Bir Kaç soru Kafama takıldı !

scuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 1 hafta önce 2. el 2000 model opel corsa araba aldık arabadan pek anlamam yeni yeni öğreniyorum ehliytei alalı 2 yıl olmasın rağmen :D Kfamama bir kaç soru takıldı arkadaşlar sormak istedim yardımcı olanlara şimdien teşekkürler ,

1) Başımın belası araba alarmı ,bu alarmı nerden kapatabiliriz çok canımı sıkıyor yanından kamyon gecse bağırıyor 1 haftadır her bağırdığında kapı önüne çıkıyorum , bunun bir ayarı varmı hassağlıı falan yani elektirikçiye götürmeden ayarlayabilirmiziyiz.Yada direk sigortasını çıkarıp kökten mi halladeyim :D

2) merkezi kilit , camlar falan çok cabuk kilitleniyor öreneğin arabyı temizleyeceğim kapılar açık 10 sn sonra şak diye bi sesle camlar kitleniyor ve en ufak bişeyde alrm zarrr diye ötüyor , bunu bi ayarı varmı yani anahtardan sürekli merkezi kiliti açıcam mı her kitlendiğinde

3) sis farı hakkında, arabada sis farı yokmuş dün akşam sisli yolda eve gelirkne fark ettim :d mecburen sis lambası takmak gerek acaba sonradan takılırmı yada nasıl takılır ön tamponda sis yeri yok tamponın altında siyah lastik parça var oraya olurmu

4) arabada cd çalar yok cd çalar almayı düşünüyorum fakat bazı arkadaşlar fm tarnsmitter adında bir mp3 çeviriciden bahsetti bunlar kalitelimdir yksa hiç buşalmayıp direk bi cd çalar mı takayım

5) Son olarakta arabanın sürüşüyle ilgili birkaç soru sorayım , arabayı yeni yeni öğrendiğimden 1 haftadır biraz zorladık arabayı bazen yokuş yukarı vs yerlerde dur kalk yaptım ve arabayı evin önüne getirince kaputu açtım kötü br oku geldi ve motor çok sıcak oluyor 30 dk sürüş yaptıktan sonra bu kadar sısınması normalmi

6) yarım debriyaj olayı tam nedir , mesala dur kalklarda debriyajı kavrama noktasına gtirince gaz veriyorum araba haraket ediyor ve debriyajı ondan sonra yavaş yavaş çekiyorum arabab biarz fazla titriyor heleki yokuşlarda bu titremem daha fazla oluyor ve araba kalkerken geri kaçıyor bazen bu yaptığım balatalara zarer verir falan dediler sizce balataları eskitirmiyim böyle giderse

Biraz uzun oldu ama daha yeniyim arkadaşlkar 1 haftadır ordan burdan hep bilgi topluyorum maruz görün yardımcı olanlara sosuz teşekkürler..

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle hayırlı olsun diyelim.

1- alarm kutusuna bağlı darbe sensörü vardır (yine küçük siyah bir kutu). Üzerindeki potansiyometreyi çevirmek suretiyle hassasiyeti ayarlayabilirsin.Genellikle alarmı sigorta kutusuna yakın yere bağlarlar ve darbe sensörünüde sol ön direk içi gibi bir yere konumlandırırlar.Bu konularda becerin yoksa tanıdık bir elektrikçiye 3-5 siftah vererek ayarlat derim.
2- Yine bazı alarmlarda bu otomatik kilitleme devreden çıkartılabiliyor ama alarmın özelliklerine göre değişir.
3- Aynı tampon kullanılan corsalar da (b kasa) bildiğim kadarıyla sis yok.Bu durumda
görsel olarak orjinalliği bozmadan birşeyler uyarlamak gerekir.
4- Fm transmitter lar özellikle radyo sinyallerinin kuvvetli olduğu büyük şehirlerde zaman zaman sinyal karıştırabiliyor.Kaliteli bir marka alırsan kullanımı daha rahat olur.Ama teknik olarak direk cd den alınan ses sinyali ile radyodan alınan ses sinyallerinin sinyal/gürültü oranları aynı değildir.Her zaman kaliteli bir Mp3 çalar teknik olarak daha iyidir.Profosyonel bir ses sistemi merakın yoksa tercih meselesi.
5- Araba elbette ısınır ancak birazda senin kullanımından dolayı fazla ısınmış anlaşılan.Gelen koku yanlış debriyaj kullanımından dolayı gelen baskı-balata kokusu bence.
6- Daha uzun süreli Yarım debriyaj sadece dik ve kalkamayacağın yokuşlar gibi yerlerde ender olarak istemedende olsa yapılan bir davranış.Ama normal şartlarda çok az bir gaz vererek hatta gaz vermeyerek bile düzgün debriyaj kullanımı ile araç harekete geçer.Direk gaza yüklenerek yarım debriyaj yaparak kalkmak doğru değil.Aslında bu konuda gösterimle daha kolay anlatılabilecek bir konu.Yanlış kullanımla baskıyı çok çabuk eskitebilirsin.Hatta farkında olmayıp volana da hasar verebilirsin.

scuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkür ederim yardımlarınız için , işime baya yarayan bilgilen edindim yalnız arabadaki alarm kutusunu bulmadım onu en iyisi bi elektirikçiye göstermek birde bu merkezi kiliti ayarlatmam gerek , yanlışlıkla araba çalışırken vede anahtar kontaktayken kitlenirse camı kırmadan açamayız bi daha :D

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Rica ederim.Kolay gelsin.