Bir kaza senaryosu

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Dün, çarpışma anını görmediğim ancak kazadan hemen sonra tartışmaya tanık olduğum bir kaza anlatacağım.

Arkadaşın ifadesine göre kırmızı ışığı fark ediyor ve sert de olsa duruyor. Arkadan gelen de ışıklarda arkadaşa arkadan vuruyor. Işıkta beklerken frene basmadığı için araç karşı şeride geçiyor ve yaklaşık bir 10-15 metre sonra duruyor. Bu durumda arkadan çarpan %100 şuçludur, bunu biliyorum.

Fakat karşı taraf ısrarla arkadaşın kırmızı ışıkları biraz geçtikten sonra durduğunu iddia ediyor. Işıkları 5 metre geçtikten sonra durdun, ben geçeceğini sandım gaza bastım diyor. Bu durumda suç kimin oluyor bilmiyorum. Merak ediyorum, yazarsanız sevinirim.

Ortada bir neden yokken ani frenle durmak suçu %50 oranında taraflara paylaştırıyor. Fakat buradaki durum ilginç. Ortada kırmızı ışık var ve karşı tarafın iddası bu. Anlaşmalı kaza tutanağına tarafların ifadeleri aynen bu biçimde yansıdı. Tramer böyle bir meselede neye karar verir sizce?

Bu arada öndeki araç yeni kasa Linea, arkadaki araç Caddy idi. Linea'ya uzaktan bakınca kaza yaptığına inanamazsınız. Caddy ise hış olmuştu. Ön çamurluklar, radyatör, ızgara v.s. bayağı hasar vardı. Şaşırdım işin açığı. Fakat tahminmin o ki, arkadan vurunca frene de basılı olmayınca araç darbeyi çok iyi emmiş.

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanlız bu adam otobanda giderken fren yapmıyorki...

suç tabikide arkadan vuranın%100 siz haklısınız,öyle geçecek sandımı mandımı yok...birde köstümü arkadan araba öyle bi oluyosunki basacak freni bulamazsın...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
İlk araç hadi diyelim kırımızı da beş metre geçti iyi de o adam kırmızı ışıkta geçti diye arkasından gelen kişinin de geçeceği anlamına gelmez. Taki ki arkadan gelip vuran suçlu takip mesafesi kuralına ne oldu?

Epsilon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaki aracın mazereti kabul görecek cinsten değil, adama sormazlar mı öndeki geçse kırmızı da mı geçecektin diye?

Bu arada arkadan çarpmalarda çarpan aracın daha çok hasar alması normal, şasi yapısı gereği arka taraf ön tarafa kıyasla daha sağlam oluyor.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaki aynen bu ifadeyi yazdıysa trafiktende kırmızı ışık cezası yemeli. öndeki adam geçti diye sendemi geçiyorsun. takip mesafesini korumuyorsun. hadi takip mesafeni korudun çok hızlıydın mesafe yeterli gelmedi vs vs.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fatih haklı, ortada kırmızı ışık var ve öndeki adamın frene basıp basmamasının bir anlam ifade ettiğini düşünmüyorum.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabiki arkadaki suçlu.Öndeki araç ışıkları az geçerek durduysa arkadaki araç ışıklarda durabilir anlamna gelirki bu durumda bile demekki arkadaki araç ışıklarda dahi durmamayı göze kestirmiş.Çok böyle tipler.Durma geç diye arkadan selektöre asılan tipler kazadan sonra böylede konuşur.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Eleman orada mobese olmadığını ve herkesin kırmızıda geçtiğini iddia ediyor. Aslında bir bakıma öyle sayılır. Gıcık bir yer, anlamsız bir ışık! Fakat yine de bu, arkadaşın durmaması için bir gerekçe olamaz. Ben de duruyorum orada, sonuçta ışık var.

Arkadaş geçseydi kendisi de kırmızıda geçeceğini söyledi zaten. :) Kötü niyetli bir tip değildi kesinlikle. Fakat ilginçti. Arkadaş kırmızıyı biraz geçip durduğu için kendince suçu %50 olarak düşündü galiba.

Kazadan edindiğim en büyük tecrübe ise bu tip durumlarda ya hemen tutanağı tutup imzalatıp cebine koyacaksın ya da polis çağıracaksın o halledecek.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Doğrudur belkide , peşinen art niyetli demeyelim.Ancak ne olursa olsun , öndeki araç ani olarak durduğunda oda durmak sorumluluğunda .O nedenle ışık olsa da olmasa da suçlu.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hazır konusu açılmışken, Kayseri'de çoook başıma gelen, bazen son anda frenlerle kurtardığım efsane olayı paylaşmak istiyorum sizle ve bilgi almak istiyorum... Mutlaka sizlerinde başına geliyodur...

Kayseri'de aynaya bakma kültürü yok, BAAAM diye çıkar önüne kırar, tam yanından geçersin şerit kaçırmaya başlar, kornayla ilkilir kendine gelir, acayip cins insanlar...

Kaç defa oldu tam birini solluycam aynaya bakmadan bam diye önüme kıranları. Diyelimki önümdeki adam belli bir hızla gidiyor, bende tam yanından geçerken lap diye önüme kırdı duramadım vurdum. Tam geçmek için hızlanırken önüme kırdığını farzedelim, duramayıp direkt arkadan vurmuş oluyorum. Bu durumda kim suçlu? (Arkadan vuran her zaman suçlu ifadesini bi de bu yönden yorumlayalım)