bilgisayar ekranını renkli nasıl yaparız

hbildirici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende attım ama türkçe inşallah türkeç bilen bir elemanları vardır

arcatera

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende ingilizce attım sen ben farketmez maksat işimiz olsunda her keze faydası olsun :)

arcatera

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son düzenleme:

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba diyorum. Daha dün aranıza katıldım. Konu ilgimi çekti ve cevap yazmak istedim. İnşallah yazdıklarımdan sonra kafanızda bir kaç şey oluşturabilirim.

Öncelikle bu işi yani opellerimize renkli ekran olayını epey bir süredir araştırıyorum. Yeni nesil opeller arasında bildiğim kadarı ile türkiye de sadece Astra H versiyonlarının lansman arabaları renkli ekran. Ayrıca CD30 - CD30 MP3 - CDC 40 OPERA - CD70 NAVI - DVD90 NAVI - DVD100 NAVI head unitler RENKLİ EKRANLAR İLE UYUMLU. Bizim araçlarımızın merkez konsolu avrupadakiler ile aynı opel servisten sordum grafik ekranın yanındaki çerçeve değişebiliyor. Fiyatı gayet ucuz sadece 30 YTL :). Bu çerçeve değişikliği ile CID ekranlarımız konsolumuza cuk oturuyor.

Bildiğim kadarı ile bu cihazların hepsi hem türkiyede hem de avrupada araba dahilinde alınmadığında çok pahalı. Bir çok telefon ve mailler sonunda CD70 navinin almanya satış fiyatını alabildim. Yaklaşık 1750 euro. Turkiyede ise ekranla birlikte kurulum dahil 4500 YTL.

Şimdi bunlar özetlerdi. Biz ne yapabiliriz oraya geleyim. Bazı uluslararası satış şitelerinde bu parçaları bulmak kolay ancak riskli. Çünkü bu parçalar yani ekran ve head unit birbirleri ile ve araba ile evli (married) olarak geliyorlar. Bu sitelerden bu parçaları sipariş vermeden önce kesinlikle bir önceki araçtan sökülürken boşanmış (divorced) hale getirilmiş (yani dört haneli kodun tech2 programı ile 0000 yapılmış olması gerekmektedir.) oldugundan emin olmak gerekiyor. Ve yine yeni takılacak arabaya tech2 programı ile kurulması gerekiyor. Şunu belirteyim eğer cihazlar boşanmış olmadan alınırsa Türkiye de bunları hiçbir şekilde opel servislerinde reset attıramayacağınızı unutmayın. Böyle bir cihaz elinize ulaşırsa yapacağınız ikişey olabilir. Birincisi cihazın romunu söküp resetlemek (yanlış bilmiyorsan bunun için sıfır bir romda bulmanız gerekecek klonlamak için) ikincisi ise internet üzerinden bu cihazlar için reset servisi veren firmalara başvurmak ve modele göre değişen miktarlarda ücretle kırdırmak. Takdir sizin.

Bir çok araba fotosu ve şeması elime geçti arşiv kuvvetli bunun uygulamaları çok fazla var. Ancak hepsi TR dışında. Hatta almanyada bir eleman aux-in (ekrana) sayesinde bir TV tunerden CIDe çıkış almış ve televizyon izliyor. You tube da videosu var. Aşağıdaki resimde zafira için yapılmış benzeri var.

Eğer maddi imkanı yüksek ve güvenilir yurtdışı bağlantısı olan varsa bunun sonuna kadar yapılabilecek birşey olduğunun garantisini verebilirim. Eğer getirten olurda arabasında problem olursa çalışan parçayı getirttiği fiyattan ben alırım. :)

Birde başka bir bilgi, navigasyon sistemi ile ilgili opel cd70, dvd90, dvd100 navi araç içi navigasyon sistemleri cd ve dvd bazlı. Ancak türkiyede bazı özel şirketlerin haritaları ise cf kartlara yada başka tipte kartlar aracılığı ile cihzlara yükleniyor ve yazılımlar bir biri ile uyumsuz. Yani bu sistemlerde kullanılabilecek haritalar şuan yok. Ancak opelin 2009 model zafiralarda opsiyonel olarak renkli ekran ve navigasyonu türkiyede de satışa sunacagını duydum. Belki ileride bu sistemler için bir harita gelebilir. Neden olmasın.

Şükrü ****OĞLU

Ekli dosyalar

• DSC02422.jpg
    DSC02422.jpg
    36 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:

arcatera

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım çok güzel şeyler yazmışsın bizde 4 sayfadır aynı şeyleri konuşuyoruz yurt dışında resetlenmiş ekranı 200 euroya ebayda satıyorlar ben alıcam ama şu an durumum el vermiyor alıcaklar aramızda parayı toparlayıp almanyada bir tanıdığımızdan direk aldırtalım

http://www.kfzpix.de/opel.php bu şirket 199 euroya cid ekranları satıyor almanyadan forumda olan bir arkadaş olsa çok süper olucak işimizi çok kolaylaştırıcak ama yok galiba

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekrar merhaba arkadaşlar. En sonunda uygun fiyata Belçikadan buldum bir ekran. Aldım bakalım. 350 EURO sıfır. EBAY DEN ALMADIM (Koblolar ve çerçeve dahil.) Ancak adama parayı gönderdikten sonra dua etmeye başladım. Gümrük formaliteleri ilgili hiç bilgim yok. Sanırım baya bir problem yaşayacağa benziyorum. Forumları okudukça dehşete kapıldım. Detaylar ile ilgili sizi bilgilendireceğim.

arcatera

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pahalıya almışsın ebayda daha ucuza vardı hayırlısı olsun gelmesi sorun değilde tanıtması sorun tech2 ile onu tanıtıcaksın ama doğru software türkiyede varmı şipheliyim en azından sen yaparsan bizede yol gösterici olmuş olursun

arcatera

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar opele mail atsak baskı yapsak aslında bu renkli ekran hakkında talep olduğunu görürslerde sonuçda bu işden para kazanıcaklar getirtebilirler

arcatera

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar en sonunda mailime cevap geldi

bu görüşdüğüm yer ikinci el cid satmıyormuşlar sıfır garantili cid satıyorlar bir şey olursa geri yollarsınız değiştiririz garantiden diyorlar cd30 teyiplerine cid uyumluymuş ama bas ve tiss müzik ayarları renkli cid eklenirse ekranda çıkmıyormuş yani ayarlar hayla var ama ekranda sadece görünmüyormuş ebaydan alıcağınız cid lerin serialları büyük ihtimal uyumsuz olucakdır dedi çünkü ya çalıntıdır yada kazalı arabadan çıkmadır dedi bizim yollıycağımız serialsız dedi yani 00000 şeklinde fiyatıda 600-700 euro arası olur dedi burda opel bayisinde satış fiyatı 1700 euro dedi

şimdilik bu kadar araştırmaya devam

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar adam bana bir sürü dosya ve tech2 işleminin nasıl yapıldığı ile ilgili dosya gönderdi. Bunların hepsini anlatacağım. Ayrıca benim birde bu hız sabitleme sistemi çalışmam vardı. Onu bitirdim. Bu esnada kendime bir op-com cihazı almıştım. Yani benim ekranın işlemlerini kendim yapacağım. Ekran işi biraz daha karışık. Neyse tüm bilgileri bir on güne burada yazarım. Ben ekran elime ulaşınca size dönerim. Bu arada ekran fiyatı baya pahalı geldi ilk başta bana ama arcetera arkadaşımın yazdığı fiyatlara göre 1 yıl garanti ile baya iyi almışım gibi. Görüşürüz.

Son düzenleme: