Astra J ile en son yaptiginiz Hiz

cancanada

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com
Ynt: Astra J ile en son yaptiginiz Hiz

ulas79 link' Alıntı:
bu gün Aydından Söke otobanına girip adaya dönüş yaptım ve hız denemesi yaptım ama  sağolsun bazı  kaplumbalar sol şeridi işgal ettiği için 230 u geçemedim :)
aman ulas abıcım soke aydın arası uc yere radar koyuyorlar :)
gercı adaya donuste sıkıntı yok otobanda

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

cancanada link' Alıntı:
aman ulas abıcım soke aydın arası uc yere radar koyuyorlar :)
gercı adaya donuste sıkıntı yok otobanda
Can durumu bildiğimden Aydın dönüşü yaptım denemeyi :)

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Selam Arkadaslar,

Gecmiste bir üyemizin videosunda 200 kmh üzeri bir hizda cekilen videoda o anki anlik tüketimin 25 lt civari oldugunu görmüstüm.

Acaba 200 kmh düz yolda sabit hizla giderken astranin kac lt yaktigini tecrübe eden var mi?

Internette hizlica baktim, sport bir bmw modeli 15 lt yakiyor, vw tiguan 12 lt yakiyor. Eger astra 20 lt civari yakiyorsa vay halimize:)

O simdi asker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben 2-3dakika 220 km hızda giderken baktım sürekli 20 üzeri yakıyo  general__p

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt:

Otobanda düz ve eğimsiz bir yolda aracım daha 17 km yol yapmisken yanimda arkadasimla denedik 220'ye cok rahat geldik ve aracta ses bile yoktu. Col rahat daha da hizlanirdi cunku arac hala gaza bas diyordu bana ama yol bitmeye yakindi ve ilerde bir arac gordugum icin yavasladim. Sonra ki pismanligim on cama yapisan lanet boceklerdi :-D Aracim 1.4 turbo 140 hp active select sport donanim. Ne ses ne aracta titreme ne savrulma hissettim. Normalde sakin kullanan biri olarak oldukca guven vericiydi.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

214 ü gördüm zorlasam belki daha da yapardı ama çok zorlamak istemedim

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

O simdi asker link' Alıntı:
ben 2-3dakika 220 km hızda giderken baktım sürekli 20 üzeri yakıyo  general__p

Eger gösterdigi deger dogruysa cok kötü.

Nette farkli araclarin verileri var, en kötüsü 15 litre. En düsüklerinden 11 litre olan bile var.

Gökalp1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Peki abi bu motorun büyüklüğüne dizel mi benzin mi değişmez mi yani bmw 320 d bizden daha az yakacağını düşünüyorum aktarması falan herşeyi farklı bizim araçları 6 ileri benzinse benzin dizelse dizel benzer kilolarla kıyaslamak lazım

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kismen dogru, bu deger aracin yapisina ve motorun özelligine göre degisebilir.

Kabaca incelemek gerekirse 200 kmh sabit hizda araca etkiyen iki adet net direnc kuvveti var.Biri lastigin yuvarlanma direnci, diger rüzgar direnci.Rüzgar dirence aracin önden bakildigindaki profil genisligine ve hava akisinin gövde üzerinde yarattigi direnc kuvvetini veren hava direnc katsayisina bagli. Sonuc olarak astra agirliginda, fakat enlemesine daha dar ve daha alcak bir araba, bir de ön cami daha yatik ise rüzgar direncinden kazanacagindan daha az yakar.Bu yüzden cekicilerin tavanlarina arkadaki dorse yüksekligine kada egik bir düzlem koyarlar.

Diger taraftan sabit bir hizda gidebilmek icin motor belli bir viteste belli bir tork altinda ve belli bir devirde calisacak, yani o hizda gidebilmek icin gerekli gücü üretecek.Bu gücün üretildigi devir yüksek torkun etkin oldugu devir bölgesinde ise o zaman daha az yakar.

Bu iki parametreye göre astra ekraninda 20 litre görünüyorken, daha aerodinamik bir yapiya ve daha güclü bir motora sahip olan sport bir modelin 15 lt göstermesi mantikli.