Ateşleme Bobini Yandı

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2011 model astra calassic 3 aracımın bugün ateşleme bobini yandı özel serviste değiştirdim aklıma bazı sorular takıldı cevaplaya bilirseniz çok sevinirim
1- aracım 40 000 km bu ateşleme bobini sık yanan bir şey mi
2- LPG nin bu bobinin yanması ile ilgisi olabilir mi çünkü usta genelde lpg li araçların yanıyor dedi birde bu arabalarda çok sık rastlanan bir durum dedi
3- son olarakta LPG li araçlarda firma garanti vermiyor dedi ateşleme bobininin lpg olduğu için garantisi yok dedi kafam karıştı

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Her dediği doğru garanti vermemesi LPG kaynaklı bobin yanması bu bobinin ne zaman yanacağı belli olmaz çünkü ummadığın anda yanar sıfır olması bir şey ifade etmez. Şimdi çıkacak arkadaşlar işte efem LPG elektriği bobinden filan alınmış olmasın falan filan hepsi hikaye. LPG varsa bobin de yanar, buji kablosu da yanar arıza lambası da yanar. Çözüm bana göre yok. Gülü seven dikenine misali.

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
_

Benim araba 97 binde değiştirmiş, 142 binde de ben değiştirdim...
Lpg li araçlarda özellikle de astralarda bu kronik problem, ilerde de subap arızası verecek merak etmeyin. Paranız varsa binin dizele yoksa lpg de ufak tefek arıza lambası filan sıkıntılar verecektir...

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2011 model astra calassic 3 aracımın bugün ateşleme bobini yandı özel serviste değiştirdim aklıma bazı sorular takıldı cevaplaya bilirseniz çok sevinirim
1- aracım 40 000 km bu ateşleme bobini sık yanan bir şey mi
2- LPG nin bu bobinin yanması ile ilgisi olabilir mi çünkü usta genelde lpg li araçların yanıyor dedi birde bu arabalarda çok sık rastlanan bir durum dedi
3- son olarakta LPG li araçlarda firma garanti vermiyor dedi ateşleme bobininin lpg olduğu için garantisi yok dedi kafam karıştı

Ayni model ve yaştaki arabamda benim de yanmişti. LPG takildiktan 18 bin km sonra 48 binde olmuştu.

1- Sık değil ama görülen bir ariza. Hiç lpg takilmamiş motorlarda da yaniyor. Direk LPG'ye bağlantili değil.
2- Bujilerin sağlıklı olmasi en önemlisi. LPG için Bosch tek tirnak iridyum buji kullandim ondan sonra. Tavsiye ederim.
3- 75 bin km sorunsuz bindim. Kronik bir sorun olsaydi çok daha sık tekrarlardi.
Dediğim gibi benzinli olarak binilse de görülebilen bir ariza.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kullanılan buji ve bujinin tırnak aralığı önemli. mümkünse lpgli araçta olması gereken aralıktan 0.1 mm daha dar bir aralık ayarlanmalı bujide. ve mümkünse tek tırnak lpg bujisi kullanılmasında fayda var.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG li aracimda 60 bin km de degistirdim bobini (aracimin sabahlara kadar rolantide calistigi cok oluyor , yani 100.000 km de bobin degisti diyebiliriz. ). Ama cok sinirim bozuldu , boyle surekli bobin mi degistirecegiz , oyle ucuz bir parca da degil . Cok can sıkıcı.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başka bişeye bakarken lpg buji kodunu buldum bilgisayarımda, tam denk geldi.:)

A16XER motora uygun LPG buji kodu --> 0242 230 506

Ben şurdan online siteden alıp, bakımı gelince ustama değiştirtiyordum.

http://www.oto-parca.net/CNGLPG-Buji-0242230506,PR-1326.html

Bosch online katalog'dan da bakabilirsiniz. Bosch car servislerinde de bulunur, ama parça koduyla isteyin mutlaka.

aralığa dikkat ettiyseniz 0.7 mm olarak özellikle belirtmiş.tabi takmadan önce sentille tekrar kontrolünde fayda var. bazen bu aralık 1mm yada olması gerekenden daha düşük olabiliyor ve buda düzensiz çalışmaya sebep olabiliyor.
NGK bujiyi önerebilirim bende. boschtan 10 lira pahalı olabilir fakat hakkaten iyidir.
buji market adlı sitede bolca çeşit mevcut.

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başka bişeye bakarken lpg buji kodunu buldum bilgisayarımda, tam denk geldi.:)

A16XER motora uygun LPG buji kodu --> 0242 230 506

Ben şurdan online siteden alıp, bakımı gelince ustama değiştirtiyordum.

http://www.oto-parca.net/CNGLPG-Buji-0242230506,PR-1326.html

Bosch online katalog'dan da bakabilirsiniz. Bosch car servislerinde de bulunur, ama parça koduyla isteyin mutlaka.

İlginiz için teşekkür ederim