Beyaz Jantlarım Karardı :(

06 M 8009

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi günler arkadaşlar. Foruma uzun süredir üyeyim aktif olarak yazmasamda okuyarak birçok şey öğrendim ama şimdi büyük bi sorunum var.

Aracım Corsa D 2008 araçta sonradan beyaza boyattırdığım jantlarım var. Jantlarda önceleri hiçbirşey olmamasına rağmen kullanımla birlikte ön jantlarımda sanki ziftten geçmişim gibi siyah noktacıklar şeklinde birsürü leke oluştu (not: kesinlikle ziftten yada o tarz leke yapıcak biseyden geçmedim) işin ilginç yanı şu ki arka tekerlerimdeki jantlarda böyle bi problem yok. Ön frenler disk arkalar kampana bu yüzden benim tahminim disklerden çıkan balata tozunun buna sebep olduğu yönünde. Ama tam emin olamıyorum çünkü aynı kararma çelik jantlı tüm araçlarda hafiften oluyor ama yıkandığında bu lekeler normal bi kir gibi akıp gidiyor fakat benimkilerde sanki üzerine boya sıçramış gibi kalıyo. Çıkarmanın tek yolu piyasada Wd 40 diye bilinen bi sprey var onla jant başı ortalama 30dk maksimum seviyede bastırarak silerek oluyo fakat bu yöntemle tertemiz olan jantlarım 2 gün sonra tekrar eski haline geliyo. ve artık 2 saat jant silmekden yoruldum. Şimdi benim sorum bu sorunu nasıl çözerim ? Jantlarım sonradan boyama olduğu için mi lekeler üzerinden akmıyo ? (çünkü 2 arkadaşımın mini'lerindede beyaz jant var ve bu sorunu görmüyorlar) Direk orjinalden beyaz jant alsam aynı problemi yaşar mıyım yada onun uzerınden akar gıder mı ? (orjinal beyaz jantlarda üzerinde parlak bi kaplama oluyo ve onun bu tarz lekelenmelere izin vermediğini kulakdan dolma olarak duydum)
Yada bu lekelenmeyi kesebilecek bi önlem var mı ? yardımcı olursanız çok sevinirim..

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
boya üzerinde küçük gözenekler varsa o yüzden çıkmıyo olabilir.
belki üzerine vernik benzeri bişey atılıp gözeneklerin kapanması sağlanabilir.

06 M 8009

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ılgınız ıcın tesekkur ederım. pekı orjınal beyaz jant alsam onlar vernıklı ve teflonlu dıyolar tam ne onuda bılmıyorumda oyle kaplamalı jantlar ayı problemı yasatmaz mı ?

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
orjinal jantlarda böyle bi sorun olmadığından problem olacağını sanmam

sprey vernikler vardı bi ara nette dolanırken görmüştüm, bi deneyin derim. ya da jantları birine boyattıysanız ona götürün halletsin :D

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
jant spreyleri var sıkıp 10 dk bekliyosun tazikli suyla durula dört dörtlük oluyo

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunun asıl nedeni çok toz yapan ön fren balatasıdır... ön fren balatasının az toz çıkaranlarından alırsanız eğer rahat ederseniz...

06 M 8009

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o balatanın markası ismi yada alabileceğim bi yer var mı ?

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o balatanın markası ismi yada alabileceğim bi yer var mı ?

şöle söleyim sizde büyük ihtimal yan sanayi ve kalitesiz bir balata vardır... daha sert bir balata takarsanız büyük ihtimal çözersiniz sorunuzu... ama eğer çok az toz veren balata derseniz size EBC nin Sarı balatalarını öneririm türkiye nerede vardır bilmiyorum ama yurtdışı fiyatı 50-60 pound civarında... ama mükemmel bir balatadır... hemde çok az toz verir...