur sıkarsınız yataklama görevi yapan plastik parçayı,ses keser,10 dakikanızı almaz bu işlem...

hocam yani rot kollari bozuktur dediler bana. Değiştir dediler. Değiştirmeye gerek yokmudur yani?

Tam olarak da anlamadim kutu demişsiniz. Direksiyon kutusunun mu? Daha detayli anlatsaniz da bu olayı ben bunu ustaya söylesem onu bi halletsem. Yardimlariniz için tekrar teşekkür ederim.

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
elbette rot kollarınında mafsalları boşluk yapmış olabilir ve değişmeden giderilmez

ama önce bahsettiğim yere bir göz atsanız,yapacağınız sadece bir somunu bir yada iki tur bedava sıkmak !

rot kolları bozulacak seviyeye gelmişse zaten direksiyon kutusunun içinde de boşluk vardır bir miktar artık..

direksiyon volanından inen mil gögüsdeki delikten geçip kutunun içindeki mekanizma ile bahsettiğim mili sağa sola çevirir,üzerinde sonsuz dişli,hani bu kramayer denilen işte onlardan vardır ve dişlerin yol şartlarından çabucak yıpranmaması için yaylı bir plastik parça ile yataklandırılmıştır,süspansiyon yukarı aşağı oynadıkça bu milde yaylı yatağa baskı yapar,tabi plastik parça aşındıkça boşluk oluşur ve alttaki somunu sıkıp boşluğu giderirsiniz

dikkat etmeniz gereken çok aşırı sıkıpta dişlileri birbirine çok baskı oluşturmamak gerekir,aksi halde direksiyon düşük hızlarda toplamaz..

sizin bahsettiğiniz rot kolları direksiyon kutusunun içindeki bu milin dışardaki devamıdır,yani milden aldığı hareketi tekerleri sağa sola çevirmek için kullanır..

bu kadar,uzun oldu ama siz istediniz diye detaya girdim:)

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Bu cümleleri ustaya nasıl aktarırım bilmiyorum. Hani o da anlar mı bunları bilmiyorum çok sağlam ustalar yok buralarda ama bunu ben bi servise söyleyeyim.

Şimdi hocam bu adam bunu yapmak için nereden hamle yapacak arabaya? :D Yani Recep ivediğin olayına benzedi biraz, arabayı kündeye getirmek değil tabi maksat fakat diyorum ki bu sıkma olayını arabanın altından mı yapcak yoksa direksiyon kutusuna mı ulaşacak?

Ön lastikleri söküp mü yapacak nasıl yapacak? :D

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hiçbir şeyi sökmesine gerek yok aracı biraz yerden kaldırın altına girin sol tarafta genişçe bir somun,ortası alyen anahtarlıdır,direksiyon kutusunun üzerinde arayacaksınız bunu aracın altından rahatça görülür,ustaya deyinki direksiyon kutusunun içindeki milin boşluğunu önce bir iki tur alalım deneyelim..rot kollarını değiştirmeniz gerekiyorsa bile bunu yapın..

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Hocam bi arkadaş bunu yazmış... MAFSAL falan. Sizin söylediğiniz de bu aynı olay mı acaba?

Uzun süredir aracımda bozuk yollarda özellikle asfalt üzerine harç kamyonlarından dökülüp taşlaşan bozuk kesimli yollarda ön sol taraftan lakır lukur sesler geliyordu. Ön takımda daha önce z rotları salıncaklar rotiller vs değişmişti ve rot balansçı direksiyon kutusu dedi ve baykaya ya gittim. orası bir torna atölyesi. ordaki usta kutuyu karşı sıradaki ercan oto da söktürüyor (baykayadan fiyat alırken o fiyata sökme takma dahil değil ona göre fiyat alın) sabah 930 gibi oradaydım kutumu söktüler daha önceden hazırlanmış başka bir kutuyu taktılar (onarım uzun sürdüğünden böyle bir işlem yapıyorlar illa kendi kutunuzu isterseniz gün boyu beklersiniz sanırım:)) kutum tekrar ercan oto da takıldı. baykaya ya 100 ercan otoya 80 tl ödedim. yola çıktım sanayide opseri sağınıza alıp devam edince çıkmaz bir yol var ordaki kapı açık ve tam test yapılacak bozuklukta bir yol var girdim yola ee ses hala devam ediyor tekrar baykaya ya gittim. usta dışarı çıkmış geldi falan dedim bin arabaya gezelim. çıktık o yola tekrar olmadığını oda gördü. dükkana gittik bana aynen şöyle dedi. ordan benden çıkardığını söylediği (doğru yalan günahı boynuna) kutuyu mengeneye taktı boşluklarını gösterdi ve kutumun arızalı olduğunu ama o sesin farklı bir yerden olduğunu onun içinde "aklına usta kutuyu boşuna değiştirdi gibi bir şey gelmesin" babında konuşarak tekrar ercan otoya yolladı. ordaki arkadaşa sen bide mafsala bak bence dedim ve usta arabayı aldı turladı geldi tamam dedi benim haklı olduğumu sesin mafsaldan geldiğini (ilk başta ben baykaya ya bir deneyelim ses nerden geliyo bakalım demiştim ama ordaki usta direk kutu arızası diyerek kutuyu değişmişti) söyleyerek direksiyonun altından bi yerleri sıktı falan bi bindim anam ses falan yok dedim Allah senden razı olsun... böylece ses problemim bitti...

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kutunun altında biyerleri sıktı denilen yer benim bahsettiğim somun olmalı,kutunun sol tarafında altta,zaten direksiyon kutusunun üzerinde bir tane mevcuttur ve başkada sıkılan bölümü yoktur..

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
tamamdır hocam çok çok teşekkür ediyorum yardımlarınız ve değerli paylaşımlarınız için.

Bi de sadece bu nefret ettiğim "tak tak tak tıkır tıkır" sesini şoför tarafından duyuyoruz. Neden diğer tarafdan duymuyoruz onu da anlamış değilim. Rot kollarının iki tarafıda değişmesi lazım dediler aslında. Ve ses ondan ise neden sadece sol tarafdan geliyor acaba diye duşunmeden de edemiyorum.

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
neden solda anlamıyorum diyorsun ama ben sana cevabını vermişim ya:)

bu plastik boşluk yapan yatak sol taraftadır yalnızca ok...

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
anladım hocam o zaman sizin dediginizi yaptığımda, bu düzelecek o zaman. Sabırsızlanıyorum yarını şimdi iple çekeceğim... :D

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Recep pm ini cevapladım. sorunun çözülünce buraya yaz tekrar.
Umarım sende kurtulursun bu sesten, şimdiden geçmiş olsun...