C.clean 100.000 geçen araçlarda olmuyor mu?

AHMETKARTAL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar arabam 271.000 km.de
dün arabama carbon clean yaptırdım mükemmel sonuç aldım
çekişi düzeldi çalışması düzeldi çok harika oldu herkese tavsiye ederim.

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
dizelde nasıl pekii açıklarmısın bana

Ustam sana kimyasalları şenol abi mi bırakıyor onu merak ettim..:)

Dizelde araç eğerki 150 bin km yi falan devirmişse bu işlem sonrası yakıtın yakıt sistemi parçalarının boşluklarına bıraktığı katranımsı katmanı temizlemesi sonucu çalışma boşluklarında artma ve reaksiyon sürelerinde uzamalar meydana geliyor..Buda aracın daha gürültülü çalışmasına, turbonun ses yapmasına ve daha ileri olarak yolda basınç arızasından stop etmesine kadar arızalarla karşılaşılabililyor..

En son yaşanılan, Manisada bir uygulama merkezi 130 küsür binde bir Vectra 2.0 Dti a CC yaptıktan 20 km sonra aracın yolda kalması arızasını bu na örnek gösterebiliriz..Pompasını söktürüp merkezimizde yaptığımız inceleme sonrasında pompa devir sensörünün artık sinyal üretemediğini gözlemledik..CC bir elektronik parçayı bozabilirmi diye düşünürken aklımıza asıl neden geliverdi..Araç CC sonrası inanılmaz atikleşmiş, torku ve gücü bariz hissedilir derecede yükselmiş olduğu belirtilmişti..Buna istinaden devir sensörünün üzerine daha fazla manyetik yük bindiğini ve bu artan yükün zaten miadını doldurmak üzere olan elektronik parçanın iş göremez hale gelmesine sebep olduğu kanaatine vardık..

CengoCenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanki mahkemede bilirkişi raporu okuyormuş gibi oldum. Bravo. Bir olay kadar güzel sebep sonuç ilişkisi kurularak anlatılabilirdi. Bu sensör mensör olaylarından fazla anlamam ama o kadar güzel yazmışsın ki ben bile anladım :) Teşekkürler Mehmet GAZİHAN

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
Eyvallah..

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mehmet gazihanın açıklaman mükemmel tşk.ler...Peki hocam bu olay tüm kimyasallar için geçerli mi?mesela lpg de elektronıkleri bozuyor nedeni bozulan parçanın miadi doldurması mı?Peki bu parçaların miadinin doldugunu nasıl anlayacagız km bazında mı?Yoksa sizin bu parçaları anlayacak cihazlarınız mı var...(ben krank ve eksentrik sensörünü degiştim GM marka 6 ay içinde km olarak 10 bin ancak yapmıştı)

Son düzenleme:

dnanor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mehmet ustam.ilgiye ve tecrübeye her zaman saygı duyarım.ama şunu anlayamadım ben.CC sonrası araçta güç artışı falan filan yani beklenen gelişmeler gözleniyor yani.fakat kimi elektronik devreler artan güç karşısında zayıf kalıyor ve ömrünü tamamladığı için iptal oluyor.yani asıl sorun yıpranma.buradan anladığım tekşey CC yapılımasında sorun yok.sorun araç eski gücüne kavuştuğu için yıpranan parçaların değişmesi gerektiğidir.
uzun lafın kısası ya CC yaptırmayacan hantal hantal gezecenyada CC yaptırırken bazıparçaları da değitirecen..

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
mehmet ustam.ilgiye ve tecrübeye her zaman saygı duyarım.ama şunu anlayamadım ben.CC sonrası araçta güç artışı falan filan yani beklenen gelişmeler gözleniyor yani.fakat kimi elektronik devreler artan güç karşısında zayıf kalıyor ve ömrünü tamamladığı için iptal oluyor.yani asıl sorun yıpranma.buradan anladığım tekşey CC yapılımasında sorun yok.sorun araç eski gücüne kavuştuğu için yıpranan parçaların değişmesi gerektiğidir.
uzun lafın kısası ya CC yaptırmayacan hantal hantal gezecenyada CC yaptırırken bazıparçaları da değitirecen..

örnek verdiğim araçta demekki yakıtın bıraktığı katranımsı yüzey ve kurum yoğun muş ki temizlendikten sonra bir hayli güçlenmiş..Gücü normalin üzerine çıkmış demiyorum, sadece kaybdilen gücün büyük bir kısmını takrar kazandırmış..Aynı arıza her arabada olacak diye bi kaide yok..Ama bu risk bu şartlarda herdaim var..Elektronik devreler demedim, manyetik bir devir sensöründen bahsettim..Parça ne kadar elektronik temellerle çalışsada mekanik olarak tetikleniyor..Neyse arıza ile ilk defa karşılaşmıştım zaten bir dahada ne zaman karşılaşırım bilmem..Netice itibari ile çok yol yapmış ve özellikle dandik yakıt kullanmış araçlarda CC sonrası yıpranmış yakıt sistemi parçaları su koyuveriyor..Bu gerçek..

YAPMAMIZ GEREKEN

zamanında bu işlemi aracımızın periyodik bakımlarının arasına uygun bir periyodla yerleştireceğiz ve bu sorunları oluşmasına müsade etmeyeceğiz..

ilk başlanması gereken km aralığı 20-30 bin km..peryodu 15-20 bin km..
Kanımca..

Saygılar..

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
mehmet gazihanın açıklaman mükemmel tşk.ler...Peki hocam bu olay tüm kimyasallar için geçerli mi?mesela lpg de elektronıkleri bozuyor nedeni bozulan parçanın miadi doldurması mı?Peki bu parçaların miadinin doldugunu nasıl anlayacagız km bazında mı?Yoksa sizin bu parçaları anlayacak cihazlarınız mı var...(ben krank ve eksentrik sensörünü degiştim GM marka 6 ay içinde km olarak 10 bin ancak yapmıştı)

İrfan abi devir sensörlerin her 10 binde bir bozuluyormu..?

Bozuldumu ikisi birden mi bozuluyor..?

ikisinin birden bozulma olasılığı çok düşük..

Araçta lpg sistemi var diye devir sensörlerinin bozulması çok ilginç..

LPG daha yanıcı oldğundan mevcut avans ayarları karşılamıyor ve vuruntu sensörünü biraz fazla çalıştırıyor mesela...Bunun gibi bi kaç bağlantı var..

Sensörlerin verdikleri sinyaller osilaskopta incelenerek standart grafiğin dışına çıkıp çıkmadığı kontrol edilebilir..Ve sensörler bozulmadan önce osilaskopta görüntülenen grafiklerini mutlaka bozarlar..