benzin göstergesi ve yol bilgisayarı

çevik 80

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayır güvenmemek lazım demek yanlış olur. Çünkü yol bilgisayarı kendi mantığı doğrultusunda gayet düzgün çalışıyor. Mantığı aracın hangi hızda, kaç devirde depodaki benzinle kaç km yapabileceğini hesaplamak. Burda depodaki benzini sabit kabul etsek bile hız ve devir değişken olduğu için gidilecilecek mesafeninde sürekli değişmesi gayet doğaldır, güvenilirdir. Örneğin dün akşam Elmadağ'a gitmek üzere evden çıkarken yol bilgisayarımda Range 60 görünüyordu, çünkü en son kullanımım şehir içiydi ve o kullanıma 60 km gidebileceğimi söylüyor. Derken Samsun yoluna girdikten sonra Range 80-100-130 diye artmaya başladı, hızımı 110 km/h da sabitleyip Elmadağ yakınlarına vardığımda Range 160'ı bulmuştu. Çünkü o hızla sabit şekilde ilerlersem 160 km yapabilirim, gayet güvenilir. Elmadağ'daki hedefime ulaşıp park ettiğimdede yine 165 civarı bir rakam vardı. Bu demek değilki her halükarda 165 km yol yapabilirim. Ancak 100-110km/h sabit hızla yapılabilir o km. Şehir içi kullanımda Range'in hemen 30-40 lara düşeceğini tahmin ediyorum...Bende başlarda saçma buluyordum ama sonradan çözdüm olayı, gayet mantıklı

:good: :good: :good: :good:
Aynen Katılıyorum!

HUNTER13

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayır güvenmemek lazım demek yanlış olur. Çünkü yol bilgisayarı kendi mantığı doğrultusunda gayet düzgün çalışıyor. Mantığı aracın hangi hızda, kaç devirde depodaki benzinle kaç km yapabileceğini hesaplamak. Burda depodaki benzini sabit kabul etsek bile hız ve devir değişken olduğu için gidilecilecek mesafeninde sürekli değişmesi gayet doğaldır, güvenilirdir. Örneğin dün akşam Elmadağ'a gitmek üzere evden çıkarken yol bilgisayarımda Range 60 görünüyordu, çünkü en son kullanımım şehir içiydi ve o kullanıma 60 km gidebileceğimi söylüyor. Derken Samsun yoluna girdikten sonra Range 80-100-130 diye artmaya başladı, hızımı 110 km/h da sabitleyip Elmadağ yakınlarına vardığımda Range 160'ı bulmuştu. Çünkü o hızla sabit şekilde ilerlersem 160 km yapabilirim, gayet güvenilir. Elmadağ'daki hedefime ulaşıp park ettiğimdede yine 165 civarı bir rakam vardı. Bu demek değilki her halükarda 165 km yol yapabilirim. Ancak 100-110km/h sabit hızla yapılabilir o km. Şehir içi kullanımda Range'in hemen 30-40 lara düşeceğini tahmin ediyorum...Bende başlarda saçma buluyordum ama sonradan çözdüm olayı, gayet mantıklı :good:
anladım, zaten benim aracı kullandığım yol şehir içi idi.

murattarum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimde başıma sıkca geliyor.depoyu fulleyip baktığımda 976 km gösteriyor,yola çıkıp 5-6 km gidince 1056 km lere çıkıyor,son 50 km gösterdiğinde 60-70 gidiyor hala 10-20 yazıyor.

Salih-18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet bende tüm söylenenlere katılıyorum benimde range'in 0 gösterdiği durumlarda arabayı sürmeye dewam ettirdiğim oldu doğru bi tutum mu değil tabi ki..En mantıklısı range'i oraya kadar indirmeden sürekli depoyu fullemek ben öyle yapıyorum artık;)

S

sozberk

Bilgi Girilmemiş
Bir süre sonra arabanla bütünleşince yolbilgisayarının dilinden öyle bir anlıyorsun ki... Çoğunlukla yolbilgisayarının kaç km göstereceğini doğru tahmin edebiliyorsun.