chip tuning hakkında bilgi rica ediyorum

selcukakinci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merak ettiklerimi sıralayım hemen . eminim birçok arkadaş için faydalı bilgiler çıkacaktır.

1- astra h larda chip tuning işleminde beyin sökülüyor mu, yoksa el freninin altındaki kısımdan bağlantı kurulup yazılım değiştiriliyor mu?

2-diyelim ki araca chip tuning yaptırdık. servise gittik. yeni bir program gelmiş diyelim.servis elemanı araçtaki yazılıma dikkat etmeden , yeni yazılımı yükledi diyelim. bizim uyguladığımız chip tuning silinir mi?

3-eğer yazılım silinirse ,araca , en azından garantisi bitene kadar box taktırmak daha mantık lı olmaz mı?

4-box taktırırsak araç bilgi ekranındaki menzil, ortalama tüketim gibi değerlerde bir oynama, bizi yanıltma olur mu?

5-1.3 cdtı lar için piyasada bir dünya powerbox özellikle markadalar var. 300 tl gibi fiyatları var. bu konuda en iyi marka nedir. özellikle astra 1.3 cdtı için. ve fiyatları nelerdir?, farkları nelerdir?

sorularım bu kadar.yardımlarınız için şimdiden çok ama çok teşekkür ederim

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
Merhabalar..

Astra H ve Corsa D 1.3 CDTI araçların hiçbiri bugüne kadar OBD2 portundan yapılamadı..

Bu araçların daha önceden Elektronik kontrol üniteleri sökülüp arka kapakları açılırdı..Ve BDM dediğimiz özel aletlerin yine özel iğneleri vasıtası ile beyin ile iletişim kurulurdu...

Beyinden havya ile sökülen herhangi parça yok ama kapağı açılıyor..

selcukakinci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mehmet ustam ellerine sağlık. şimdi burda bu tip soruları herkes merak ediyor. o nedenle sordum. ayrıca obd portundan bağlantı ile yazılımı değiştirmen harika bir olay. bir çok kişi beyni açtırmak deyince vazgeçiyor. ayrıca ustam benim astra h 1.3 cdtı var. bu aracı chipletmek veya box taktırmak istiyorum.durumu biraz düzelteyeim hemen gelcem yanına. fakat diğer sorularımı cevaplamana göre hareket etcem. en önemlisi servis yazılım atınca chip yazılımı eskisine mi döner. ona göre box veya chip yaptırcam. saygılarımla

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
2-diyelim ki araca chip tuning yaptırdık. servise gittik. yeni bir program gelmiş diyelim.servis elemanı araçtaki yazılıma dikkat etmeden , yeni yazılımı yükledi diyelim. bizim uyguladığımız chip tuning silinir mi?

3-eğer yazılım silinirse ,araca , en azından garantisi bitene kadar box taktırmak daha mantık lı olmaz mı?

4-box taktırırsak araç bilgi ekranındaki menzil, ortalama tüketim gibi değerlerde bir oynama, bizi yanıltma olur mu?

5-1.3 cdtı lar için piyasada bir dünya powerbox özellikle markadalar var. 300 tl gibi fiyatları var. bu konuda en iyi marka nedir. özellikle astra 1.3 cdtı için. ve fiyatları nelerdir?, farkları nelerdir?

sorularım bu kadar.yardımlarınız için şimdiden çok ama çok teşekkür ederim

Bugüne kadar normal şartlar altında yazılımı silinen olmadı..
Box Chiptuning in yanında oyuncak gibi kalır..Daha sağlıklı ve daha fazla gücü Chip ile alınabilir

Yol bilgisayarında bir miktar sapma oluyor..Bunu bikaç depoda kendiniz kalibre ediyorsunuz..

Özellikle 90 Hp lik 1.3 motorlarda ucuz boxlarla 10 - 12 hp den fazla almak güç..

selcukakinci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki mehmet usta dumansız. zararsız. 1.3 cdtı 90 hp kaç hp ye çıkar? bir sroum daha var. eski aracım astra hb 1.6 twinport idi. normalde aynen şimdiki araç gibi gaza basıyon, motor daha geç tepki veriyor. sport tuşuna basınca, gaza bastığım anda tepki veriyor. şimdi bu 1.3 cdtı da gaza basmama rağmen motorun geç tepki vermesi çözülebilir mi?

oguzdag

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu obd portundan yazılım ile ilgili, servisin anlaması mümkünmü yoksa sadece servisin yazılım güncellerse modifiyeli yazılımın silinmesi riski mi? var. neticede siz tekrar yüklerim dediğinize göre ikinci seçenek çok önemli değil.

birde egr iptalide çok karmaşık bi konu. siz elektronik olarak iptalini gerçekleştiriyorsunuz ve öneriyorsunuz. ancak forumda araştırdığım kadarıyla iptal edilmesinin çözüm olmadığı arıza lambasının yinede yandığı yönünde yorumlar var.

birde 108 hp olduğunda 240 tork oluyorsa bu %20 güç artışı anlamına geliyor. ki iyi bir rakam. benim ihtiyacım aracı sıkıştırmak değilde alt devirlerdeki hantallığından kurtarmak ve gerekirse sollamalarda daha seri olabilmek.

peki birde sizin obd portundan chiplediğiniz cdti astra h nin numarasını vermek gibi bir referans sisteminiz var mı? yanlış anlamayın ama ilk ağızla görüşmek daha rahat hissettiriyor insanı.

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
Bugüne kadar yazılımı silinen araç olmadı....

Arıza lambası yakan bir iptal yöntemi olmamış demektir..

Herkes sizin istediğinizi istiyor zaten..Arabadaki eksiklik ortada..ARaba yolunu aldımı gidiyor..

serifdurdu35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mehmet ustam. bir çok insan chip yaptırmak istiyor ama chip hakkında araçları ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı için tam karar veremiyor.
Örneğin ben. Bende bazı şeyleri merak ediyorum ve cevaplarsan kafamda kesin bir karar oluşacak.
2009 astra cdti sahibiyim. benim en çok merak ettiklerim şunlar:

1- servis yapılan işlemi anlar mı ve GARANTİ bozolur mu?

2- Yapılan işlem sonunda co2 emisyon oranı ne olur( Araç muayene de sıkıntı olur mu?)

3- aracı herhangi bir sebepten dolayı eski orjinal ayarına döndürmek zorunda kalırsak, böyle bir şey mümkün mü(araç muyene sırasında gibi)

3- EGR iptali ne demek.

4- işlem, bilgisayar kutusu açılmadan aracın içinde tam olarak nerden ve nasıl yapılıyor.

5- Fiyat ve taksit ve ödeme hakkında bilgi?

6- Temiz dumansız bir işlem kaç dakikada olur ve aracın yeni değerleri ortalama ne olur?

Bu sorular hakkında beni bilgilendirirsen kafamdaki karmaşa gidecek.
Dün numaramı msn de vermiştim. samsuna geleceğinde araım demiştin.
Cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.
teşekkürler

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
Mehmet ustam. bir çok insan chip yaptırmak istiyor ama chip hakkında araçları ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı için tam karar veremiyor.
Örneğin ben. Bende bazı şeyleri merak ediyorum ve cevaplarsan kafamda kesin bir karar oluşacak.
2009 astra cdti sahibiyim. benim en çok merak ettiklerim şunlar:

1- servis yapılan işlemi anlar mı ve GARANTİ bozolur mu?

2- Yapılan işlem sonunda co2 emisyon oranı ne olur( Araç muayene de sıkıntı olur mu?)

3- aracı herhangi bir sebepten dolayı eski orjinal ayarına döndürmek zorunda kalırsak, böyle bir şey mümkün mü(araç muyene sırasında gibi)

3- EGR iptali ne demek.

4- işlem, bilgisayar kutusu açılmadan aracın içinde tam olarak nerden ve nasıl yapılıyor.

5- Fiyat ve taksit ve ödeme hakkında bilgi?

6- Temiz dumansız bir işlem kaç dakikada olur ve aracın yeni değerleri ortalama ne olur?

Bu sorular hakkında beni bilgilendirirsen kafamdaki karmaşa gidecek.
Dün numaramı msn de vermiştim. samsuna geleceğinde araım demiştin.
Cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.
teşekkürler

1- Anl(ıy)amaz..Boylelikle Garanti Riske Girmez..
2- Emisyon değerleri TR Standartlarında kalır..
3- İstediğiniz zaman istediğiniz kadar orjinale ve modifiyeliye donebilirsiniz..
4- el freninin altındaki kapağın altında bulununan OBD2 portundan yapılıyor..Nadiren de olsa OBD den yapamadığımız araçlar çıkıyor ve sol camurluk davlumbazının altındaki beyni sökmemiz icab edebiliyor.
5- 45 dakika kadar sürer ve 110 hp 240 Nm yi yakalanır