LPG Sökümü ve Ruhsattan Kaldırılması Hk.

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Aracımın porje konusunu takip edenler bilirler. Komple revizyona girerken mevcut LPG sistemi iptal ederek aracı fabrika standartlarında toplamıştım. LPG sisteminin ruhsattan düşürülmesi ile ilgili danıştığım her kafadan farklı bir ses çıktı. Güncel bir konuda bulamayınca ilgili birimlerle görüşerek sorunumu halletmiş bulunuyorum.

Böyle bir düşünce içinde olan arkadaşlara güncel kaynak olması açısından prosedürü ve masrafları paylaşıyorum..

Gerekli belgeler:

1- LPG montajı yapmaya yetkili servisten alınan söküm faturası.
2- LPG sökümü faturası alınan servise ait imza sirkülerinin orjinali
3- Araç tadilat projesi hazırlayan Mühendislik bürosu tarafından çizilecek LPG söküm projesi.

Prosedür:

Bayraklı makine mühendisleri odası ile görüşüp porje çizmeye yetkili 2 adet mühendislik bürosu ismi aldım. Reklam olmaması için paylaşmıyorum. Aradığınızda santral görevlisi direk yönlendiriyor.

İkisi ile de görüştüm fiyat ve işleyiş hakkında bilgi aldım. Proje çizimi için alınan ücret birinde 350TL Diğerinde 380TL

Söküm faturası için destek veren büro 380 TL Proje + 50 Tl söküm faturası fiyatı verdi. 430TL ye suya sabuna dokunmadan imza sirküsü peşinde koşmadan işimi hallettim.

Projenin çizimi, fatura ve imza sirküsünün temini, projenin TSE ‘ye onaya götürülmesi toplamda 2 günlük bir süreç.

2 gün sonunda 430 tl verip TSE onaylı proje evraklarımı teslim aldım.

Evraklarla birlikte EK’1 belgesi düzenleyerek.

(Ek1 için, Tarfik takipçiler 10tl alıyıor. Muayene istasyonundaki çakallar 20tl den kapı açıyor. Şoförler odasında boş belge 50 kuruş. İnternet üzerinden doldurmaya yardımcı siteler vasıtası ile yazıcıda doldurulabiliyor. Ama bence uğraşmayın kayık vs çıkıyor en temizi takipçide doldurtmak.)

Tespit ve Muayene için muayene istasyonuna gidiliyor. Muayene bittikten sonra proje ve evraklarla birlikte en yakın Trafik Tescil Büro Amirliğine Ruhsat yenileme için başvuruda bulunuluyor.

Tescil belgesi yenileme ücreti 76,50 TL. 1 günlük bekleme süresi var.
Toplamda Maliyet. 430+76,50 = 506,50 TL Artı olarak standart vize masraflarınız..

Bu işlemde tamamlandıktan sonra LPG den kurtulmuş olarak yola devam ediyorsunuz..

Her gittiğiniz birimde işinizi yapacak görevli LPG söküm mü ?? diye soruyor.. Evet dedikten sonra Neden herkes takarken sen söküyorsun? diye tekrar bir soru geliyor.. Keyiften deyince konu kapanıyor :D

Uzun uzun anlatmaya kalmayın etrafınızda ki pek çok kişi ve hatta bu konuyu okuyan çoğu kimse nedenini anlamayacak :rakir:

Anlayanlara kaynak olması dileği ile selamlar.. :D

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bende biraz inat var abi, her kafayı dinlemeden kendi kafamın dikine gidiyorum genelde :)) Sonunda keyfini sürecekte benim, ceremesini çekecekte.. Aklımda kalacağına giden para olsun mantığı :D

En iyisini yapmışsın zaten kendi kendime LPG taktırdığım güne yeminle lanet ettim. Daha bundan sonra sabır olsun tövbe yeminle...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
En iyisini yapmışsın zaten kendi kendime LPG taktırdığım güne yeminle lanet ettim. Daha bundan sonra sabır olsun tövbe yeminle...

Nadir ben de sana güvenerek LPG li Astra Caravan almıştım, şimdi araba elimde mi patladı :maden:.

İşin şakası bir yana bildiğin gibi ben LPG ye ezelden beri karşı olan biriyim. Bu aracı da ne maksatla aldığımı biliyorsun, şimdilik bir sorun yaşamadım, arabayı az kullanayım duruma göre ben de bir karar veririm, zaten LPG'ye heveslensem öncelikle 2.0 benzinli Vectra'yı LPG ile donatırdım :).

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bende biraz inat var abi, her kafayı dinlemeden kendi kafamın dikine gidiyorum genelde :)) Sonunda keyfini sürecekte benim, ceremesini çekecekte.. Aklımda kalacağına giden para olsun mantığı :D

Hasan bir insanın idealleri olması, onun peşinde inatla koşması çok güzel bir şey. Bazı şeyler gençlik yıllarında oluyor, sonradan yapılsa da kişinin yaşına, yaşam tarzına yakışmıyor, tren kaçtıktan sonra "tüh be" dememek için zamanında hayalleri elden geldiğince yapmak lazım, sonuç da bir daha mı geleceğiz dünyaya ;).

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Nadir ben de sana güvenerek LPG li Astra Caravan almıştım, şimdi araba elimde mi patladı :maden:.

İşin şakası bir yana bildiğin gibi ben LPG ye ezelden beri karşı olan biriyim. Bu aracı da ne maksatla aldığımı biliyorsun, şimdilik bir sorun yaşamadım, arabayı az kullanayım duruma göre ben de bir karar veririm, zaten LPG'ye heveslensem öncelikle 2.0 benzinli Vectra'yı LPG ile donatırdım :).

Abi işin içinde benzin fiyatları girince birde aracın opel ise oluk gibi benzin yakıyor. El mahkum kalıyorsun resmen LPG işine. Ama yine de LPG işine hiç sıcak bakmıyorum bakamıyorum. Özellikle burada arkadaşlar iyi usta iyi işçilik diyecekler ama bu dediklerinin tamamının nesli tükendi.

Şimdi tak fişi bitir işi ver parayı ustaları kol geziyor. O yüzden LPG benim için ikinci plan nasip olurdu araç alırsam az yakan araçlar ilk sırada olacak dizel araçları da sevmiyorum zaten. Dizel araçlar aynı bizim köydeki traktörü anımsatıyor bana tar tar... :D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Abi işin içinde benzin fiyatları girince birde aracın opel ise oluk gibi benzin yakıyor. ..................... :D

Aynı özelliklere sahip araçlar genel de aynı oranda benzin tüketiyor, aşırı yakıtın en büyük nedeni gaz ve frenin bol ve gereksizce kullanan, yüksek devirlerde aracı zorlayan sürücüler ile kullanıldığı yerlerin özellikleridir (trafik yoğunluğu, sık sık dur kalk yapmak, aracı kısa mesafelerde kullanmak, yaşanan yerin iklimi, yolların durumu vs.....)

hasankaplan35

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hasan bir insanın idealleri olması, onun peşinde inatla koşması çok güzel bir şey. Bazı şeyler gençlik yıllarında oluyor, sonradan yapılsa da kişinin yaşına, yaşam tarzına yakışmıyor, tren kaçtıktan sonra "tüh be" dememek için zamanında hayalleri elden geldiğince yapmak lazım, sonuç da bir daha mı geleceğiz dünyaya ;).

Aynen ole abi, hevesler varken, yaş uygunken imkanlar dahilinde yaşamak en güzeli...

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun Hasan Abi. Onunla bununla uğraşacağım derken iflas edeceksin :D . Şaka bir yana böyle şahsen bu tür araçlarda LPG/CNG her neyse gördüğüm zaman psikolojikman rahatsız oluyorum.