Vites geçişlerinde takılma

Kaygisiz64

Kayıtlı Kullanıcı
64-Uşak
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. 1994 opel vectra 2.0 gt aracımın, 5. Viteste bir süre gittikten sonra, 4. Vitese geçmiyor, hatta hiçbir vitese geçmiyor. (5 ten çıktıktan sonra) Ayağım debriyajda basılı bütün vitesleri deniyorum geçmiyor, sadece 5. Vitese tekrar geçiyor. Ayağımı debriyajdan çekince tık diye bir ses geliyor ve tekrar debriyaja basınca vitesler geçiyor. Çift debriyaj yapınca sorun yok, takılma yok. Ayrıca 5. Vitese atıp hemen 4 e çektiğimde sorun yok. 5. Viteste Biraz yol aldıktan sonra (özellikle yokuş aşağı) 4 e çekmeye çalıştığımda kol dayanıp kalıyor. Sonuçta ayağım debriyaja basılı, vites boşta sayılır, neden ayağımı çekince tık sesi gelebilir. Araç 5 ten çıkınca diğer viteslere geçmek için niçin çift debriyaj ister.
Ayrıca bununla bağlantılı olduğunu düşündüğüm bir durumda, geri viteste hafif kalkış yapar gibi debriyajdan ayağımı tam kaldırmadığımda bazen geri vites mandalı takılı kalıyor, ancak tam kalkış yaptığımda yani ayağımı debriyajdan tam çekip tekrar bastığımda takılı kalma olayı yok. (Bunu her zaman yapmıyor.) Aynı durum yani araç çift debriyaj istiyor. Sorun ne olabilir sizce, biraz uzun oldu galiba, Saygılar...

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
İlk aklıma gelen Senkromeç arızası...

• Beğen
Tepkiler: Kaygisiz64

Kaygisiz64

Kayıtlı Kullanıcı
64-Uşak
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler, hem 5. Vitesten çıkınca, hem de geri vites te aynı durum olunca, acaba farklı bir durumda olabilir mi diye düşünüyorum.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler, hem 5. Vitesten çıkınca, hem de geri vites te aynı durum olunca, acaba farklı bir durumda olabilir mi diye düşünüyorum.
Senkromeç tüm vites geçişlerini ayarlayan parçadır daha sonra vites dişlisi vites halatları vs gibi daha fazla seçenek üretilebilir ama dediğim gibi bence ilk senkromeçten başlanmalı...

• Beğen
Tepkiler: Kaygisiz64

Kaygisiz64

Kayıtlı Kullanıcı
64-Uşak
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler, bunların parçasını bulmak ta mesele.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Tabi Bunlar benim tahminim...Nokta atışı yapmak burdan zor... inşallah fazla bir masraf çıkarmaz...