Astra J Enjoy - Edition hız sabitleme aktif etmek

Ens4181

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Katılım
1 Ağu 2019
Mesajlar
80
Tepki puanı
43
Puanları
18

Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2-3 aydır üzerinde durduğum ve bir çok servisin dahi aktif edilemez dedikleri özellikleri Opel Astra J Enjoy Plus ve Edition araçlarımızda aktif hale getirdik. İçlerinde en imkansız dedikleri hız sabitleme özelliği bile yazılım ile aktif hale geldi ve testlerini yaptık çok keyif verici bir şekilde çalışıyor, donanım orjinali ile aynı, değişen yok, eklenen bir kaç basit şey var. Benim aracımda tuş takımı, bağlantısı ve yazılım gerektirirken, arkadaşımın edition 2012 aracında sadece tuş takımı ve direksiyon içindeki bağlantıların eklenmesi ile sorun çözüldü. (onun aracının ilk sahibi daha önce yazılım attırmış mı bilmiyoruz ama attırsa neden tuş takımı ekleyip kullanmasın) Yani yazılım atmadan önce direk bağlayıp, denemekte fayda var, belki sizi ek bir masraftan kurtarır.
Astra J'ler için hız sabitleme ekleme gibi konuları günlerdir araştırdım hiç bir aydınlatıcı konu göremedim ve bu özelliği aktif etmek isteyen astra j sahipleri için konuyu açtım.
Çünkü yanlış tuş takımı ve hatta direksiyon bile aldım, bu özelliği eklemek isteyenlere umarım yardımcı olur.

Hız sabitleme için gerekenler ;

1. Aracınıza uyumlu olan hız sabitleme (cruise control) tuş takımı ((LİM TUŞU OLMAYAN))
2. Tuş takımını bağlantı soketli hazır olan çıkmacılarda bolca var. (Tuş takımı ile birlikte olanı denk gelirse süper olur) Aramalarınızda tuş takımı ve bağlantı kablosu olarak bulamazsanız, astra j direksiyon diye arayın, airbag olmadan hazır bağlantılı direksiyon bolca var nette.
3. Bağlantıyı denediğinizde eğer aracınızda aktif olmazsa yazılım - program atılması gerekiyor. Aktif olduğunu ekrandaki beyaz uyarı ışından anlayabilirsiniz.
Program atan firma ismini reklama girmesin diye yazmadım, isteyene özelden veririm.

Not : 2 tip tuş takımı var, sonradan takılan astra j'ler LİM tuşu (hız limitleyici) olmayan tuşu kullanıyor. Şimdiye kadar 4 araçta sonradan eklenen gördüm hepsinde LİM tuşu olmayan tuş takımı ile aktif edilip, kullanılıyor. En azından 2013 ve altı modeller için bu geçerli, zaten hız limitleme sayfasının yazılım ile açılmadığı söylendi, bu sayfa olmadığından LİM tuşu çalışmadığı gibi hız sabitleme sistemini aktif etmiyor. Yazılım ile aktif edilecekse fren müşiri sağlam olmalı. Debriyaj ve gaz pedalı da sorunsuz çalışıyor olmalı, fakat zaten normalde de bunlarda sorun varsa aracınızın bakıma ihtiyacı var demektir. Bu yüzden donanımsal sorun yaşanacağını düşünmüyorum.

astra j.jpgNot 1 : Aracınızın orjinalinde hız sabitleme olmadığından ve direksiyonunuz standart donanımlı bir direksiyon ise ses açma tuş takımının karşında kapalı olan bölmedeki kapağın altı boş değildir. O kısmın altı direksiyonun sünger malzemesi doludur, ben ve arkadaşım direksiyon değiştirmedik, bunun yerine o kısmı açıp, tuşun oturacağı yeri işaretleyerek direksiyonun dışına zarar vermeden kestik ve yerleştirdik. Önemsiz belli bile olman küçük bir boşluk kalsa da sorunsuz çalışıyor, gerekirse o kısmı karbon ile kaplayarak yok edebilir ve canlı görüntü verebilirim.
Kapalı tuş kısmına ulaşmak için önce airbag ve sonra etrafındaki çitayı sökmek gerekiyor, bununda videoları youtube da mevcuttur.
Parçaları kırmamak için dikkatli olmanız gerekiyor, Fakat kırılabilecek sadece ayak kısımları bulunuyor, diyelim ki kırıldı bunun da orjinali opel çıkma parçacılardan çok ucuz temin edebiliriniz.opelhzsabitleyici.jpgSonradan eklenen hız sabitleme için alınması gereken tuş takımı budur. Aktif edilmesi astra j için bu tuşlarla sistemi çalıştırıp, videoya alan olmamış ama Chevrolet Cruze hız sabitleme kelimeleri aratırsanız bizimki ile aynı olan çalışma sistemini görebilirsiniz. Vaktim olursa, isteyen arkadaşlar için çalışma sistemini video alabilirim.1240243-13268692_min.pngBu tuş takımı program atılsa dahi çalışmıyor ve araçta başka sorunlar aramanıza neden olabilir, Lim tuşu sonradan aktif edilen hız sabitleme sistemine dahil edilemiyormuş, Belki edilebilir bilmiyorum ama bence gerek yok, bu yüzden üzerine düşmedim.
Yanda yer alan tuş takımı 2012 Enjoy edt. ve Edition + Plus paket araçlarda çalışmadı ve bizi bir hayli fazla uğraştırdı, bu yüzden önce kesinlikle en üstteki tuş ile çalıştırmayı denenmeli. Görüntü açısından limli tuş daha şık görünsede yapacak bir şey yok maalesef uymuyor, mevcut kullandığım tuştaki o boş kısma OPC sticker yapıştırırım, olur biter. :)


Konu hakkında sorularınız veya unuttuğum bir şey varsa sizde ekleyebilirsiniz, astra j'ler hız sabitlemesiz kalmamalı. Herkese iyi forumlar dilerim :)
 
Son düzenleme:
Üst