Corsa D Torpido Aydınlatma

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar herkese.

Corsa d kullanıcıları araçlarında torpido aydınlatması olmadığını bilir. Şimdi sizlere orijinal olarak Corsa d ye nasıl torpido aydınlatması yapılacağını paylaşmak isterim. Eli anahtar tutan herkes rahatça yapabilir.

İhtiyacımız olan şeyler:

1-) Astra H torpido aydınlatması.

Çıkmacı yada servislerden temin edilebilir.

2-) Yaklaşık 50cm 0.75 kablo
3-) Lambaya uygun 2 soket
4-) Bir miktar bez ve elektrik bantı.
5-) Yolcunun sol ayağının oradaki trimleri, sürücünün sağ ayağının oradaki trimleri, orta konsolu ve torpidoyu sökmek için torx 20mm anahtar (yanlış hatırlamıyorsam)
6-)10mm lokma (orta konsolun arkasında tek bir plastik civata var onu sökmek için)
7-) Cırt kelepçe (2 3 tane yeterli)

Torpidoyu söker sökmez üst tarafında lambamızın oturacağı yuvayı/boşluğu görüyorsunuz ve almış olduğunuz astra h torpido lambasını hemen oraya takıyorsunuz.

Ardından sürücü ve yolcu tarafındaki trimleri ve orta konsolu söküyorsunuz (orta konsol=el freni ve vitesin olduğu plastik parça)

Burada dikkat etmeniz gereken nokta el freni ve vitesin çerçevesini sökerken trim sökme aparatı kullanmanız. Elle ve tornavida ile de sökülür ama tırnakları kırma ihtimali var. Ardından orta konsolun yanındaki vidalar ve arkasındaki somun da sökülüyor ve orta konsol yerinden çıkmaya hazır. Aux soketini de çıkarın. Orta konsolu çıkardığınız zaman çakmaklık soketi açığa çıkmış olacak. Elektriği çakmaklık soketinden alacaksınız kablo kesmeden biçmeden soketin en dibinden elektriği aldıktan sonra kabloları bantlayın ve torpidonun olduğu yere çekin kabloyu ve sol tarafta gördüğünüz elektrik tesisatına cırt kelepçe ile tutturun bu sayede araç hareket ederken tıkırtı sesi gelmeyecektir. Kablonun açıkta kalan uçlarına soketleri de taktıktan sonra lambaya takın ve torpidoyu yerine takın artık torpido lambanızı güle güle kullanabilirsiniz.

Buyrun fotoğraflar;

Hazır torpidoyu sökmüşken fan motorunu da temizlemenin gerektiğini düşündüm zira 6 yıldır temizlenmemişti. Bu da bonus olsun 😊

Bu kirli hali

Fan motorunu sökünce dikkat etmeniz gereken bir nokta var yüksek devirde balansının bozulmaması için kanatların üzerinde ağırlık yapıştırılmış olabilir. Benimkisinde zımba vardı çıkması nispeten daha zor ama bunları çıkarırsanız fan çalışırken titreşimden dolayı rahatsız edici ses yapar ve düzeltmesi zor olduğu için yenisini almak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca fan çalışırken zamanla yatakların yağı azaldığı için özellikle soğuk havalarda çalışırken yataklardan rulman sesi gelebilir benimkinden geliyordu temizlikten sonra yağlayınca yatak sesi kesildi.

Okuduğunuz için teşekkür ederim 😊

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Muzaffer bey elinize kolunuza sağlık :cool: fan motoru astra j'de nerede acaba :rolleyes: bende söküp temizlemeliyim o_O

• Beğen
Tepkiler: Nobran

Tayfun78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emeğinize sağlık fakat ışık sürekli yanar pozisyondamı kalıyor?

• Beğen
Tepkiler: Nobran

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ekleme: Elektrikle ilgili bir ekleme yaparken TIS2000 adlı programı kullanarak orijinal tesisatla birebir aynı, yada olabilecek en yakın yerden elektrik alıp hat çekiyorum ve hat çektiğim yer programda gösterilen yer ile birebir aynı değilse bile mutlaka aynı sigortayı kullanan bir yerdir. Ankara'da sadece 1 tane oto elektrikçi TIS2000 programını kullanıyor benim bildiğim, yetkili servislerde bile görmedim hatta. Yani eline kontrol kalemi alıp elektriği buradan mı alsam yoksa şuradan mı alsam diye karambole iş yapan elektrikçilerden değil, ve demek istediğim de aslında fabrika ne yapıyorsa onu yapıyorum ben, sadece maliyeti düşürmek için fabrikanın yapmadığını yaptım yani. Türkiye'de Corsalarda stock olarak torpido aydınlatma ürünü yok Google'de karşıma çıkmadı. Ama epc de uzun saatlerimi harcayıp inceledim ve astra h ile aynı ürünü kullandığı için astra h torpido lambası dediğinizde kolayca bulabilirsiniz. Çünkü stok numaraları aynı farklı bir parça değil ama bugün servise yada yedek parçacıya falan gittiğinizde şase numarası ile parça taraması yapar ve sizin araçta bu lamba yok der. Halbuki torpidonun üst kısmında boşluk var ve oraya o lamba oturuyor zaten TIS2000 de bunu görebilirsiniz. Lambanın spesifik yapısından dolayı da torpido kapandığı zaman lamba sönüyor. Bunu torpidoyu söküp yuvaya da lambayı oturtup bir iki kere kapağı açıp kapatırsanız ne dediğimi görebilirsiniz.

İnternette ben yaptım oldu şeklinde bir sürü kesip biçip yapıştırmalı konu ve video var. Herşeyden önce bu arabaya önce ben, sonra eşim, yeri geliyor çoluk çocuk annem ve babam biniyor. Elektrik işi şakaya gelmez, fabrika yapmış olmasına rağmen gene de kontrol ediyorum rizikolu bir durum çıkarsa karşıma projeyi iptal ederim ve hele ki kimseyi tanımadığım bu forum ortamında ulu orta riski bir işi milletin malına, canına, zarar gelmemesi için paylaşmam. Ben bu işi evde yapabildiğim için yaptım, eli yatkın olan da yapabilir ama gerekli parçaları temin ederek elektrikçinize de yaptırabilirsiniz.

Elektrikçiye sadece lambayla gidip bunu tak derseniz muhtemelen 10 dakikada bitirir çünkü uğraşmamak için kesip biçer ama şuraları sökerek buraya ulaştıktan sonra elektriği de buradan al derseniz adama orijinal tesisatı çektirmiş olursunuz.

Son düzenleme:

macit-kandemir

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkürler. Kullandığınız lambalar soğutuculu nereden aldınız linki var mı? Buda çok önemli bir önlem olmuş. Birde torpidonun kapağında bazı boş gözler var. Oraya neler konuluyor. Satın alma linki var mı? Bilenler yazarsa çok güzel olur.