CD600

janjan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar herkese. Arkadaşlar 2012 araçlarda CD600 navigasyon sistemi kullanılıyor. Fakat bana yetersiz geldi. Harita olarak yetersiz. Navigasyonda ayrıca hızı gösteren sistem yok. Normalde cyclone ve necvox markalarında divx oynatabilme özelliği varmış fakat bunda yok. Sizinde yorumlarınızı bekliyorum.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: CD600

cd500 ve cd600 harita olarak yetersiz video oynatma ve kamera gibi özellikleri de yok ama arayüz olarakda daha başarılı ve ayrıca orjinal tabiki

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

CD500 ve NAVI600 sistemlerinin video oynatmama özellikleri bir eksiklik olarak tanımlanmamalı. Bu sistemlerin araç içinde kullanılma amaçları tamamıyla sürücüye yardımcı olmak, işini kolaylaştırmak yani bir çeşit hizmettir. Video oynatma klip oynatma vs. gibi özellikler eğlence (entertainment) amaçlıdır. Navigasyon sistemleri ise infotainment olarak tanımlanmış Opel'ce yani öncelikli amaç bilgi. Navigasyon sistemlerindeki görüntü harici sesli yönlendirmede sürücünün çok fazla ekrana bakıp da dikkatini dağıtmadan, tüm konsantrasyonunu aracı kullanmaya vererek yönlendirme amaçlı yapılmaktadır. Zaten bu sistemlere sahip araçlarda bile sorumluluğun şoförde olduğunu belirten yazıya OK demeden sistem çalışmıyor. Amaç bu noktada güvenliktir. Yoksa Bosch firması ilave bir arayüz katarak bu cihazlarda video oynatma özelliğini de ekleyecek teknolojiye sahip.

Bu nedenle ben CD500 ve Navi600 sistemleri ile cyclone ve necvox sistemlerini karşılaştırmayı biraz elma ile armut karşılaştırmasına benzetiyorum.

CD500 ile Navi600 karşılaştırılmalı. Cyclone ile de necvox. Zaten bunu başka başlıklar altında da yaptık.

O yüzden seçim yapacak ve sonradan pişman olmayan arkadaşların ilk etapta karar vermeleri nokta öncelikli amaç navigasyon mu yoksa eğlencemi ye cevap bulmaları. Yoksa sonradan verilecek kararlar "duygusallığı" arttırmakta ;)

Tabi harita yetersizliği ayrı bir tartışma konusu. Bosch firması taşeron olarak NavTeq yerine başka bir harita tedarikçisi ile çalışabilirdi. Ortaya daha güzel sonuçlar çıkabilirdi. Ama aracı aldığım zamanlarda bile Mercedes, Audi ve BMW harita hizmeti sunamaz iken Opel'in bunu sunması da ayrıca Opel ailesine + olarak yazılmalıdır diye düşünüyorum.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drwaverunner link' Alıntı:
CD500 ve NAVI600 sistemlerinin video oynatmama özellikleri bir eksiklik olarak tanımlanmamalı. Bu sistemlerin araç içinde kullanılma amaçları tamamıyla sürücüye yardımcı olmak, işini kolaylaştırmak yani bir çeşit hizmettir. Video oynatma klip oynatma vs. gibi özellikler eğlence (entertainment) amaçlıdır. Navigasyon sistemleri ise infotainment olarak tanımlanmış Opel'ce yani öncelikli amaç bilgi. Navigasyon sistemlerindeki görüntü harici sesli yönlendirmede sürücünün çok fazla ekrana bakıp da dikkatini dağıtmadan, tüm konsantrasyonunu aracı kullanmaya vererek yönlendirme amaçlı yapılmaktadır. Zaten bu sistemlere sahip araçlarda bile sorumluluğun şoförde olduğunu belirten yazıya OK demeden sistem çalışmıyor. Amaç bu noktada güvenliktir. Yoksa Bosch firması ilave bir arayüz katarak bu cihazlarda video oynatma özelliğini de ekleyecek teknolojiye sahip.

Bu nedenle ben CD500 ve Navi600 sistemleri ile cyclone ve necvox sistemlerini karşılaştırmayı biraz elma ile armut karşılaştırmasına benzetiyorum.

CD500 ile Navi600 karşılaştırılmalı. Cyclone ile de necvox. Zaten bunu başka başlıklar altında da yaptık.

O yüzden seçim yapacak ve sonradan pişman olmayan arkadaşların ilk etapta karar vermeleri nokta öncelikli amaç navigasyon mu yoksa eğlencemi ye cevap bulmaları. Yoksa sonradan verilecek kararlar "duygusallığı" arttırmakta ;)

Tabi harita yetersizliği ayrı bir tartışma konusu. Bosch firması taşeron olarak NavTeq yerine başka bir harita tedarikçisi ile çalışabilirdi. Ortaya daha güzel sonuçlar çıkabilirdi. Ama aracı aldığım zamanlarda bile Mercedes, Audi ve BMW harita hizmeti sunamaz iken Opel'in bunu sunması da ayrıca Opel ailesine + olarak yazılmalıdır diye düşünüyorum.

peki igo gibi bir yazılım ya da başarsoft un haritası yüklenemez mi?

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

eketen link' Alıntı:

Sn. Eketen,

Bu yazılımlar CD ile yüklenecek ise bence imkansız. 2010 yılında CD500 ile gelen araçlarda cdler başka araçlarda çalışırken sonra araca özel CD çıkardılar ve barkod şifrelemesine gittiler.

Eminim ki Bosch firması da Navteq için özel bir şifreleme kullanıyordur güvenlik amacıyla.

Bu güvenlik duvarı da yazılımcılar tarafından aşılabilir mi yoksa aşılamaz mı açıkçası çok bir fikrim ve bilgim yok.

Kişisel düşüncem aşılacağı yönünde ama tabi maliyetli bir iş gibi geliyor.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

drwaverunner link' Alıntı:
[quote author=eketen link=topic=2468.msg50832#msg50832 date=1318421760]

Sn. Eketen,
[/quote]

Aslında yapılabilse SORUNSUZ olarak çok mükemmel olurdu. Ben açıkcası bu sistemlerden ciddi ciddi düşünüyordum ama şu cızırtı yapması olayı sıkıntı verici. Ben harici navilerden pek hoşlanmıyorum ve arka kamera durumu çok önemli Hatta ön tamponların kenarlarına da kamera taktıracaktım Ara yollardan çıkış için.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

eketen link' Alıntı:
Aslında yapılabilse SORUNSUZ olarak çok mükemmel olurdu. Ben açıkcası bu sistemlerden ciddi ciddi düşünüyordum ama şu cızırtı yapması olayı sıkıntı verici. Ben harici navilerden pek hoşlanmıyorum ve arka kamera durumu çok önemli Hatta ön tamponların kenarlarına da kamera taktıracaktım Ara yollardan çıkış için.
Siz aracınızı aldığınız için zaten CD500 ve Navi600 sistemler otomatikman devre dışı kalıyor.

Diğer sistemlerle ilgili zaten Sn. Erdem ve Sn. HaKaN'ın karşılaştırmaları da mevcut. Cızırtı olayını da çözüm bulundu diye biliyorum. Bu sistemlerde zaten kamera isterseniz arkaya da takılıyor. CD500' e bile arayüz çıkardılar kamera için.

Ön tamponlara taktıracak iseniz size Google'ın streetviewcars larından verelim hem de Astra H :)

google-street-cars-5.jpg

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Eğer bu gömülü sistemlerden taktırırsam, mutlaka ön tampona en azından sol köşeye olsun bir kamera taktıracağım. Gerçekten ara yollardan ana yola çıkışlarda -görüş açısını sıfırlayacak şekilde park edenler yüzünden- büyük risk yaşanıyor.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Navi600 sistemi ile ilgili özet bilgiler:

Satellite navigation
The Navi 600 satellite navigation system, fitted as standard to Insignia Nav models, offers dynamic route guidance via RDS-TMC (Traffic Message Channel) with directions given audibly and via the 7-inch colour monitor. TMC is a specific application of RDS used for broadcasting real-time traffic information. It alerts the driver to a problem on the planned route and calculates an alternative route to avoid the incident. (Türkiye bildiğim kadarıyla bir uygulama yok. İstanbulda sadece 1 kanal test amaçlı çalışıyor sanırım. Kanaldan gelen trafik bilgileri nav. sistemi vasıtasıyla işlenip en uygun ve kısa güzergah hesaplanıyor. CD500'de de var ama Canım Türkiyem nedeniyle off durumunda)

In addition to route planning criteria such as ‘shortest distance’ or ‘avoiding toll roads’, you can now select an energy-optimised ‘green route’. Here you can specify parameters such as if you are towing a caravan or have a roof box fitted. The system will use this information, in conjunction with known factors including your vehicle’s weight and engine type, to calculate the most fuel-efficient route. The SD card supplied with the system covers all major link roads and streets in towns and cities across mainland Britain and Ireland, plus trunk and main roads across more than 30 European countries.

Additional country-specific maps with street level detail are available to download. The navigation data is loaded onto the unit’s internal flash memory for fast access. The CD player plays regular audio CDs and MP3 tracks recorded to CD. The optional Navi 900 satellite navigation
system adds a number of enhancements. The European mapping is expanded to street level detail, whilst ‘pseudo 3D’ map navigation and ‘bird’s eye view’ offer depth perception, continuous zooming and smooth scrolling when homing in on your destination. A sophisticated Points of Interest menu enables you to choose attractions via a number of criteria – it even shows pictures of the option selected. The voice recognition module enables you to operate the navigation system, radio (including DAB where fitted) and music selection via CD or USB by voice control. This means you can keep both hands on the steering wheel at all times.

A logbook feature allows you to record details for individual journeys which can subsequently be downloaded via USB. Details recorded include start and finish locations with latitude/longitude, time and odometer stamp, whether private or business and any general comments you may wish to add.

TOGI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aslında CD500 - cd600 ile Necvox ve Cyclone arasındaki farkları en iyi anlatacak kişi Gökhan (Gokhan_55) dır.
İki sistemide kullandı..

Bende CD500 ve arayüz var..
Arayüze hem geri görüş hemde multimedia box takılı..Bu sayede video seyredebiliyorum.
Ayrıca cihazda başka bir navigasyon girişi  ve tv girişide mevcut.