Çok fazla km yapmayacaksam,1.4T mi 1.3 95 hp dizel mi sizce ?

N

ntf

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Çok fazla km yapmayacaksam,1.4T mi 1.3 95 hp dizel mi sizce ?

diagnotics link' Alıntı:
bu soru tamamen aractan ne beklediginizle alakalıdır.. eger ben ayagımın altında surekli guc olsun, ara hızlanmaları severim, aracın limitlerini zorlamak isterim diyorsanız kesinlikle 1.4 t alın.. ama genellikle kendi seridiniz de seyretmeyi seviyorsanız, sık sık sollamalar yapmıyorsanız, benim ıcın az yakıt onemli diyorsanız kesinlikle 1.3 cdti alın.. aradaki 5bin tl lik farkı da kafanıza takmayın..cunku isterseniz yılda 15bin degil 1000km yapın satarkan benzinliden yine pahalıya satarsınız.. ve cok kolay satılır.. o yuzden yok bu farkı kac yılda amorti ederim gibi sorular cok anlamlı olmuyor.. he soyle de diyebilirsiniz nasıl olsa benzinle mazot hemen hemen litre fiyatında esitlendi gibi.. ama ben de sunu soylerim isterse mazot benzinle aynı olsun diesel arac 1 depo ile sehir ici 900km kesin yapar benzinli ise max 600-650km.. sizin icin hayırlı olsun..
14alkiss 045thumbsup

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben konuyu biraz geç gördüm, 1.4T kullanıcısı olarak birkaç cümle yazayım.

Ben arabamı alırken aklımda şöyle bir fikir vardı.40 bin lira üstü para verip sıfır araba alıcam, fakat ara hızlanmalarda beni memnun etmezse üzülürüm.Sonuçta araba insanı farklı yönlerden mutlu etmesi gereken bir makina, iç dizaynı, dış dizayn, yol tutuş, hızlanma, tüketim.Bunlardan biri sizi memnun etmezse o araca verdiğiniz para canınızı yakar.Benim tercihim hızlanma oldu, bunun yanında şehir içinde sakin kullanımda şikayetçi de değilim.

Geçen gün virajdan sonra yüksek hızda rampa çıkarken vites küçültmeden aynı hızda devam edebildiğimi görünce yüzümde beliren gülümseme sanırım doğru seçim yaptığımı doğruluyor.

bbeerrkk67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hepınıze verdıgınız cvplar ve örnekler ıcın tesekkur ederım.Tercıhım sanırım 1.4 T olacak.Sırf ekonımı yapıcam diye de arabanın performansından memnun kalmazsam bnım ıcın daha uzucu olur.Çok fazla hız sevmesem de, bazı zamanlarda 140 hp gucu hıssetmek guzel olsa gerek..Ama Fiat Bravo'da kullanılan 1.6 Multijet dizel 120 hp bu aracta olsaydı,baska motora hıc gerek kalmazdı.300 Nm tork var sanıyorum ve bı arkadasımda var ınanılmaz kuvvetli.Sanıyorum kı Astrada kullanılan 1.3 dizel,Fiat'ın Multijet motoru.Ve Fiat bence bilerek 1.6 Mutijetı vermemiş Opele,Cunku Astrada 1.6 dizel olsa ne Fiat araba satabılır ne de baska bir marka bu segmentte..

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Şunu da gözardı etmemelisiniz. Eğer arkadaşların söylediği gibi 1,2 yıl içinde 1.6 dizel gelir ise 1.3 lerin piyasası inanılmaz düşecektir. Hem sıfırı olmayan bir araç konumuna gelecek hem de kendisinden çok az fazla tüketen güçlü bir dizel motora sahip halef bir versiyonu gelecek.

hasansenay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bbeerrkk67 link' Alıntı:
Performans acısından bakılırsa tabi 1.4T en guzeli..Sakin kullanımlarda ve genel olarak nasıl yorumlarsınız 1.4 T'nin tuketımlerını sizin aracınızda?

ben genelde ş içi binen ve aracım henuz ısınmadan sabahları ulaşacagım yere ulaşan biriyim. şuan ortalama tüketim 8.8 litre bu arada kia picanto-vruze-civic gibi araçlarla özellikle kırmızı ışıklarda sıkıştırmışlığım olmasına rağmen tüketim bu istersen toplam trip km ve yakıt ortalamasını fotolayıp koyabilirim...öyle korkunç bi yakıt tüketimi yok ve ayrıca benim istediğim tepkileri veriyor...

bbeerrkk67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Şunu da gözardı etmemelisiniz. Eğer arkadaşların söylediği gibi 1,2 yıl içinde 1.6 dizel gelir ise 1.3 lerin piyasası inanılmaz düşecektir. Hem sıfırı olmayan bir araç konumuna gelecek hem de kendisinden çok az fazla tüketen güçlü bir dizel motora sahip halef bir versiyonu gelecek.
Evet sn Eketen,dedıgınız gıbı 1.6 dizel gelırse 1.3 lerin pıyasası dusecek ve 2.el sıkıntısı baslıar.Ama 1.4 T ve 1.6 T nın uzerne baska bır motorr koycaklarını sanmıyorum cunku bu motorların bı eksısı yok gibi...
.
hasansenay link' Alıntı:
ben genelde ş içi binen ve aracım henuz ısınmadan sabahları ulaşacagım yere ulaşan biriyim. şuan ortalama tüketim 8.8 litre bu arada kia picanto-vruze-civic gibi araçlarla özellikle kırmızı ışıklarda sıkıştırmışlığım olmasına rağmen tüketim bu istersen toplam trip km ve yakıt ortalamasını fotolayıp koyabilirim...öyle korkunç bi yakıt tüketimi yok ve ayrıca benim istediğim tepkileri veriyor...
Hasan bey dedıgını gıbı resımlı yuklemeler yaparsınız cok memnun olurum.

hasansenay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

en kısa zamanda bravoo

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
şunu da gözardı etmemelisiniz. Eğer arkadaşların söylediği gibi 1,2 yıl içinde 1.6 dizel gelir ise 1.3 lerin piyasası inanılmaz düşecektir. Hem sıfırı olmayan bir araç konumuna gelecek hem de kendisinden çok az fazla tüketen güçlü bir dizel motora sahip halef bir versiyonu gelecek.
Sayin Eketen farklı bir acıdan ama çok doğru bir yaklaşım. Kesinlikle gozardi edilmemesi gereken bir durum.  045thumbsup 045thumbsup 14alkiss 14alkiss 14alkiss

DarthWider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İki model mantık olarak birbirinden farklı seçenekler. Birisi yakıt ekonomisi odaklı diğer model ise trafikte yeterli performansı ve gücü sunmaya odaklı. Bence 15.000 km az sayılmaz hatta astra yı aldıktan sonra en az 2000-3000 km üstüne bile çıkabilirsin, aeozbay arkadaşımızın yaptığı gibi bir yakıt tüketimi hesapı yaparak bütçenize en uygun modeli seçmek daha sağlıklı olacaktır.

İş yerimde Astra Clasic 1.3 Cdti kullanmaktayım, kağıt üzerindeki teknik veriler yeni kasa ile hemen hemen aynı, yılda ortalama 30.000 km yol yapmaktayım ve yakıt ekonomisi kesinlikle bu araçta benim için çok önemli ortalama yakıt tüketimim 5.7L, 1.3 cdti yakıt ekonomisi olarak çok iyi bir araç, yol boş dahi olsa bu araçla 120-130 km hızı geçmiyorum, çok agrasif kullanmıyorum, kırmızı ışıklarda gaza gelip yarışmaya kalkmıyorum :) ve eğer sollama yapıcaksam maceraya girip aracın bir anda 160-170 km hıza çıkmasını beklemiyorum. Bu tarz sakin bir kullanım için 1.3 motor performansı gayet yeterli ve beklentileri karşılıyor ama fazlasını beklemek kesinlikle hayal olur.

yaklaşık 2 hafta önce eşime 1.4T AS araç aldık iki araç arasında performans olarak kesinlikle dağlar kadar fakat aynı şekilde yakıt tüketimi olarakta fark var  şu anki ortalama yakıt tüketimi 11.5 L araç 450km de.  Bu araç trafikteki araçların ez az %70 inden daha seri ve performaslıdır, performans beklentin daha ağır basıyorsa ve yakıt tüketimi beni üzmez diyosan 1.4T yu kesinlikle öneririm, ama yakıt tüketimi daha önemyilse 1.3 cdti seni bu konuda üzmez, ama performans ile ilgili kesinlikle yüksek bir beklentin olmasın sonra üzülürsün ve araçtan soğursun :)

DERSİMLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence dizel al nasıl olsa sonra alacaksın iki iş yapmamış olursun ayrıca tabiki 140hp gibi gitmiyor ama ban aracın performansından çokta şikayetçi değilim. tabiki karar senin şimdiden hayırlı olsun.