astrama mercekli far yaptım. nasıl olmuş?

OTTO COUPE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eline sağlık ben düşünme aşamasındayken üşenmememişin yapmışın on numara olmuş mercekler kaça? 2 tanede uzunlara takmak nasıl fikir sence?

derici

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şöyle söyliyim çıkma fazladan farım vardı evde 60 lira merceklere verdim 20 lirada diger gereçler bana malliyeti 100 lirayı geçmedi tabi far alsaydım ki onuda çıkmacıdan alırdım 70 liraya (daha önce aldım)170 lirayı geçmez...
Böyle işlerle uğraşmak zevklidir.
Kendi el emeğin ile birşeyler başarabilmek, insana farklı haz verir.
Ama, ayar tutmama, yanlış kesim vs gibi sorunlarda olabilir.
Onun için ben, uğraşmadım.
araştırdım, en uygun fiyat verenden 280 ytl ye Angel far alıp taktım.
Sana da hayırlı olsun. güzel çalışma olmuş.

blackmagic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eline sağlık ben düşünme aşamasındayken üşenmememişin yapmışın on numara olmuş mercekler kaça? 2 tanede uzunlara takmak nasıl fikir sence?

teşekkurler... mercekleri 60 ytl ye aldım
uzunlarada takılabilir tabiki ama taktıgın zaman far ayarları çalışmaz uzunların oldugu kısım baya dar mercegi sıgdırmada zorlanabilirsin va park ampulleri iptal olacagından angellı parklar şart olur...

Böyle işlerle uğraşmak zevklidir.
Kendi el emeğin ile birşeyler başarabilmek, insana farklı haz verir.
Ama, ayar tutmama, yanlış kesim vs gibi sorunlarda olabilir.
Onun için ben, uğraşmadım.
araştırdım, en uygun fiyat verenden 280 ytl ye Angel far alıp taktım.
Sana da hayırlı olsun. güzel çalışma olmuş.

teşekkur ederim
tabiki birçok sorun olabilir bunları goze alıyorsan zaten bu işe başlaman gerekiyor. 250 ile 500 lira arası değişen astra g için olan turkiyede satılan farların mercekleri evlere şenlik adam gibi aydınlatmıo ve far ayarı yok benimki hem aydınlatıyor hemde far ayarları çalısıyor hemde en ucuz yolu
bence yeteneği olan yapabilirim diyen herkes boşa para vermesin..
tekrar teşekkurlerr...

blackmagic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hızlı :D mercekli far yapımı

ilk olarak arabadan soktugumuz yada çıkmacıdan aldığınız farların içini açıyoruz
ben sıcak su dökerek acıyorum

açtıktan sonra butun kısımlarını ayırıyorum
farların içinide siyaha boyayacagım için zımparalama işlemine geçicem

sonrasında boyancak kısımları guzelce zımparalıyoruz malum iyi zımparalanmayan yerler boya tutmayacaktır.

ve boyama işlemine geçiyoruz ben ısıya dayanıklı siyah sprey boya kullandım ve onun ustunede çok ince bi kat saydan sprey cila uyguladım

aynı boyama işlemini boyamak istediğimiz bolgelere uyguluyoruz
unutlumaması gereken boyanmasını istemediğimiz bolgeleri maskeleme bantıyla ve gazete kagıdıyla guzelce kaplayıp boyanmasını engelliyoruz

mercek kapaklarınıda boyuyoruz zımpara işleminden sonra

ve işte takacagımız valeo marka mercekler
ölçüp biçip oyle takmamız gerekio ki ben kılpayı kurtardım yoksa içine sığmaya bilirdi mercekler.

ve mercekleri far aynasına sıgdırmak için far aynasının kesmek gerekiyor ben önce matkapla delikler açıp sonra testere ile kestim tabi önce kesiceginiz bölgeyi çizmeniz gerekiyor

evet işe kesilmiş hali birde onemli diyebilecegim bu kesim işlemlerini boyama işlemlerinden önce yapın.

evet bu sadece deneme amaçlı daha boyanmamış mercek sabitlenmemiş merak gidermek ve mercegğin kestiğim yere sıgıp sıgmadıgına far camına deyip deymediğine bakmak amaçlı test aşaması.

Ardından yukarda saydıgım işlemleri 2 far içinde ayrı ayrı yapıp farları açtığımız gibi kapatıyoruz bir guzel silikonlayıp kurumaya bırakıyoruz

Not:yukarıda saydığım aşamalar dısında fotograflayamadığım kısımlarda var tabiki

Önemli: ben bu sekilde mercekli far yapımını önermiyorum normalde arabanın basında çalışmak gerekli duvarda işaretlemeler yaparak far ayarını yaparak merceği monte etmek gerekli ama ben hava şartları nedeniyle evde yapmak zorunda kaldım ve göz kararı yaptım.

Aydınlatma çizgisi resimleri; (halojen ampul)

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm

birader yaptigin islemi cok begendim ellerine saglik fakat anlamadigim birsey var mercekleri monte ederken zorlandin mi?yani nasil ayarladin duzgun olmasi icin ben mercekleri duzgun yerlestiremem farin biri saga biri sola bakar diye korkuyorum :)cevap verirsen sevinirim hayirli gunler...

ALoAzraiL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aga ortak dükkan açalım ? :D

.Ali.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar arkadaşım çok güzel bi çalışma benimde yapmayı istediğim bi uygulama bir önerim olucak farda mercek yerini makkapla değilde havya (lehim makinesi) ile daha düzgün açabilirsin sanırım eriterek sadece bi fikir olsun diye yazdım ben benim araçta aux yerini bu şekilde açtım çakmaklığın üzerine bayada düzgün oldu. bir kaç foto daha eklersen sanırım bende cesaret edip bu işe girişicem fotoları bekliyorum