Benzinde Siyah Duman Lpgde Normal

hayaksisheytan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim springdede vardı siyah duman resmen egzozdan zift atıyordu karayollarına bedava sıcak asfalt :) bende çok agrasif yakıt tüketimide boy gösterdi çekişte düşme karbüratör ve sibop ayarı yapıldı ondan sonra egzosa eğilip baktıgım halde dumanı zor görür hale geldim siboplardanda yapabiliri

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
A kasa Vectra'yı aldığımızda aynı şikayetlerim vardı (araç LPG'siz), gaz verdiğimde araç dizel gibi siyah duman atıyor ve fazla yakıt tüketiyordu. İlk defa otomatik bir araç aldığım için tüketim değerlerini (hep otomatikler fazla yakar deniyor ya) ikinci plana atmıştım. Alayın yakıt ile ilgili olduğunu bildiğim için hemen klasik metodları uygulayarak işe başladım. İlk olarak hava filitresi, bujiler, benzin filitresini değiştirdim olmadı, sıcaklık sensörü dendi gene olmadı, enjektörler açıldı, onarımı ve temizliği yapıldı olmadı, rolanti motoru dendi o da değişti gene olmadı, en sonunda beyi değişecek denildi. (Bu arada araca ön takım dahil 2.000 TL civarında bir harcama yaptım) Başka bir aracın beynini kullanarak aracı test ettim, sonuç değişmeyince beyin arayışlarından vazgeçtim. Enjektörlerin bakımını yapan servise tekrar giderek hafiften şarladım :D. Gürültü üzerine servis sorumlusu usta geldi, dertlerimi anlattım, sağolsun araca bir emisyon ayarı çekti aracın yakıtı yarı yarıya düştü, siyah dumandan eser kalmadı, 2007 yılından beri bir daha şikayetim olmadı. O yüzden (benzinde) emisyon ölçümü yapıldı mı diye sordum.

alpunga

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
A kasa Vectra'yı aldığımızda aynı şikayetlerim vardı (araç LPG'siz), gaz verdiğimde araç dizel gibi siyah duman atıyor ve fazla yakıt tüketiyordu. İlk defa otomatik bir araç aldığım için tüketim değerlerini (hep otomatikler fazla yakar deniyor ya) ikinci plana atmıştım. Alayın yakıt ile ilgili olduğunu bildiğim için hemen klasik metodları uygulayarak işe başladım. İlk olarak hava filitresi, bujiler, benzin filitresini değiştirdim olmadı, sıcaklık sensörü dendi gene olmadı, enjektörler açıldı, onarımı ve temizliği yapıldı olmadı, rolanti motoru dendi o da değişti gene olmadı, en sonunda beyi değişecek denildi. (Bu arada araca ön takım dahil 2.000 TL civarında bir harcama yaptım) Başka bir aracın beynini kullanarak aracı test ettim, sonuç değişmeyince beyin arayışlarından vazgeçtim. Enjektörlerin bakımını yapan servise tekrar giderek hafiften şarladım :D. Gürültü üzerine servis sorumlusu usta geldi, dertlerimi anlattım, sağolsun araca bir emisyon ayarı çekti aracın yakıtı yarı yarıya düştü, siyah dumandan eser kalmadı, 2007 yılından beri bir daha şikayetim olmadı. O yüzden (benzinde) emisyon ölçümü yapıldı mı diye sordum.

benim aracım da A kasa vectra. bu dediklerinizi dikkate alarak ustaya göstereceğim bakalım inşallah çözüm olur. teşekkürler değerli cevabınız için

alpunga

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar motor yağımın rengide siyah. acaba buda bir sorun olabilir mi?

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
e yağın eskiyse onu zaten değiştirmeniz gerek...problem ama konuyla alakasız.. :)

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
siyah diyince şeyettim :D kalsın ozaman :)

yok canım bin kmde benzinli atmosferik araba nasıl yağ karartır onu anlamadım :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar motor yağımın rengide siyah. acaba buda bir sorun olabilir mi?

Yağın renginin koyulaşması son derece normal, asıl yağın rengi değişmezse sorun var demektir.

n_taha

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzinde siyah duman aşırı yakıt tekleme sorunu

slm arkadaşlar belki birinin işine yarar
aşırı yakıt yolda titreme (kerkinme) benzinde duman zengin karışım varsa aracınızda ilk yapılacak iş buji ve kabloları iyi bir marka ile değiştirmek geçmesse oksijen sensörü map sensörüne girmeden önce bilgisayara bağlayıp aracınızın oksijen senörüne gelen akım ölçülmeli düzensizlik varsa (kelebek sensörü map sensörü oksijen sensörü voltaj fazla veya az hatası) verirse kesinlikle arabanızın şase kablolarını kontrol ettirin lpg de aşırı yakıt enjektör işemesi varsa çok yakar.

benim sorunum araba lpg de bile 50 krş yakıyordu.titreme kerkinme siyah duman hepsi vardı en son arıza şase ana kablosu zedelenmiş araba tam şase almadığından oksijen sensörüne ve diğer sensörlere voltaj hatası verdiğinden beyin yakıtı çoğaltıyormuş zengin karışım kablo yapıldı buji kablosu değişti hava flitresi değişti lpg enjektör değişti BENZİN FLİTRESİ değişti güzel bir ayar yapıldı (klimalar ışıklar açılarak) şimdi araba bir litre lpg ile 12 km gidiyor yani 17.18 krş yakıyor araba birine derman olabilirsek ne mutlu.