Başka şehre taşınıp ruhsat yenilemeyenler ve 32. madde

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
savaş abi bir soruda benden;
aynı ilin farklı ilçelerine ikamet değişikliği yapınca ne gibi bir yol izlememiz lazım? yada bişey yapmamız gerekiyor mu diye sorayım.
örnek a ilinin b ilçesinden c ilçesine ikamet değişikliği yapsak.
teşekkürler
Valla aynı soruyu dün komşumda sordu, cevabını bilmiyorum ama madem adres değişikliği söz konusu aynı kural geçerli olmalıdır. Zaten kanunda "adres değişikliği" deniyor, il/ilçe hatta sokak diye bir ayrım yok, bu mantığa göre apartman bile değişse aynı şey değilmidir? ;)

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
adres değişikliğini bildirmek mecburidir bu işlemi yeni taşındığınız il yada ilçede bağlı olduğunuz muhtarlıkta ikamet ilmuhaberi cıkarıp o ile veye ilçedeki nufüs müdürlüğüne verip adresinizi güncellemeniz gerekli yoksa 600 tl cezası var bilginize

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
adres değişikliğini bildirmek mecburidir bu işlemi yeni taşındığınız il yada ilçede bağlı olduğunuz muhtarlıkta ikamet ilmuhaberi cıkarıp o ile veye ilçedeki nufüs müdürlüğüne verip adresinizi güncellemeniz gerekli yoksa 600 tl cezası var bilginize
O konuda zaten sıkıntı yok Ahmet. Sıkıntı gerekli yerlere ve emniyet müdürlüğüne bağlı semt karakoluna (yönlendirme o şekilde) yeni adresimi bildirdiğim halde, e-devletin mernis sitesinde yeni adresim açık açık görüldüğü halde (tescil bürosundaki memur yeni adresimin sistemde görüldüğünü belirttiği halde) araç ruhsatında görülmüyor diye ceza yazılması. Düşün, oturduğun sokakta 2 bina ilerideki yeni bir eve taşınıyorsun, veya bir üst kata taşınıyorsun, yasa gereği ikametgah bilgilerini ilgili kurumlara bildiriyorsun, ama trafik tescil bürosu yaptığın bu işlemleri adeta kabul etmiyor, nedeni, bana gelip araç ruhsatını da değiştirmen gerekirdi diyor :D.

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O konuda zaten sıkıntı yok Ahmet. Sıkıntı gerekli yerlere ve emniyet müdürlüğüne bağlı semt karakoluna (yönlendirme o şekilde) yeni adresimi bildirdiğim halde, e-devletin mernis sitesinde yeni adresim açık açık görüldüğü halde (tescil bürosundaki memur yeni adresimin sistemde görüldüğünü belirttiği halde) araç ruhsatında görülmüyor diye ceza yazılması. Düşün, oturduğun sokakta 2 bina ilerideki yeni bir eve taşınıyorsun, veya bir üst kata taşınıyorsun, yasa gereği ikametgah bilgilerini ilgili kurumlara bildiriyorsun, ama trafik tescil bürosu yaptığın bu işlemleri adeta kabul etmiyor, nedeni, bana gelip araç ruhsatını da değiştirmen gerekirdi diyor :D.
Abi ben soru soran arkadaşa cevap vermiştim alıntı yapmam gerekirdi ama birde şöyle birşey var devlet artık bir devlet gibi değilde şahıs gibi hareket ediyor vatandaşı resmen soyma yollarına girişiyor yoksa bu kadar sacmalık olmaz ekonomiyi güçlendirelim adı altında soygun yapıyorlar ya nasıl bir mantıkla hareket ediyorlar anlamak imkansız teknolojinin hergün dahada geliştiği bir ülkede basit bir işlem için halen evrak topluyorsam her kuruma ayrı ayrı uğraşıyorsam 1950 lerdeki gibi o zamamn 1950 de nasılsa şimdide öyle yönetsinler sacmalığın bu kadarınada pes diyorum

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ahmet bu kanun yeni bir şey değil, uygulama şekli adeta görevli memurun keyfiyetinde, benim üzüldüğüm konu bu. Aynı yerde aynı şekilde diğer aracımın ruhsatını yenilettim, bu kanun o kadar önemliyse o zaman neden bir şey demediler ;).

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abim burası türkiye cumhuriyeti burda bir kuruma gittin diyelim ordaki memur önüne beyaz renk bir kağıt verdi ve bu beyazz değil siyahtır derse hiç uğraşma "gerçekten siyahtır" deyip gececeksin yok bu beyaz memur bey dersen seyretsen olayı önüne 1 milyon kanun getirir o kağıdı siyah yaptırır en iyiside ses cıkarmadan kabul etmek :(

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Öncelikle geçmiş olun.:(
Adres konusu insana sorunlar yaşatıyor. Bir konrolde ehliyet ruhsat'ı verdik ehliyet sorgulamasında ehliyet ankara adresli ruhsat'a izmir olunca cezai işlem sebeb Ankara trafik tescil şübesine yeni adresi bildirmemek. Neyse ilgili memur anlayışlılık ve esneklik gösterdiğinden ceza uygulamasından vaz geçti.
Bende ehliyetin önlü arkalı fotokopisini çekip ,adreside yazıp tahahütlü postaladım .
Her ihtimale karşı ruhsatta saklıyorum. ;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu kanun çok eski yıllarda işleme konmuş bir yaptırımdı, hatta " il bazında" adres değiştirenler 6 ay içerisinde yeni yerleştikleri ilin trafik tescil bürosuna baş vurarak yeni adreslerini bildirmeye ve araç plakalarını/evraklarını değiştirmeye mecburdular. Ama o yıllarda karakalemle çalışılırdı, şimdi bilgisayar çağındayız, e-devlet mernis sistemi kurdu, zamanında bu sistemi bizlerde kullandık. Burada görevlinin keyfiyetin olması ilginç. Önündeki bilgisayardan mernis sistemine giriyor, orada benim zamanında işleme koydurduğum yeni adresimi görüyor, oradan adresimi okuyup benden teyit alıyor, ondan sonrada elimdeki ruhsatta eski adres görünüyor diye git kendine ceza yazdır diyor (nedense kendisi yazmıyor, herhalde ortada delil bırakmak istemediği için başkasını taşoran olarak kullanıyor :)).

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ülkenin bürakratik yapısı malesef sütatükodan geçilmiyor, tüm kurum ve kuruluşlardaki ilgili yönetmelik ve kanunların uygulaması ilgisiz çoğuda bilgisiz insiyatifini kulanamayan kişilerin kendi yorumlamalarına göre uygulamaya konulunca olan sade vatandaşa oluyor. Buna tuz koktumu? yoksa güleriz ağlanacak halimize'mi demeli ...! :(