BBS Rx Jant Boyama

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar geçtiğimiz sene Celal beyden 17 bbs rx leri almıştım.Yaz boyunca jantlar çizildi baya bi hırpalandı.Bu sene yeni lastikde aldığımdan jantları boyamaya karar verdim.İlk önce eski lastikleri söktürdüm işleme başladım.Jantlar bu haldeydi fakat önlerde derin çizikler mevcuttu.

nt1qe.jpg

Daha sonra sanayiye gidip boyacıdan şu malzemeleri temin ettim.

* 2 adet tüpe basılmış opelin 147 numaralı boyası (Gri renk)
* 2 tüp astar (henkel)
* 2 kutu boya sökücü
* 2 tüp parlak vernik (henkel pembe kutu)
* 2şer adet 60-280-800-2000 lik zımpara
* polyester macun ve spatula
* eldiven-maske-falçata-4 adet bulaşık teli
* 1 numara fırça
* Mumlu bez 2 Adet

--- İşleme boya sökümü ile başladım.Hergün bir jantın boyasını söktüm.Bu jantda çok fazla oluk olduğundan birtanesi yarım günümü aldı.Fırça ile boya sökücüyü janta tatbik edip 5 dakka sonra bulaşık teli ve tel fırça ile kabaran boyaları janttan ayırdım.(Buraya dikkat !!! boya sökücü çok tehlikeli bir kimyasaldır deriye damladığında aşırı derecede sızlatır.Bu işlem boyunca çok acılar çektim :) gözle temasından kesinlikle kaçınınız.Kutuyu ilk açarken dikkatli olun plastik kapak patlayabiliyor)

kxcmg.jpg

4ifu5c.jpg

---Jantların boyasını sökmek 2 haftamı aldı epey yorucuydu iş, misafirler, play off maçları felan filan...Daha sonra 60 lık zımpara ile jantları fazla bastırmadan zımparaladım.Banyoda sünger ve sabun yardımı ile bi kat yıkadım.Çizikleri kapatmak için polyester macunu bir kat uygulayarak bi gün bekledim.(Macunu hazırlarken bir yemek kaşığı macun içine 2 mercimek tanesi kadar sertleştirici koyup karıştırsanız yeter)

2zz5d1z.jpg

--- Macun normalde 1-2 saatte kuruyor ama ben bi gün bekledim daha sonra 60 lık zımpara ile biraz incelettim sonra 280 lik zımpara ile jantı komple gezdim.Elimle jantı yoklayarak pürüzlere 280 lik zımpara ile aldım.En son 800 lük zımparayı ıslak şekilde uyguladım Tekrar jantları güzelce yıkadım.1 gün kurumaya bıraktım.

143ouue.jpg

---Jantlara bir kat astar attım bir gün aradan sonra 2. kat astarı attım.Yine bir gün kurumaya bıraktım.Daha sonra jantları banyoya alıp ısladım astarın pürüzlerini 2000 lik zımpara ile aldım.Jantları yıkayıp bir gün kurumaya bıraktım.

2f0akqd.jpg

b7jlok.jpg

---Jantlar artık boyamaya hazır hale geldi.Jantları boş bulunan odamda boyadım.İlk başta odanın hafif tozunu aldım çünkü boya aşamasında toz biraz sıkıntı yapabiliyor.Jantların hepsini mumlu bez ile sildim.Buradaki amaç jant üzerindeki küçük toz parçacıklarını almak.Daha sonra boyayı bir kat tatbik ettim 20 dakika sonra 2. kat boyayı uyguladım. 2. kat boyanın peşinden verniği uyguladım.(Vernik son kat boya kurumadan önce atılırsa daha iyi olurmuş).İlk kat vernikten 20 dakika sonra 2. kat verniği uyguladım.Jantların son hali şu anda kurumaya bıraktım.2 gün kurumasını bekleyeceğim.

14xzas9.jpg

2mh7on8.jpg

316sutf.jpg

2i7635h.jpg

Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım arkadaşlar.Sonuç olarak güzel oldu fakat kullandıkça göreceğiz artık...Bu işleme geçen ay başlamıştım bugün bitti.Oldukça sabır isteyen bir iş.Ev astar, boya ve zımpara sırasında çok battı.Evde yapılacak bir iş değil :)

erkany

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizin ellerinize evdekilerin sabrına sağlık : ))) ben eve jant getirsem oklavayla kovalarlar beni :D :D :D birde 1 ay boyunca jantlar eve kalacak :D imkanı yok :D

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emek çok güzel elinize sağlık.Ama aklıma takılan jantların mat görünümü siz mi mat istediniz yoksa vernik mi tam parlamadı?

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
elinize sağlık güzel olmuş.
kapalı alanda boya yapmanın bir sakıncası var, tozlar her tarafa uçuşuyor. ben banyoda bayağı geniş bir alana gazete sererek boya yapmıştım, gazeteyi kaldırınca maskelenmemiş yerlerdeki boya tozları meydana çıktı:D

Kutuyu ilk açarken dikkatli olun plastik kapak patlayabiliyor

tecrübeyle sabit, hiç olmayacak şekilde yüzünüze patlıyor:D:D dakikalarca yüzümü yıkamak zorunda kaldım:D

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizin ellerinize evdekilerin sabrına sağlık : ))) ben eve jant getirsem oklavayla kovalarlar beni :D :D :D birde 1 ay boyunca jantlar eve kalacak :D imkanı yok :D

teşekkür ederim.bekar olmanın artıları fakat iş bitimi temizlik biraz uzun sürdü :)

Emek çok güzel elinize sağlık.Ama aklıma takılan jantların mat görünümü siz mi mat istediniz yoksa vernik mi tam parlamadı?

teşekkürler .resimden dolayı biraz mat görünüyor hocam ama dışarıdan bakınca parlak duruyor

elinize sağlık güzel olmuş.
kapalı alanda boya yapmanın bir sakıncası var, tozlar her tarafa uçuşuyor. ben banyoda bayağı geniş bir alana gazete sererek boya yapmıştım, gazeteyi kaldırınca maskelenmemiş yerlerdeki boya tozları meydana çıktı

teşekkürler aynen dediğiniz gibi oldu aşırı derecede boya tozu oldu evin içi birde camları açtım rüzgar vardı o sırada diğer odalarda bu sebepten nasibini almış :D Boya sökücü konusuna gelirsek benimde surata patladı Allahtan gözüme gelmedi çok feci sızlatıyor bir zaman sonra sadislik duyguları kabarıyor olsa gerek bacaklara kollara geldikce artık zevk veriyor :D

battalboyy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cantları görünce aklıma geldi
bende cantlarımı boyamıştım bursada bir firmadan almıştım boya sökücü sıvıyı 45 dakikada sökmüştüm tüm boyaları 35 kg almıştım daha sonra bir lastikçiye sattım boya sökücüyü süper bir üründü. kesinlikle tavsiye ederim.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
elinize sağlık süper olmuş...

ismet kıvrak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim jantlarım gri ve çizikler mevcut ama ben rengini beyaz yapmak istiyorum. jantlarını griye boyamadan önceki resimde jantların beyaz. astardan mı kaynaklandı bu. yardımcılı olursan sevinirim

bymerthan

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
emeğe sağlık bu kış bende yapacağım. jantlarım siyah ve gri renkte. komple siyah yapmayı düşünüyorum.