Dizel mi? Benzin mi? Opel Astra 1.4T – 1.6CDTi

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Not: Eski tarihli bir makale fakat çok detaylı analizler ve açıklayıcı yorumlar içeriyor, tercih bunalımı çekenler için okumakta fayda var!

Dizel mi? Benzin mi? Opel Astra 1.4T – 1.6CDTi
1 Haziran 2017

Opel Astra dizel mi benzinli mi? Farklı modellere özel “Dizel mi? Benzin mi?” yazı dizimizin bu bölümünde Opel’in Türkiye’de en çok satış yapan modeli olan ve 2016 yılında satılmaya başlanan K kasa kodlu Astra modelini analiz edeceğiz.

İlk olarak araçların özelliklerine bir göz atalım;
  • 1.4T – 1.4lt turbo-benzin 4 silindir 150ps, 6 ileri otomatik – 245nm, 1233kg
    • Fabrika verisi ortalama tüketim: 5,6lt/100km
    • 0-100km/saat hızlanma: 9.0sn
    • Maksimum hız: 210km/saat
  • 1.6CDTi – 1.6lt turbo-dizel 4 silindir 136ps, 6 ileri otomatik – 320nm, 1289kg
    • Fabrika verisi ortalama tüketim: 4,6lt/100km
    • 0-100km/saat hızlanma: 9.7sn
    • Maksimum hız: 200km/saat

Gerçek ortalama yakıt tüketim değerini nasıl hesapladık?
Her iki modelin de kağıt üzerindeki tüketim değerleri oldukça düşük ancak durum diğer markalarda olduğu gibi görünenden daha farklı. Daha önce yaptığımız “Dizel mi? Benzin mi?”analizlerinde tüketim konusunda sürekli polemik olması nedeniyle, artık sosyal medya hesaplarımızdan analizimizde seçtiğimiz aracın sahibi olan takipçilerimize danışacağız ve elde ettiğimiz verilerin de ortalamasını alarak aynen kullanacağız.

Bu uygulamayı yaptığımız ilk modeli de Opel Astra K modeli oldu. Her iki motor tipi için de toplamda 200’ün üzerinde farklı değer elde ettik ancak sağlıklı sonuç çıkabilmesi için sadece ortalama tüketim değerlerini dikkate aldık. Birçok takipçimiz şehir içi ve şehir dışı tüketim değerlerini bize ilettikleri için bazı sonuçları kullanamadık.Sonuç olarak her iki motor seçeneği için de 50’şer farklı veriden ortalama yakıt tüketimi tespit ettik. Bu arada takipçilerimizin bilgilerini verdiği her 2 motor seçeneğinden de %70-75 oranında otomatik şanzıman seçeneği olduğu için analizimizde bulunan araçları otomatik şanzıman ile değerlendirdik.
Takipçilerimizin elde ettiği verilere göre elde edilen gerçek ortalama tüketim değerleri şu şekilde;
  • Opel Astra K 1.4T ortalama tüketim: 7.8lt/100km (Fabrika tüketime göre %39 fazla)
  • Opel Astra K 1.6CDTi ortalama tüketim: 5.8lt/100km (Fabrika tüketime göre %26 fazla)
Araç fiyatları nasıl tespit edildi?
Opel Astra K kasa 2016 yılı 1.çeyreği sonunda satılmaya başlandı ve takipçilerimizin araçları da genellikle 2016 Nisan-Mayıs aylarında satın alınmış. Bu doğrultuda elimizde en fazla Dynamic donanımlı araç bulunuyordu ve aynı zamanda satın alınmış dizel ve benzin motora sahip Dynamic donanımlı 2 aracın ortalama fiyatları şu şekilde; (Takipçi araçlarından)
  • 2016 Mayıs: Opel Astra K 1.4T – Otomatik – Dynamic: 75.500TL
    • 2017 Mayıs: 96.800TL (Güncel liste fiyatı)
  • 2016 Mayıs: Opel Astra K 1.6CDTi – Otomatik – Dynamic: 86.500TL
    • 2017 Mayıs: 110.700TL (Güncel liste fiyatı)
Ancak ortalama fiyatları hesaplarken yaşadığımız en büyük sorun Opel Astra’da çok farklı extra donanım seçeneklerinin sunuluyor olmasıydı. Navigasyon, daha büyük jant, deri koltuk, sunroof, body kit gibi fiyata etki eden aksesuarların bolluğu tespit ettiğimiz ortalama fiyatların bir miktar sapmasına neden olmuş olabilir. Ancak sonuçta tümünün ortalamasını aldık ve bu da ortalama bir aracın çıkmış olma ihtimalini güçlendiriyor.
1 Yıllık ortalama akaryakıt fiyatları nasıl hesaplandı?
Her iki aracın da ortalama yakıt tüketimini belirledikten sonra maliyet hesabında kullanılmak üzere akaryakıt fiyatlarına da ihtiyacımız var. Ancak bunun için de aracın kullanıldığı 1 yıl içindeki ortalama akaryakıt fiyatına ihtiyacımız var. Her ne kadar bu fiyatlarda bazen artış bazen de düşüş olsa da, veya akaryakıtın kullanıldığı dönemlerde değişkenlik olsa da en mantıklı yöntem 1 yıllık ortalamayı almaktır diye düşünüyoruz. Araçların satın alındığı Mayıs 2016’dan Mayıs 2017’ye kadarki dönemde de aşağıdaki değerler elde ediliyor.https://www.sekizsilindir.com/2016/10/dizel-mi-benzin-mi-zehirli.html

Dizel mi benzin mi daha kirli bir yakıttır?

2016-2017 Akaryakıt fiyatları

Araçların 2. el değeri nasıl hesaplandı?

Her 2 aracın 2.el değerlerini sahibinden.com sitesinden araştırdık ve 2016 model 1.4T ve 1.6CDTi Dynamic donanıma sahip Opel Astra araçları analiz ettik. Bu doğrultuda her 2 aracın da yaptıkları km aralıklarını benzer olacak şekilde aldık. Ayrıca bu km değerlerini seçerken de amortisman hesabımızda elde ettiğimiz 19.000km’yi de dikkate aldık. Bunun sonucu olarak hemen hemen aynı km aralığında 44 tane 1.4T ve 67 tane de 1.6CDTi tespit ettik. Elde ettiğimiz fiyatları da ana tablomuzda satış fiyatı olarak aldık.
Bu doğrultuda;
  • 1.4T araçların km ortalaması 9.266km ve ortalama fiyatı da 82.589TL
  • 1.6CDTi aracın km ortalaması 13.947km ve ortalama fiyatı da 92.264TL
    • KM farkı: 4681km
Bu arada; 1.6CDTi araçların KM ortalaması 1.4T araçların ortalamasından daha yüksek olduğu için 1.4T Astra’nın 2.el değerini, sanki bu fark kadar daha fazla yol yapmış gibi biraz düşürdük ve ana tablomuzda 82.589TL yerine 81.589TL olarak aldık.

Bu arada “Ben arabamı daha yüksek fiyata satarım, arabam çok temiz, içi aksesuar dolu, km değeri düşük” diyenler de mutlaka olabilir. Ayrıca aracı alırken daha ucuza alanlar da mutlaka olmuştur. Ancak biz bütün hesaplamaları kendi elde ettiğimiz değerlerden ve alım fiyatlarımızdan gerçekleştirdik ve burada 44 adet 1.4T ve 67 adet 1.6CDTi araç üzerinden km ve fiyat değerlendirmesi yaptık. Kısacası ortalama değerlere göre hesap yapmak burada şart. Daha değerli veya daha değersiz bir aracı baz alamayız. Sonuçların ise oldukça hassas çıktığını ve en fazla %5 oranında sapma olacağını düşünüyoruz. (Analiz sonucu ve ana tablo en aşağıdadır)

Opel Astra 1.6CDTi-1.4T otomatik-Dynamic ortalama 2.el ve ortalama KM değeri – sahibinden.com

Opel Astra HB 1.6CDTi – 1.4T 1 yıllık analiz

Opel Astra 1.6CDTi-1.4T “Dizel mi? Benzin mi? ana tablo

SONUÇ olarak Opel Astra dizel mi benzinli mi?

Takipçilerimizden ve sahibinden.com’dan elde ettiğimiz tüm verilerin ışığında K kasa Opel Astra HB 1.6CDTi modelinin 1 yıl ve 19.000km sonunda sahibine kazandırmaya başladığını görüyoruz. Ancak elde ettiğimiz tüm değerlerde bir miktar hata payının da olma ihtimali ve her sürücünün farklı sürüş şartlarına ve karakterine sahip olduğu da düşünülürse Bu aralığı 17.000km-22.000km olarak genişletmek daha net fikir verebilir. Sonuç olarak Opel Astra HB alacak bir kişi dizel tercih etmek istiyorsa bu aralığı rahatlıkla dikkate alabilir.

Burada dikkatimizi çeken ve bizi şaşırtan önemli bir nokta ise; aynen VW Polo analizimizde olduğu gibi dizel Opel Astra’nın da 2.el değerinin benzin motorlu modele göre bir miktar düşmüş olmasıydı. 44 tane 1.4T ve 67 tane de 1.6CDTi Dynamic-otomatik aracı dikkate aldık ve bu sayı bize göre değerlendirme yapmak için yeterli.

Burada gelebilecek itiraz, Astra’da sunulan çok farklı aksesuarlar seçenekleri olabilir ancak bu durumun her iki motor seçeneği için de geçerli olduğu unutulmamalı. Olanak olsa ve ekstra donanımları karşılaştırsak her iki motor seçeneği için de benzer sonuçlara ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Sonuçta, 2.elde dizelin daha hızlı satılabileceği ihtimali bir kenara konulacak olursa CDTi en iyi ihtimalle 1.4T ile fiyat farkını koruyacak gibi görünüyor.

Aşağıda 1 yılda yapılan farklı km değerleri için CDTi’ın 1.4T’ye göre ne kadara avantaj sağladığı görülebilir.
  • 1 yıl 19.000km – 1.6CDTi-1.4T eşit
  • 1 yıl 30.000km – CDTi 1.525TL avantajlı
  • 1 yıl 45.000km – CDTi 3.530TL avantajlı
  • 1 yıl 60.000km – CDTi 5.535TL avantajlı
  • 1 yıl 75.000km – CDTi 7.540TL avantajlı
  • 1 yıl 90.000km – CDTi 9.545TL avantajlı
  • 1 yıl 120.000km – CDTi 13.555TL avantajlı