Debriyaj takılıyor!...

volkaninan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar.
2001 Astra G Elegance arabam. 1 yıldan fazla zamandır araç bende. Daha 83000 km de. Ben 14000 km yaptım. 7-8 ay oldu aracımın baskı balatasını değiştireli. Yalnız bilya değişmedi. Ustam gerek yok dedi çünkü.
Gelelim probleme; geçenlerde araç geri viteste kalktım. Sonra debriyaja bastım ve yaklaşık 100 m geri geri rampa aşağı indim. Sonra düze gelince durdum. 1.vitese attım. Kalkarken debriyajın sanki biraz aşağıda kavradığını farkettim. Az ileride durdum kalktım. Yine aynı şekilde aşağıda kavradı. Neyse gaza bastım 2.vitese atacakken debriyaja bastım 2'ye atmaya kalktım. Ama vitese geçmedi. Tekrar bastım yine geçmedi. Durdum. Baktımki debriyaj yarıda bi yerde kalmış. Bi kaç kez bastım çektim normale döndü. Problem ne olabilir. Merkezdendir diyenler var. Forumda tam aynı problemi bulamadım. Ancak benzerlerine bakarsak hava yapmış olabilir, baskı balata yada bilyası olabilir gibi geliyor bana. Özellikle teknik servisçi arkadaşların yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Ve artık sürekli debrayajım takılmış gibi geliyor bana. Anlattığım rampa aşağı iniş işyerimin çıkışında. Dolayısıyla her gün aynı olayı yaşıyorum. Ve her gün oluyormuş gibi. Aracı boşa alıp bir kaç kez debriyaja basıp çekiyorum ve normale dönüyor sanki. Ayrıca sabahları ilk kalkışta titremede oluyor.
Ayrıca yeni yeni sanki bu problemle beraber başlamış gibi arabamla normal giderken (hızın kaç olduğu hiç farketmiyor) sanki benzine pislik gelmiş gibi araç sallanıyor. Hızı kesilip normale dönüyor. Yaklaşık 2 ay önce egr valfini gaz kelebeğinide temizlettim. Benzin filtresinide baskı balatayla beraber değiştirmiştim.

Aklıma gelen ihtimalleride yazdım ve buna göre değiştirdiğim parçalarıda. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla benımkıde takılıyorda benımkı debriyaj balatasından ama balata sıyırmıs olabılır.

cavit63

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı problem bendede vardı balata degiştiginde alt merkez degişmemişti.debriyaj bendede yarım kalıyor ve kalkışlarda titireme oluyordu, hidrolikkaçırmayada başlayınca alt merkez degişti ve problem düzeldi.ilk başta fren hidroliginin seyiyesine bakın(debriyajda aynı yerden hidrolik kullanıyor)arabanızı park ettiginiz yerde arabanın altından kaçak varmı kontrol edin eger varsa debriyaj bilyası degişecek.geçmiş olsun

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
debriyaj üst merkezi bozuk

volkaninan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
debriyaj üst merkezi bozuk

Baskı balatanın değişmesine gerek yok yani öylemi. İnşallah yoktur. Bu üst merkez dediğiniz şey bilyadan farklı herhalde değilmi? Depriyaj üst merkezi diye arıyorum ama öyle bir şey bulamadım. Başka bi adı varmı? En iyisi triger seti, bilya, üst merkez hepsini bir değiştireyim o zaman. Bunların maliyetini bilen varmı peki?

Hepinize teşekkürler.

Son düzenleme:

volkaninan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar özellikle sizden gelecek cevabı bekliyorum. Ona göre servise gideceğim bugün yada yarın.

volkaninan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar.
2001 Astra G Elegance arabam. 1 yıldan fazla zamandır araç bende. Daha 83000 km de. Ben 14000 km yaptım. 7-8 ay oldu aracımın baskı balatasını değiştireli. Yalnız bilya değişmedi. Ustam gerek yok dedi çünkü.
Gelelim probleme; geçenlerde araç geri viteste kalktım. Sonra debriyaja bastım ve yaklaşık 100 m geri geri rampa aşağı indim. Sonra düze gelince durdum. 1.vitese attım. Kalkarken debriyajın sanki biraz aşağıda kavradığını farkettim. Az ileride durdum kalktım. Yine aynı şekilde aşağıda kavradı. Neyse gaza bastım 2.vitese atacakken debriyaja bastım 2'ye atmaya kalktım. Ama vitese geçmedi. Tekrar bastım yine geçmedi. Durdum. Baktımki debriyaj yarıda bi yerde kalmış. Bi kaç kez bastım çektim normale döndü. Problem ne olabilir. Merkezdendir diyenler var. Forumda tam aynı problemi bulamadım. Ancak benzerlerine bakarsak hava yapmış olabilir, baskı balata yada bilyası olabilir gibi geliyor bana. Özellikle teknik servisçi arkadaşların yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Ve artık sürekli debrayajım takılmış gibi geliyor bana. Anlattığım rampa aşağı iniş işyerimin çıkışında. Dolayısıyla her gün aynı olayı yaşıyorum. Ve her gün oluyormuş gibi. Aracı boşa alıp bir kaç kez debriyaja basıp çekiyorum ve normale dönüyor sanki. Ayrıca sabahları ilk kalkışta titremede oluyor.
Ayrıca yeni yeni sanki bu problemle beraber başlamış gibi arabamla normal giderken (hızın kaç olduğu hiç farketmiyor) sanki benzine pislik gelmiş gibi araç sallanıyor. Hızı kesilip normale dönüyor. Yaklaşık 2 ay önce egr valfini gaz kelebeğinide temizlettim. Benzin filtresinide baskı balatayla beraber değiştirmiştim.

Aklıma gelen ihtimalleride yazdım ve buna göre değiştirdiğim parçalarıda. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar aracımı bugün servise götürdüm. Servisten önce başka bi usta abime götürdüm. Debriyaj alt merkezi kaçırıyor herhalde dedi. Yalnız alt merkez kaçırsa yere damlaması lazımmış Benimki yerde değil. Ben baskı balatayı değiştirirken bilyayı değiştirmemiştim. O arıza yapmıştır dedi. Ve ön krank keçeside kaçırıyor dedi. Oda triger gurbu sökülüyormuş o yüzden setide komple değiştireyim dedim. Serivse götürdüm. Anlattım. Triger grubuna 450 ytl (herşey dahil) ve debriyaj alt merkezi içinde bilya ve işçilik 400 ytl toplamta 850 ytl fiyat çıkardılar. Yalnız usta ilk önce üst merkezi bakmak lazım dedi. Onu değiştirdikten sonra anlaşılır sızdırma devam ederse alt merkezi değişir dedi. Bakalım ne çıkacak. Yorumlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler...

Son düzenleme:

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işte tam benim sorunum. ama çözüm nasıl bilmiyorum. üst merkez değişince düzeldimi herşey yoksa alt merkezde değiştimi?

lulati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aynı sorunu bende yaşadım üst merkezi değiştik suan hiçbir problem yok