Corsa d aracımdan gelen hırıltı

Kaan39

Kayıtlı Kullanıcı
39-Kırklareli
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum. 2 ay önce opel corsa d 2008 model enjoy paket 168binde bi arac aldım. Aracımda canımı sıkan ve zaman zaman araçtan sogutan bir sorunum var. Araçta her viteste olan ama özellikle 2. Viteste daha çok belli olan düşük devirde gaza bastığımda bi hirilti geliyor. Annemde de ayni model aynı paket corsa var ama onda hırıltı yok tok bir sekilde bogulma yapıp topluyor kendini normal olarak. Ama benim araçta 2m viteste 900-1000 devirde gaza bastığımda tırrrrrr diye bi ses iceriye veriyor bu hırıltıyı dısarıya vwrmiyor. Iceroyye gelennses patlak egzos sesi gibi sanki videpya cektim ama.nasıl.yükleyecegimi bilmiyorum. Aracımın cekisinde düşüklükte var özellikle 4. Viteste 2000 devirden sonra sanki 5. Vitrsde 1500 devirde nasıl ivmelenirse 4. Vites 2000 devirden sonrada öyle ivmeleniyor. Ama nadirende olsa bazen normal ivmeleniyor. Yogun olarak agır bir ilerleme var. 1-23. Viteslerde bu hantallık yok aracımın torku 110 olması gerekirken dyno testinde97 cıktı. Periyodik bakımıyeni yaptırdım. Ustalar genelde plastik aksamlardan geliyodur dediler. Egzoscuya goturdugumde catlak vs. Yok dedi. Ama bu ses canımı sıkıyor. Yanımda bi arkadasım varken bu ses niye böyle cikiyor dediklerinde dsha cok canım sıkılıyor. Hele bayır yukarı 1000-1300 devir arası 1. vites ve 2. viteste ic konsolu titreticek kadar yapıyor. Annemdeki araçla kıyas ettiğim icin cok fark var. Bu kadar alt devirde kullanılmaz biliyorum ama sese bi defa aşina olunca bu ses mantikli degil dedim sizce neden olabilir?

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ahh hocam ahh
Önce sürüş stilini değiştir.
Doğru devirde vites atmayı öğren sonrası gelir zaten.
Aracını devirli doğru kullan derim.
mahvedeceksin bu şekilde düşük devirde arabayı zorlayarak.

Bayır yukarı 1300 devirde aracın çıkamaz
Maksimun torku 4000 devirde veren motora niye bu işkenceyi yaşatıyorsun.

Araba sana diyor ki beni zorlama etim butum ne bu devirde gidemem hal böyle olunca bozmuşsun bir yerleri.

Kaan39

Kayıtlı Kullanıcı
39-Kırklareli
Siteyi ziyaret et
El freni cekip debriyajdan yarım cekip zorladiğımda hırrrlama sesi gelmiyor. Ki araba cekişi düşük. Takozlardan olduğuna eminmisin?

Kaan39

Kayıtlı Kullanıcı
39-Kırklareli
Siteyi ziyaret et
Ahh hocam ahh
Önce sürüş stilini değiştir.
Doğru devirde vites atmayı öğren sonrası gelir zaten.
Aracını devirli doğru kullan derim.
mahvedeceksin bu şekilde düşük devirde arabayı zorlayarak.

Bayır yukarı 1300 devirde aracın çıkamaz
Maksimun torku 4000 devirde veren motora niye bu işkenceyi yaşatıyorsun.

Araba sana diyor ki beni zorlama etim butum ne bu devirde gidemem hal böyle olunca bozmuşsun bir yerleri.
Yok yanlış anlaşıldım aracı aldığımda bu sesi farketmedim. Anlık ısıklarda dönerken farkettim. Ki asla bu sekilde kullanmam. Ama anlik 1 sefer sese denk geldim dusuk devirde. Simdi beynimin bana söylediği şey şu. 'Araba bu devirde kullanma ama bu devirde de bu sesi vermesi saglıklı değil' ve bu hirıltı düz yoldada oluyor

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Yok yanlış anlaşıldım aracı aldığımda bu sesi farketmedim. Anlık ısıklarda dönerken farkettim. Ki asla bu sekilde kullanmam. Ama anlik 1 sefer sese denk geldim dusuk devirde. Simdi beynimin bana söylediği şey şu. 'Araba bu devirde kullanma ama bu devirde de bu sesi vermesi saglıklı değil' ve bu hirıltı düz yoldada oluyor
Hocam sen bu metni yazmadın mı?

Hele bayır yukarı 1000-1300 devir arası 1. vites ve 2. viteste ic konsolu titreticek kadar yapıyor.

Senin arabanın devri bu değil 2. Vites 1300 nedir araç tabiki zorlanıyorum diyor o nedenle titretiyor aracı gücü yok.

Bu kadar düşük devirde aracını düz yolda da kullanırsan sonuç bu olur.

Düz yolda 2500 devirde hafif rampalı yolda 3000 devirde vites atarak kullanın bu sesler gelmez.

Belki de az yaksın diye düşük devir kullanmaya çalışıyorsunuz ama aracınız bu şekilde az yakmaz ve bozarsınız doğru devirde kullanırsan az yakar.

Motor takozların eskimiştir yenileri ile değiştirmen doğru olur.
Ayrıca karter koruma demirin varsa bir yere vurmuşta olabilir levye ile kontrol edebilirsiniz.

Aracınızı lifte çıkarın o düşük devirlerde kullanın liftte alttan usta baksın nereler sürtüyor ses yapıyor levye ile usta baksın düzeltsin

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Düzgün sıkılmadıysa alttaki viraj demiri ses yapıyor traverste olan demir. Hava filtre kutusunun altındaki takozlar ve araçta 3 takozu kontrol etmek gerekir ama motor takozları rölantide sarsıntı yapar.

• Beğen
Tepkiler: Azad ak

Kaan39

Kayıtlı Kullanıcı
39-Kırklareli
Siteyi ziyaret et
Düzgün sıkılmadıysa alttaki viraj demiri ses yapıyor traverste olan demir. Hava filtre kutusunun altındaki takozlar ve araçta 3 takozu kontrol etmek gerekir ama motor takozları rölantide sarsıntı yapar.
Araç ısındıktan sonra rölantide sarsıntı yapıyor ama sürekli değil 6 snde 1 sefer oda çok cok hafif ama 1600 devirin üstünde o hırlama sesi yok. Şimdi arkadaslar bana alt devirde kullanma diyor ama 1.viteste düz yolda kalkarkende bu hırlama sesini veriyor. Bende aracı bagırtarak kaldırmak istemiyorum amatör gibi. Usta bana akslarda cok hafif boşluk var ama bu sesi yaomaz dedi dogrumu? Arac cekistende düşük aklıma.hep manifolt geliyor ama?