Başka şehre taşınıp ruhsat yenilemeyenler ve 32. madde

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bir çoğumuzun bilmediği bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Ankara plakalı aracımın muayene süresi bir hafta kadar geçmişti, ruhsatında muayene ilgili hane dolduğundan EK-1 belgesi düzenleterek İzmir Balatçık'daki TÜV istasyonda aracımın muayene işlemini yaptırdım. Yeni ruhsat talebi için İzmir Karşıyaka trafik şubesine gittim (hizmet kalitesi olarak bence kötü bir yer). Dakika bir gol bir. Ruhsat seri numarasına göre sistemde görünmüyor (bir nevi sahte), bu araba 2004 yılından beri bende, 7 sene boyunca sorunsuzca muayeneye de girdi, yapılan onlarca yol kontrollerinde de temiz çıktı. Ankara'ya e-mail atıldı, bu arada e-devlette adresim İzmir ama ruhsattaki adres ise halen Ankara görüldüğü için (demek ki sistemdeki adres bilgilerim doğru) 32. madde uyarınca ceza ödemem gerektiği söylendi (MADDE 32- Araçlar üzerinde yönetmelikte belirtilen şekillerde yapılacak her türlü değişikliğin ve adres değişikliklerinin işleten tarafından otuz gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmesi zorunludur. Bu maddeyi ilgili memur tam olarak açıklayamadığı için internetten kendim buldum) Soğukkuyu trafik uygulama yerine git (nedense kendisi ceza kesemiyor), kendine 32. maddeden ceza yazdır, onu öde öğleden sonra buraya tekrar gel dediler (memlekete bak be, bir memur yüzü kızarmadan bir vatandaşa git kendine ceza yazdır da gel diyecek kadar hak sahibi). Görevli memura "ben 2007 yılında İzmir'e taşındığımda bir hafta içerisinde duyarlı bir vatandaş olarak ikametgahımı gereken bütün resmi kurumlara (emniyet dahil) bizzat kendim bildirdim, bunun ispatı olarak da hareket halindeki Ankara plakalı aracıma İzmir'de kesilen bir cezanın İzmir'deki adresimde tebliğ edildiğini, bu durumda da adres bilgilerim emniyetin sitesinde de görülüyor olmalı dedim, dedim ama memur daha da komikleşti, adresiniz TC numaranızdan bulunmuş olabilir dedi, ben de bunun üzerine aracımın plaka yerinde TC numarasını değil devletin verdiği plakayı taşıdığımı söyledim, ama olmayınca olmuyor işte. İşin komik yanı aynı yerde 2 sene evvel diğer arabanın ruhsat değişim işlemini yaptırdım, ruhsatta halen Ankara adresi yazıyor, üstelik o belgeyi de kendileri düzenledi. Saat 11.00 de kendime gönüllü olarak ceza yazdırmak için ilgili yere gittim, bu sefer de makbuz yok öğleden sonra gel dediler. Öğleden sonra gidip paşalar gibi cezamı kestirip yatırdım, tekrar tescil bürosuna gittim, evrakları verdim ama nedense ceza tahsil makbuzuna el koydular, ısrarla istedim ama vermediler (Allahtan daha evvelden fotokopisini almıştım ;)).

Son düzenleme:

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Saçma bir durum, eğer nüfus müdürlüğüne bildirdiysen, ben taşındım, yeni ikametgahım burası dediysen, belgeni aldıysan, ruhsatı değiştirmeye ne gerek var ki?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Nüfus müdürlüğüne, mahalle muhtarına, seçim kuruluna, emniyete bunlar da yetmedi apartman yöneticisine kadar bildirdim :). Hem e-devletin mernis uygulamasından sonra devlet dairelerindeki resmi işlemler için ikametgah belgesi istenmemesini gene bu devlet kaldırmadı mı?

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilgilendirdiğin için teşekkürler savaş abi.. demekki araç sahibi adres değiştirince böle işlemler yapmak zorunda, aklımızda olsun..

ayrıca geçmiş olsun :) git kendine ceza yazdır komik olmuş :)

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni sisteme geçildiği için bu tür sorunlar ortadan kalktı diye biliyordum (adrese dayalı nüfus kayıt sistemi) ama bu güne kadar hangi işi doğru düzgün yaptılar hepsi yarım yamalak , burası Türkiye :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
taşınmamak lazım o zaman :D ya da taşınıp hiç kimseye söylemeyeceksin !
5 sene sonra diğer arabanın ruhsatındaki muayene hanesi dolacak, o aracımız da Ankara plakalı ve ruhsatında Ankara adresi yazılı (adresi de kendileri yazdı ama artık onlara güvenmiyorum :D). O zaman yapacaklarım; adresimi tekrar Ankara'ya naklettikten sonra aracımı muayeneye sokacağım, bu sayede 50+60=110 TL para cepte kalacak, nasıl olsa adres nakli yapmak bedava :D.