Devir Yükseliyor, Vites Atmıyor

asilonline

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba ustalar,

2007 Astra h easytronik şanzımanlı aracımda zaman zaman şöyle bir sorun oluşuyor. Gaza basınca devir yükseliyor, araba bağırıyor ama vites atmıyor. Arabayı stop edip tekrar çalıştırınca sorun düzeliyor. Bu iki kez başıma geldi.

Zaman zamanda şöyle bir sorun oluşuyor. Gaza basıyorum, devir saati hiç yükselmiyor, gaz yemiyor gibi bir durum oluşuyor, araba yavaş yavaş giderken yavaş yavaş hızlanıyor ve düzeliyor. Buda 2-3 ayda bir oluyor.

Bilgisayarda şanzıman arızası vermiş. Sizce bu arıza ne olabilir? Şanzımanı söktüreyim mi, yoksa bu şekilde idare mi edeyim?

Not: Devir yükseldikten sonra manuel olarak ikinci vitese yükseltsem bile kendisi otomatik olarak birinci vitese düşürüyor.

Son düzenleme:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
beyin hatasına benziyor

asilonline

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hangi beyin. Motor mu, şanzıman mı? Birde bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu? Çok az yapıyor, daha büyük hasara sebep olma ihtimali olur mu?

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
hangi beyin. Motor mu, şanzıman mı? Birde bu şekilde kullanmanın bir zararı olur mu? Çok az yapıyor, daha büyük hasara sebep olma ihtimali olur mu?

Vites seçimlerinde tutarsız şanzımana güvenip araca öyle binilir mi diye düşündüm bir an, şahsi kanaatim, içinde can taşıyoruz bunun, o riske girilmez.

asilonline

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bu arıza uzun süredir yapmadı. Bugün iki defa karşılaştım. Araç sorunsuz şekilde uzun yol yaparken bir ışıkta falan yavaşladığında gaz yememeye başladı. Motor arızası lambası yaktı. Stop edip çalıştırınca düzeldi. Şanzıman beyni arızası olsa sürekli hata vermesi gerekmez mi?

Acaba mazot filtresinden veya pompasından olabilir mi? Sanki motora mazot gitmiyor o yüzden oluyor gibi hissettim.

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
manuel olsa debriyaj kaçırıyor derdim ama easytronic'te durum nasıldır bilemem.

asilonline

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
turbo basınç sensörünü değiştirdiler 200 TL'ye. Bakalım tekrar yapacak mı?