benzin göstergesi ve yol bilgisayarı

HUNTER13

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, benim aracım normalde gideceğim yol 50 km ye düşünce yol bilgisayarı "Menzil 50 Km." yazıyor ve ilerledikçe rakam düşmeye baslıyor ve son 30. km. de benzin lambası yanmaya başlıyor ve bilgisayarda "Yakıt Alın !!!" uyarısı çıkıyor. Bugün tuhaf bir durum oldu; aracımı çalıştırdığımda benzin göstergesi ışığı yanıyordu ve şüphelendim hemen bilgisayara baktım ve menzil daha 65 km gösteriyordu. Bu durum normal mi? değilse sizce niye? Teşekkürler... Selamlar...

maximm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yerin eğiminden olabilir belki.farklılıklar gösterebilir...

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarı aracın kullanım şekline göre gidebileceği yol miktarını gösteriyor. Örneğin aynı miktar benzinle şehir içi 50km gösterirken şehirlerarası 160km gösterebiliyor. Yani yol bilgisayarından kontağı açar açmaz sonuç beklemek ve benzin göstergesiyle direkt ilişki kurmak yanlış oluyor bu durumda...

HUNTER13

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarı aracın kullanım şekline göre gidebileceği yol miktarını gösteriyor. Örneğin aynı miktar benzinle şehir içi 50km gösterirken şehirlerarası 160km gösterebiliyor. Yani yol bilgisayarından kontağı açar açmaz sonuç beklemek ve benzin göstergesiyle direkt ilişki kurmak yanlış oluyor bu durumda...
Bu durumda yol bilgisayarına pek güvenmemek lazım. Teşekkürler...

bugatti78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu tarz durumlar benımde başıma çok gelıyor gıdılecek mesafe 120 km yazarken bıle benzın ışığı yanabiliyor bu çok doğal çünkü yol bılgısayarı herzaman için bir önceki kullanım koşulunu dikkate alıyor yanı araba 2 saat rolantide çalışıp kapatırsan belkıde yol bılgısayarı sana 300km gösterecek bu yüzden mümkün olduğu kadar gösterge panelindeki ikazları dikkate al

saygılar

DOHCLINE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim bazen çeyrek depoda 0 yazıyor menzile.. kullanımdan dolayı yol bilgisayarı saçmalayabiliyor..

Vulture

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o kdar da güvenli deil yol bilgisayarı en güveniliri benzin göstergesi :...

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu durumda yol bilgisayarına pek güvenmemek lazım. Teşekkürler...

Hayır güvenmemek lazım demek yanlış olur. Çünkü yol bilgisayarı kendi mantığı doğrultusunda gayet düzgün çalışıyor. Mantığı aracın hangi hızda, kaç devirde depodaki benzinle kaç km yapabileceğini hesaplamak. Burda depodaki benzini sabit kabul etsek bile hız ve devir değişken olduğu için gidilecilecek mesafeninde sürekli değişmesi gayet doğaldır, güvenilirdir. Örneğin dün akşam Elmadağ'a gitmek üzere evden çıkarken yol bilgisayarımda Range 60 görünüyordu, çünkü en son kullanımım şehir içiydi ve o kullanıma 60 km gidebileceğimi söylüyor. Derken Samsun yoluna girdikten sonra Range 80-100-130 diye artmaya başladı, hızımı 110 km/h da sabitleyip Elmadağ yakınlarına vardığımda Range 160'ı bulmuştu. Çünkü o hızla sabit şekilde ilerlersem 160 km yapabilirim, gayet güvenilir. Elmadağ'daki hedefime ulaşıp park ettiğimdede yine 165 civarı bir rakam vardı. Bu demek değilki her halükarda 165 km yol yapabilirim. Ancak 100-110km/h sabit hızla yapılabilir o km. Şehir içi kullanımda Range'in hemen 30-40 lara düşeceğini tahmin ediyorum...Bende başlarda saçma buluyordum ama sonradan çözdüm olayı, gayet mantıklı :good:

oguz006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayır güvenmemek lazım demek yanlış olur. Çünkü yol bilgisayarı kendi mantığı doğrultusunda gayet düzgün çalışıyor. Mantığı aracın hangi hızda, kaç devirde depodaki benzinle kaç km yapabileceğini hesaplamak. Burda depodaki benzini sabit kabul etsek bile hız ve devir değişken olduğu için gidilecilecek mesafeninde sürekli değişmesi gayet doğaldır, güvenilirdir. Örneğin dün akşam Elmadağ'a gitmek üzere evden çıkarken yol bilgisayarımda Range 60 görünüyordu, çünkü en son kullanımım şehir içiydi ve o kullanıma 60 km gidebileceğimi söylüyor. Derken Samsun yoluna girdikten sonra Range 80-100-130 diye artmaya başladı, hızımı 110 km/h da sabitleyip Elmadağ yakınlarına vardığımda Range 160'ı bulmuştu. Çünkü o hızla sabit şekilde ilerlersem 160 km yapabilirim, gayet güvenilir. Elmadağ'daki hedefime ulaşıp park ettiğimdede yine 165 civarı bir rakam vardı. Bu demek değilki her halükarda 165 km yol yapabilirim. Ancak 100-110km/h sabit hızla yapılabilir o km. Şehir içi kullanımda Range'in hemen 30-40 lara düşeceğini tahmin ediyorum...Bende başlarda saçma buluyordum ama sonradan çözdüm olayı, gayet mantıklı :good:

:good: :good: :good: