Ateşleme Bobini!

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Öncelikle konu kirliliği yaptıysam özür dilerim. Bir ateşleme bobini sorunu da bende gelişti. Paylaşmak istedim.

Bu akşam üzeri ben de ufak da olsa bi sorun yaşadım. İyi bir yağmur vardı. Arabayı benzinde çalıştırıp çıktım. Biraz ısınınca tüpe aldım. (Klasik sistem var.) Birkaç km sakin bi şekilde ilerledim. Biraz dolaşıp evin önüne geldiğimde araca boşta gaz verince ilkten gazı algılamadığını ve hafiften motorda sallantı benzeri bi tekleme olduğunu hissettim. Aracı tanıdığım için anormallikler hemen sırıtıyor. Tekleme yani sanayi tabiriyle atlama gibi geldi bana. Bujilerden veya kablolardan birinde sıkıntı var galiba dedim. Ufak tefek işler için gittiğim tamirci açıktı. Durumu anlattım bobine eğilip atlama olup olmadığına baktı. Bobini biraz ıslatınca çok küçük bir noktada kıvılcım belirdi. Suya falan sert mi girdin dedi. Su birikintilerinden geçtim ama sert falan girmedim. Zaten kapudu açtığımızda gerek buji kabloları gerekse de bobin ve etrafı kuruydu. Yağmurdan yapmış olabilir dedi. Orada denerken kesti yapmayı. Eve geldim, yolda da evin önünde de yapmadı. Ama ben bu arabayla çok yağmurlar gördüm. Hiçbirinde sıkıntı yaşamadım böyle. Bujileri değiştirtsem mi acaba zaten değişim zamanı hemen hemen geçmiştir bile. Ya da bobin sıkıntısı mı yaşayacağız yoksa?

İlk etapta bobinin üstüne oje süreceğiz dedi usta. Siyah bi oje alıp gel dedi. Bakalım işe yarayacak mı. Sizlerin fikirleri nelerdir? Herkese teşekkürler...

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Evet, aracı alırken serviste bobinin orijinal olduğunu teyit ettirmiştim.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Arabayı yağmurlu havada sürünce bende de yapıyor normalden fazla atlama. Bobin yeni buji kabloları yeni ama yağmur yağında su alacak yer de yok ama nedense yapıyor. Ben havadaki elektrik yüküne bağlıyorum :D

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Benim ilk defa başıma geldi. O kadar da yağmurda yolculuk etmişliğim var, hiç denk gelmemiştim. İlk başta gazlamadığım için anlamadım zaten. Evin önüne çekince boşta gaz verirken ilk gaza dokunmamda hemen anladım sapıttığını :) sonraki gaz vermelerimin de bazılarında yaptı bazılarında yapmadı. Sanayiye giderken de 2de asıldım. Bir kere geri çekti kendini bi daha yapmadı. Ustanın yanında da yapmıyordu ki son denemesinde yaptı. O da bobine yöneldi. Renault 9larda çok görüldüğünü söyledi özellikle yağmurlu havalarda R9'cular çok geliyormuş.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
LPG sistemlerini hiç bilmem ama bobinin nemden etkilenip etkilenmediğini anlamak için birinci adım olarak izole ederek denemek lazım.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Kardeşim LPG nin Allah belasını versin... başından sonuna kadar bela yeminle...

öyle de işte ekonomik olunca insan vazgeçemiyor. tüp ışıklarının bir bir söndüğünü görmek çok koymuyor da o benzin ibresinin indiğini görmek biraz üzüyor :) (gerçi lpg de artık cazipliğini yitirdi de. yine de bi parça daha ekonomik.)

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 23:26 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 23:21 ----------

LPG sistemlerini hiç bilmem ama bobinin nemden etkilenip etkilenmediğini anlamak için birinci adım olarak izole ederek denemek lazım.

Usta da siyah oje al gel, dedi abi o yüzden :) bakalım işe yararmış ama.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
öyle de işte ekonomik olunca insan vazgeçemiyor. tüp ışıklarının bir bir söndüğünü görmek çok koymuyor da o benzin ibresinin indiğini görmek biraz üzüyor :) (gerçi lpg de artık cazipliğini yitirdi de. yine de bi parça daha ekonomik.)

Ben şöyle söyleyeyim LPG harcadığım parayı benzinde vereydim diyorum yeminle yakında bobin hakkın rahmetine kavuşması an meselesi moralini bozmak istemem ama sonuç başından belli be kardeşim başıma geldi çünkü...

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Ben şöyle söyleyeyim LPG harcadığım parayı benzinde vereydim diyorum yeminle yakında bobin hakkın rahmetine kavuşması an meselesi moralini bozmak istemem ama sonuç başından belli be kardeşim başıma geldi çünkü...

Ben, ilk olarak tüp için elektiriğin bobinden alınıp alınmadığı konusunda tedirgindim. Çünkü bazı tüpçülerin kolaya kaçmak için uyguladığı bi yöntemmiş bu. Ama neyse ki kontak elektiriğinden alınmış. Tabi, elektronik bi alet bu bozulabilir de. Sonuçta 4 seneyi geçti, LPG'de en ufak bi sorun olmadan kullandık.