CD çalara Aux yapılışı

flamenco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectra GT 'mde bulunan Kamosonic KS-2006 marka CD-MP3 çalarımın kasis ve bozuk yollardan geçerken sürekli atlama yapması üzerine " Yok mu bunun bir Aux girişi?" diyerek başladım işe. İşin kötü yanı mp3 çaların katoloğuda ortada yoktu. Bu yüzden Mp3 çaları araçtan sökerek aux girişini aramaya başladım. Mp3 çalara aux girişi koymadıklarını sadece RCA çıkışı koyduklarını gördüm ki oda anfiye bağlamak içindi. Mp3 çaları eve getirip koydum masanın üstüne ve alt kapağını söktüm.

Mp3 çalarda gözüme ilk çarpan PT2313L oldu. Hemen datasheetini indirip özelliklerini incelemeye başladım.

PT2313L entegersinin bacak bağlantılarını incelediğimde 6 ve 16 numaralı bacakların sağ ve sol girişler olduğu yazıyordu.

Hemen elimde bulunan arızalı bir stereo kulaklığı değerlendirerek kablosunu kesip ucuna sterio jackı bağladım.
Stereo jackda en uçtaki kısım sol,bi arkasındaki sağ ve son kısımda GND bağlantısı için kullanılır. Uçların yeri ölçü aleti ile de tespit edilebilir.

Stereo kablonun şase uçlarını birleştirerek PT2313L entegresinin 3 nolu GND bacağına lehimledim. Sağ ve Sol ses kablosunu da 6 ve 16 nolu bacaklara bağlayarak lehimleme işini tamamladım. Bağlantı zaten gayet basit 3 bacağa kablo lehimliyorsunuz.

Sonuç olarak mp3 çaları arabaya yerleştirdim ve bağladığım kabloyu uygun bir yerden çıkardım. Ben aux girişi olarak erkek stereo jack kullandım. Siz isterseniz gövdeye bir dişi stereo jak monte ederek de yapabilirsiniz.

Şimdi özetleyecek olursak ben amplifikatöre harici bir giriş yapmış oldum aslında. Aynı zamanda radyo sinyalide amlifikatöre gidiyor. İstenildiği takdirde radyodan gelen sinyalleri ileten bacakların bağlantısını PT2313L den kesip araya bir anahtarlı dişi jak koyarak radyo sinyallerinin gelmesini engelleyebilirsiniz.
Ben fazla uğraşmadan ve entegreye zarar vermeden işimi hallettmiş oldum. İstediğiniz zaman radyo ve Cdçaları da kullanabiliyorsunuz tabiki herhangi bir zarar vermiyoruz.

Sonuç olarak radyoyu Fm değil de MW ye alıyoruz ve hiç bir şekilde parazit gürültü vs. duymuyoruz. Aux girişine bağlayacağımız mp3 çaların sesini fazla açmıyoruz yoksa çatırtı oluyor sesi teypden yükseltiyoruz. Orjinal Mp3 kalitesinde dinleyebiliyorsunuz ki kaset adaptör ve transmitterdan aldığınız ses ile kıyaslanamaz bile. Sesi iyice yükseltip açtığınızda bile bas ve tizleri çok temiz biçimde alabilirsiniz.

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Güzel çalışma ve paylaşım olmuş
teşekkürler.

Yalnız ses baglantısını entegrenin IN uçlarına değilde ROUT ve LOUT çıkış uçlarına bağlarsan ( 7 ve 17 ) daha sağlıklı ses alırsın. Ve ses açınca patlama da olmaz.
Hem ses açınca entegreye de zarar vermemiş olursun.
Bu şekilde o pinden gelecek ters yada yüksek bi akım o entegreye zarar verebilir.

flamenco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tavsiye için teşekkür ederim.Bu gün denedim gerçekten de ses açarkenki patlamalar tamemen geçti..Şimdi dörtdörtlük oldu.Hiç bir kusur yok;)

B.KAYA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.burakkaya.net
Bizim arabanın orjinal CD Çalar'a yapılmaz ki bu.:(

Eline sağlık,harika bir paylaşım.

mstf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel çalışma eline sağlık

EthemBozkurt