Astra J Fan Açma ve Servise Götür Uyarısı

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar aracım 2013 model astra j edition Brc Lpg li 40.000 Km de yaklaşık 1 ay önce başıma gelen olayı anlatmak isterim Aracımı yıkadım kuruladım daha sonrasında gaz aldım yolda ilerlerken araç fan açtı ve servise götür yazısı çıktı aracı durdurup bi yarım saat kadar bekledim ve tekrar çalıştırıp özelde ki ustamın yanına gittim araç bidaha uyarı ve fan açma sorunu vermedi. Dolayısı ile bende sanırım aldığım gaz pisti vs diye düşündüm ustada bir uyarı görünmüyor takip et olursa getir dedi. Aradan 3-5 gün geçti ve kısa mesafede araç bu buz gibi havalarda yine fan açtı uyarı verdi artık motoru durdursamda fayda etmez hale geldi 60-70 dereceye gelince fan açıyor araç ama 90 dereceyi kesinlikle hararet geçmiyor takiplerime göre tekrar ustanın yanına gittim Bilgisayara bağladı uyarıyı sildi ayar yaptı termostatın okuma sorunu olduğunu söyledi ve boşta yarım gaz aracı olduğu yerde gaz vererek 10-15 dakika bekledi termostat normale döndü ve hararet açtı şimdi dedi fan durunca biraz takip et eğer ki yine açarsa gel termostat değişimi yapalım dedi müşürde sorun olmadığını söyledi. Motoru hiç kapatmadan trafiğe girdim aşırı dur kalk yapınca tekrar fan açtı ama kısa sürede kendisi kapandı bu kez bende içindeki gazdan başından beri şüpheliydim gaz bitene kadar sürdüm ve shell den yakıt aldım birdaha hiç sorun uyarı vermedi ilk aldığım gaz ise milangaz dı oysa hep shell yada milangaz alırım opetten memnun değilim hiç böyle sorun yaşamamıştım tam bu gaz olayının sık sık zam yediği sıralarda aldım üstelik ve şimdi sorun ortadan kalktı neden oldu gaz dışında sebebi olabilir mi size bir sormak istedim ve birde hemen termostat ve müşür değişimine gitmek yerine bu sorunla karşılaşılınca uyarıyı silip ayar yapıp yakıt değişimi iyi gelebilir belki bunuda deneyimleyelim diye konuyu yazdım.

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Belli yıllar arsında üretilen termostatların yan sanayi kaynaklı kronik sorunu,Astra j ve insignida bu probşem var aracınız muhtemelen A16XER kodlu,forumda tsb var detaylı araştırınca göreceksiniz,termostat üserindeki sensor hatası termostatı değiştirin düzelecek.

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Belli yıllar arsında üretilen termostatların yan sanayi kaynaklı kronik sorunu,Astra j ve insignida bu probşem var aracınız muhtemelen A16XER kodlu,forumda tsb var detaylı araştırınca göreceksiniz,termostat üserindeki sensor hatası termostatı değiştirin düzelecek.

İşte mesele şu ki termostat değişimine gitmeden pc den ayar yapılarak düzeldi acaba diyor insan termostat a ayar yapılınca vs düzeliyor mu

yasin90

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayır kurtuluşu yok ayarla, termostat illaki değişecek zaten kronik sorunlu çoğu astra j sahibi serviste garantiden değiştirdik

zeybek0664

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzer şikayetler

Merhaba arkadaşlar.Aracımda tam olarak aynı sorunlardan dolayı tanıdığım bütün ustaları aradım.Aküden dediler,dinomodan dediler,bakım zamanı gelmiş dediler,vs... Forumdan önerilen çözüme yönelik opel servisine gittim.Bilgisayardan hata görüntülendiğinde termostat arızası olduğu ortaya çıktı.Tabi daha servise gitmeden oto elektrikçide akü düşük seni sıkıntıya sokar diye akü değiştirdim.varta 72 amper aküye 300 TL verdim.Tabi çözüm olmadı.Servis hatayı bulunca yapalım madem ne kadar tutuyor dedim 650 TL dediler.350 TL orjinal termostat.100 TL antifriz geriside işçilik.Yaaww arkadaş ben günlük o kadar kazanmıyorum ki.200 TL bir parça değişimine işçilik.İskonto yapıldı ama faydasız.Şaşmaz sanayinde görüştüğüm bir ustama 290 TL hepsini yaptı.Şimdi merak ettiğim Bilgisayardan hata kaydı silinmedi.Bilgisayara bağlatmadım tekrar.Acaba hata tekrar çıkar mı ? :cool:

adRe j

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.Aracımda tam olarak aynı sorunlardan dolayı tanıdığım bütün ustaları aradım.Aküden dediler,dinomodan dediler,bakım zamanı gelmiş dediler,vs... Forumdan önerilen çözüme yönelik opel servisine gittim.Bilgisayardan hata görüntülendiğinde termostat arızası olduğu ortaya çıktı.Tabi daha servise gitmeden oto elektrikçide akü düşük seni sıkıntıya sokar diye akü değiştirdim.varta 72 amper aküye 300 TL verdim.Tabi çözüm olmadı.Servis hatayı bulunca yapalım madem ne kadar tutuyor dedim 650 TL dediler.350 TL orjinal termostat.100 TL antifriz geriside işçilik.Yaaww arkadaş ben günlük o kadar kazanmıyorum ki.200 TL bir parça değişimine işçilik.İskonto yapıldı ama faydasız.Şaşmaz sanayinde görüştüğüm bir ustama 290 TL hepsini yaptı.Şimdi merak ettiğim Bilgisayardan hata kaydı silinmedi.Bilgisayara bağlatmadım tekrar.Acaba hata tekrar çıkar mı ? :cool:
Bir daha aynı hata çıkacağını sanmıyorum ben termostatı değiştirmedim hala pc den arızayı silince birdaha çıkmamıştı 2-3 gün önce uyarıyı gene verdi ama hemen geldi geçti motoru stop dahi etmedim fan açmadı hiç bidahada uyarı vermedi

zeybek0664

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir daha aynı hata çıkacağını sanmıyorum ben termostatı değiştirmedim hala pc den arızayı silince birdaha çıkmamıştı 2-3 gün önce uyarıyı gene verdi ama hemen geldi geçti motoru stop dahi etmedim fan açmadı hiç bidahada uyarı vermedi

Yaklaşık 1 hafta oldu yaptıralı, günde 2 kez yol yapıyorum.Daha önceleri 3. günde mutlaka uyarı verirdi.Soğuk havadan da etki gösterir diyenler olmuştu.kışın yapar sadece diyenler olmuştu.Ayrıca devir saatide 11-12 civarında başlıyordu.Gaza bir kaç defa basınca düşüyordu.Şimdi devir saati 5-6 gibi sabit ve bir daha uyarı çıkmadı.

Bu forum sayesinde bir sıkıntıdan kurtuldum.İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.İşin en kötüsü yaptırmak isteyipte çözüm bulamadığımız sorunlar.Boşa para kaybı,zaman kaybı,stres gerginlik vs...

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra j a16xer ve insignialarda termostat sensorü üretim kaynaklı kusurlu(her araçta olmayabilir),bu konuda tsb yayınlandı bazı araçlar garanti sürecinde servislere çağırılıp ücretsiz termostatları değişim oldu bazılarıda garanti sonrası müşteriler kendileri değiştirdi,GM termostat ortalama 210tl civarı ilave olarak oring ve 1 litre kırmızı antifiriz ile değişim oluyor,belirti araç soğuk olsa bile fan çalışıyor ve ekranda "servise git" benzeri uyarı çıkıyor,elm vs. gibi bazı cihazlar bu arızayı göstermesede tech2 ile bu arızayı okutabilirsiniz termostattan emin olamıyorsanız.