Debriyaj Pedalı Sesi

• Konuyu başlatan drwaverunner
  • Başlangıç tarihi
D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş
Debriyaj yayından gelen ses:

Daha öncesinde videosunu paylaştığım debriyaj yayımla ilgili sıkıntı için bugün servise gitmiştim.

http://tinypic.com/player.php?v=441dx&s=7

Sesin kaynağı olan yayın deforme olmasından  kaynaklanan sorunum yayın değiştirilmesiyle şimdilik giderildi.
şimdilik diyorum çünkü bir süre kullanıp gözlemlemek istiyorum.

Servislerin sıkça başvurmuş oldukları yöntemlerden yağlamak Macaristan Fabrika'sı tarafından geçici bir yöntem olarak öne sürülmüş.
Gresden daha likit olan yağlar ve sıcak hava ile eriyen gres yağının akmasından dolayı (yay üzerinde durmaması) GM, bu sesin daha sonra tekrar oluşabileceği üzerinde durmuş.
Yağlatarak çözüm bulan arkadaşlar sesi dinlemeye devam etsinler. Garanti süresi içinde parça değişikliği yapmakta fayda var. Ama ses gelmiyorsa da sağlıklı çalışan bir parçayı değiştirmenin anlamı yok.

Fren semerlerinden gelen ses ile ilgili olarak kaliperleri sabitleyen pimlerin çapının kaliper deliklerindeki çaplardan ufak olması sebebiyle kasislerde arka takımlardan ses geliyor. Frene basınca sıkılmadan dolayı bu boşluk ortadan kalkıyor ve ses kesiliyor.
Kasislerden geçerken hafifçe frene dokunulduğunda sesin kesildiği hissediliyor.Bununla ilgili olarak şu aşamada sıkmaktan başka bir çözüm sunamadılar.
Sıkma işlemi de geçici bir çözüm.

Yukarıda bahsetmiş olduğum iki konu ile ilgili olarak teknik rapor yayınlanmasına yönelik mekanik mühendislerinin çalıştığı bilgisini aldım.

Deforme olan yayın fotoğrafını da paylaşıyorum. Fotoğrafta yayın üzerine sürülen gres yağı da gözükmekte. Buna rağmen sese bir etkisi olmadı.

(PS:Bu bilgileri benimle paylaşan Opel Gerçek çalışanlarından Zeki Usta, Musa Usta, Seymen Bey ve Adnan Usta'ya teşekkür ederim.)

debryaj.jpg

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Debriyaj Pedalı Sesi

Geçmiş olsun
gerçekten insanı rahatsız eden bir ses
umarım probleminize en kısa sürede yanıt bulunabilir

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

yanılmıyosam yenisiyle değiştirilse bile sorun devam ediyor, opelin buna farklı bir çözüm bulması lazım.
ozamana kadar beklemediyiz. Eline emeğine sağlık Sn. Drwaverunner.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Benim yenisi ile ilk değiştirmelerinde ses kesilmedi ama 2. değişim de ses kesildi. Bu da sanırım ustanın el işçiliği ile alakalı diye düşünüyorum.

2. takan usta (Opel Gerçek - Musa Usta) bunun takmanın bile bir yöntemi var şeklinde konuşmuştu.

PS: Volkan, DH'da paylaşılanları vakit buldukça buraya taşımaya çalışıyorum :)

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

Biz akınla beraber servise baskın yapıcaz ve yüklencez bu debriyaj yayı için akın değiştirmiş ses kesilmemiş beraber gidip bu işe ağırlık vericez.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Akınla bugün baya konuştum bu konuyu yahoo üzerinden.

Değişim yapıyoruz diyorlar ya çıkan parçayı versinler. Arabayı servise bırakıp da 3 saat sonra alabilirsiniz demesinler. Ben arabanın başında durup görmek için adeta kavga ediyorum.

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

evet bende öyleyimdir ustayla beraber çalışıyorum, görücem ne oluyor bitiyor.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İşte ustalar tam profesyonel olmamasından kaynaklanıyor hep

Kim bilir biz yokkan çekiç, tornavidayla arabayı ne hale getiriyorlardır  :)

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Pişmaniyeyi unutma baskına giderken :)

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

Bide Dh de okudumda debriyaja basarken ki sesle ayağı çekerken gelen sesler farklı şeylermiş dedi birisi doğrumu? sonuçta ikiside telden gelmiyormu bana garip geldi yinede sorayım dedim.