CD30 MP3 Direksiyon kontorlü çözüldü

Vladimir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
CD30 MP3 Direksiyon kontrolü çözüldü

arkadaşlar babamla uzun uğraşlar sonucu direksiyon kontrollerini çalıştırmayı başardık hiçkimseyi dinlemeyin yok işte direksiyondaki tuşlar değişmesi gerekirmiş vs. cd30 ve aynı soketi kullanan tüm cd30 mp , cd70 , cd70navi , cdc40 opera , dvd90 navi ... eğer taktığınız aracın soketi (benimgibi) car2004 , cdr2005 lerden ise isterseniz 2008 model corsa direksiyonu takın işe yaramaz şöyleki cd30 soketini kullanan ben cd30 mp3 taktım ona göre anlatayım dediğim gibi cd30 soketi kullananlarda da aynı işlem mecburi cd30 mp3 sistem olarak can-bus sistemini sonuna kadar kullanan oldukça teknolojik bi cd çalar direksiyondan car2004 soketine 2 çift kablo geliyor biri mavi-kırmızı bu kontrolleri getiren kablo diğeride aydınlatma komutunu veren kablo oda gri renk arkadaşlar 7 saattir aracın içinde boğuşmaktan beynim durdu karıştırdığım yerler olabilir emin olmak için özelden ulaşın neyse devam edeyim bu bahsettiğim kabloların mavi-kırmızı olanı direksiyondaki soketin A yuvasından çıkıyor (resmi aşağıda veriyorum) ve car2004 soketinin 1.ci yuvasına ulaşıyor ben cd30 mp3 soketi buldum kablolarıyla ve öle gerekli kabloları bağladık aynen teyple beraber 2006 corsa ekranıda bulduğumdan ekran soketide aldım
sterringwheelsocketqv4.jpg

dediğim diğer gri kablo ise b soketinden çıkıyor daha sonra b soketinden çıkan kablo car 2004 soketinin 7.ci yuvasına geliyor onuda aşağıda veriyorum
car2004bp5.jpg

buraya kadar iyi güzel ancak cd30 mp3te direksiyon kontrolleri için bi yuva yok yuva yoksa nasıl bağlıyacağız diyeceksiniz daha önce dediğim gibi can-bus sisteminin nimetlerini şimdi kullanacağız aşağıda verdiğim soketin
2006ekrance7.jpg

19 ve 20 nolu yuvalarından çıkan kabloları eski ekran soketinin üzerinden (eski ekran soketinde yeşil beyaz renk kablo tek çeşit o yüzden yuva numarasını sölememe gerek yok hatırlamıorumda şuan hizmet dışı kalabilir beyin aşırı yüklemeden :D ekrandan o yeşil ve beyaz kablolar car2004 soketine geliyor) car2004 soketindeki 10.cu yuvasından çıkan yeşil ve 11.ci yuvasından çıkan beyaz kablolarla birleştiyoruz eski soketin yani 2004 soketin resmini veriyorum aşağıda
ekransoketifu2.jpg

yani 10 ve 11.ci yuvadan çıkan kabloları yeni ekran soketinin 19 ve 20.ci yuvalardan çıkan kablolarla renkleri aynı olmak suretiyle birleştiriyoruz tam hatırlamıorum şuan 19 yeşil 20 beyaz olması lazım 19 ve 20 işte önemli olan 10 ve 11 ile aynı renkleri birleştirmeniz işte bu birleştirme bizim can-bus köprümüz daha sonra 1.ci yuvaya gelen direksiyon kontorlünü ek kabloyla yeni ekran soketinin 9 nolu yuvasından çıkan kabloyla (yalnış hatırlıyor olabilirim diagramlar için tis2000den yararlanabilirsiniz ) birleştiriyoruz ve aynı soket üzerinden can-bus yani farklı frekans düzeylerini kullanarak sistem haberleşiyor ve direksiyon kontrolleri çalışıyor , ilk farkeden babam oldu ekranın diagnostik uçlarını ilk teybi servis takmaya çalışırken cd30 soketinin yeşil beyaz uçlarına takmış ancak ekrana görüntü sorunsuz geliyordu ordan çaktık ve tis 2000 wiring diagramslar yardımıyla uçları takip ederek ne nereye bağlı vs. bulduk ve bağladı , sokete gelen her kablodan teyp haberdar ama yeni ekran ve ekranın soketi sayesinde anlıyacağınız o 2 kabloda iş bitiyor tabi 12v elektriğini vs.sini uygun yuvaları eşleştirerek buluyoruz onlar daha önceden olduğundan bu şekil bişi işte anlatmaya çalıştım kafamı toparlıyayım elimden geldiğince yardımcı olurum sorun yaşayan olduysa benim gibi , saat 7 den gece 4 e kadar uğraştık değdi sonunda , şimdi sorunsuz çalışıyor direksiyon kontrolleri

Son düzenleme:

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlı olsun yüksel.. bu işten müzdarip olanlar içinde ii olmuş bu başlık..

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
yüksel naptın sen ya :) bravo valla, bana da bi cd30mp3 ayarlayalım artık.. sorun kalmamış baksana :D aklında olsun bulursan haberdar et kardeşim...

Vladimir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayıp ettin umut abi yorumlara tşkler yardımcı olabiliyorsam ne mutlu

Siyah Lale

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vlademir Allah Babanın da Senin de emeğini hayırlara vesile kılsın mükemmel bir iş başarmışsınız, şimdi yazıcıdan çıkarttım hemen aşağı inecem. Aksarayda anamı ağlattılar, Bol bol cızırtı dinledik, öyle basit cızırtılarldan değil ha sesi açınca yükselen cinslerden. Sesi yakaladık bu defa da ekran la kumanda yok. Niyemi Bağlanacak yer yokmuş.

Bunu yazmamın nedeni hem teşekkür hem de şu babanı bidaha yanına al Opel Corsa C 2004 Z13DT Motor Essentia dizellerin Ekranı Cd 30 Mp3 lere nerden bağlanır, Gerçekten başka soket kalmıyor PH+ ve Ph- var Gnd vs küçük soketler boş kaldı. Bekliyorum. Selamlar.