chip tuning hakkında ?

dj_hergele

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya arkadaşalar bende 96 model opel vectra 2.0 var ben arabamın motorunda iki değişiklik yapmak istiyorum 1 hava filtresi 2 chip denen olay.. acaba hangi markaları kullanmalıyım ve bunların arabam üzerindeki iyi yada kötü etkiler neler ?96 vectralarda orjinalden chip varmı? son olarak fiyatları nelerdir ?yardımcı olursanız sevinirim :help:

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sevgili arkadaşım,
Daha önce açılan başlıkları bir karıştır, yeterli olmazsa yardımcı olalım...

dj_hergele

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
skyeye' Alıntı:
Sevgili arkadaşım,
Daha önce açılan başlıkları bir karıştır, yeterli olmazsa yardımcı olalım...

ya başlıkların çoğuna baktım birtek hava filtresi ile bilgi bulabildim ama chiple alaka bi başlık yok veya ben göremedim :confused:

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ok, chip duruma göre oldukça maliyetli bir mevzu, duruma göre ise değil.Eğer piyasadan dummy tipi bir box aırsan biraz faydasını görürsün ama bir anlamda da paranı sokağa atmış olursun.Bu beyne giden sinyalleri kesip yerine kendi sinyallerini gönderen ve beyne yanlış veri göndererek motora biraz daha fazla hava ve benzin girmesini sağladığı iddia edilen bir obje.Esas chip tuning bu değil, bunlar sonradan çıktı.Esas chip tuning araban üzerindeki beyinde bulunan eproma veya yeni bir eproma aracının bilgileri bilgisayara alındıktan sonra haritalandırma yöntemi ile her devir aralığı için yeni değerler girilmesidir.Bu işlem temelde aracında rezerv olarak bulunan (araba üreticileirinin kötü benzin veya kullanım koşullarını düşünerek pay koyduğu) yaklaşık 10%'luk extra gücün açığa çıkartılmasıdır.Ancak bence esas işlevi, motora yapacağın dereceli egzantrik, turbo gibi revizyonların doğru düzgün çalışmasını sağlamasıdır.Unichip olarak bilinen bir model daha var ki bu da hem dummy'nin hem de klasik chip-tuning'in avantajlarını bir arada bulunduruyor.Benim bildiğim en iyi markalar superchips, wimmer-rst, Skn vs...Bunların fiyatı yaklaşık 1.000 YTL civarında, yani işin pahalı yöntemi.Ucuz yöntemi de, eğer bir arkadaşında senin arabanın aynısı varsa ve chip-tuning yapılmışsa epromunu kopyalatırsın, sana 100 YTL'ye bile mal olmaz.ama en iyisi sen bu konuyu kadett isimli üyeye danış...

ELEGANCE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet. Egzantrik vs... gibi mekanik uygulamalardan sonra doğru haritalandırma ile chip uygularsanız güzel olur. Ve bence bu ürün iyi değil. Arkadaşın söylediği gibi http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=2375 bu başlıkta sebebide anlatılmış.

dj_hergele

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sağolun arkadaşlar yardımlarınız için ben ozaman egzantrik vs.. olayları yapıyorum ve daha sonra super chip ve hava filtresi ile motor modifiyesini sonlandırıyorum buda bana yeter nerden baksan 20 - 30 beygir yapar herhalde değilmi

AseSiNo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Chip + Egzantrik + Headers + Açık hava filtresi tavsiye ederim. +30 Gibi beygir gücü alacağını tahmin ediyorum.Maliyet 3.000 ytl yaklaşır sanırım. http://www.bestservis.com/ Konu ile ilgili muzaffer beyden daha fazla bilgi alabilirsin.Kolay gelsin.