Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

anahtar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

Aktaş link' Alıntı:
banada biraz fazla gibi geldi ama araç daha 2000 km deymiş onunda çok etkisi vardır

evet ilk 500 km tüketim oldukça yüksekti zaten yola çıktığımızda 7.1 ile başladık sanırım. sonraki 1500 km ile bu değerlere düştü.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

anahtar link' Alıntı:
izmir-tekirdağ-edirne-istanbul-izmir arası 1500 km yol yaptım.  düz yollarda max 120 genelde 105 ile 120 arası. ilk 500 km ise izmir şehiriçi. ilk 500 km ortalama oldukça yüksekti onun etkisi olabilir diye düşünüyorum.
İlk 500 km şehiriçi ise zaten ortalama 6.1 yakıt tüketimi bence gayet normal ve iyi.

okan7134

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

500 km yaptim 6,9 lt de, veriler cok hizli degisiyor

hakkinenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Uzun zamandır bu konuya gönderi yazılmamış. Sıcak sıcak son 4 gündür yaptığım uzun yol değerlerimi vereyim. Aracım, uzun yola çıkarken 13200kmdeydi. Yola çıkarken depo gırtlağına kadar fullendi.

Katedilen yol :1470 km
Hız : sabit hız 99km/s, 100kmlik otoyol bölümünde hız 120km/s, son 60 kmlik bölümde ort hız 150km/s. Klima çalıştırılmadı. Güzergah : bergama-savaştepe-balıkesir-bursa(bursa içi kullanım 15-20 km)-iznik-sapanca-bolu-kartalkaya-gerede-kızıcahamam-ankara(ankara içi kullanım 2 gün yaklaşık 80 km)-afyon-salihli-akhisar-soma-bergama
ort. tüketim : 4,6lt/100km (bilg. verisi)
Total tüketim : Sarı ışığın yanıp sönme moduna kadar katedilen km 1182km (1200kmyi tek depoyla gördüm hem de şehiriçi dahil :))))

Yakıt tüketiminden memnun kaldım ama bende de peygamber sabrı var. Sürekli 100'le gitmek hakikaten sabır işi. 110-120li hızlarde gitseydim sanırım ortalamam 5-5,1 gibi olurdu.

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Super  greatt Bende uzun yolda yavas kullaniyorum, ozellikle ailecek yoldaysak yolun durumuna gore 110 km. genellikle. Yavas kullanmak acikcasi keyifli oluyor. Tabi uzun sure aracin keyfine varmak isteyenler icin. Benimde bayram tatilinde Izmir-Ankara gidis ortalamam saatte 110 Km sabit hizla 5.1 donus ortalamam da 4.8 olmustu.

metlife

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

araç 7998 km'de şu an.

şehir içi ortalama tüketim 5.1 lt/100 km

100 TL ile şehir içi 500 km rahat yapıyor. Litresini 4 tl'ye shell'den alıyorum.

burakkarsli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Amacım dizel benzinli tartışmasını hortlatmak değil öncelikle onu söyleyeyim :) Sonra da ufak bir sohbetten çıkardığım mantığı paylaşayım.

Benimle aşağı yukarı aynı zamanlarda 1.4 140'lık Opel Astra alan bir arkadaşım var. İkimiz de çok memnunuz araçlarımızdan; ama iş illa ki kıyasa gelince ben ona tüketimden o da bana performanstan dolayı takılır takdir edersiniz ki. Ancak geçen bir muhabbetimiz sonrası bakış açısında bir eksiklik fark ettim :) Aracı ile 500 km'lik şehirler arası bir yolda 350 km boyunca 100 km/h, 150 km boyunca da 130 km/h hız ile giderek yakaladığı 7.2lik değer ile övünüyor ve bu güce göre çok iyi bir yakıt tüketimi olduğunu söylüyordu. İşte benim takıldığım nokta da bu oldu biraz.

Elinde bir güç var, doğrudur, hiçbir itirazım yok; ama bu bahsettiği güç bende de var. Yani 500 km'lik bir yolu onun gittiği hızlarda çok rahat gidebiliyorum ve kıyaslanmayacak kadar az yakabiliyorum. Ötesinde onun bu 7.2lik değerini ben 500 km boyunca 170-180 km/h hız ile gitsem yakalarım muhtemelen :) E bu noktada güç de bende, az tüketim de bende olmuş oluyor :) Bunu onunla paylaştığımda bana şehirler arasında aracın son sürati, şehir içinde de kalkışı ile ilgili argümanlarla karşı çıktı; ancak şunu da biliyoruz ki ikimizin de araçlarımızı kullandığımız yollarda ne kalkışın bir önemi var ne de son süratin :)

Dediğim gibi, amacım bu tartışmayı hortlatmak olmamakla birlikte, 1.4 140'lık araçları asla kötülemiyorum, çarpılırım. Herkes güle güle kullansın; şahane arabalarınız var, kazasız, belasız inşallah. Kaldı ki çalıştığım iş yerinde yakın zamanda bana benzin hakkı verileceği zaman benzinli ve daha güçlü motorlu bir araca geçiş de yapabilirim; ama bana sunduğu argümanlarını geliştirmesi lazım arkadaşımın diye düşündüm :) Mesela sollamalarda daha atik desin, bakımı daha ucuz desin, otomatik vites seçeneği var desin; ama ikimizin de aynı yolu aynı sürede alabileceğini (belki 15-20 dk gecikebilirim son süratten :) ) ve benim bu süreçte çok para biriktirebileceğimi unutmasın :)

Lütfen kimse bunu üstüne alınmasın, espri ile karışık bir değerlendirme yapmaya çalıştım. Kimseye saygısızlık etmek istemem asla. Dizel alma noktasında şüpheleri olan arkadaşlar için belki işe yarar bile :)

İyi akşamlar.

spitemre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tebrikler oldukça mantıklı.. 14alkiss 14alkiss

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Forumda geçmişte dizel ve benzin arasındaki farklar çok kez konuşuldu, ne yazık ki bazen böyle şakayla ve gayet makul karşılıklı değerler açıklanarak başlayan güzel sohbetler daha sonrasında tatsız noktalara taşındı.

Dizel ve benzinli arasındaki farklar kişilerin kendi yaklaşımıyla belirleniyor. Forumda hem dizel hem benzinli Astra kullanan ikisine de bir zaman sahip olan arkadaşlarımız da oldu. Araçların performansları tamamen kişisel yorumlara dayanmaktadır. Yani dizel için gerçekten ölü gibi gidiyor, hantal diyenler oldu ki onlar stiline uygun değildi bu arabalar o yüzden doğal olarak hantal arabalardı. Ama ben gayet iyi gidiyorum hiç bir eksiğini görmedim diyen arkadaşlarımızda vardı, çünkü arabalar onların istek ve beklentilerini tam karşılıyordu ve hantal arabalar değildi. İster 95, ister 140, ister 180 beygir olsun araçlarımızın performansları hem çok iyi hem de gerçekten hantal arabalara biniyoruz. En azından benim dayımın 530d'sine göre. Ki o da kendi amcasının X5'ine göre kağnıya biniyor. (4.4lt) (:)

Araçlarımız benim gözümde birer tasarım harikası, dizelleri kesinlikle ekonomik ve yeterli, benzinlileri de güçlerinin hakkını verir durumdalar. Ama ne bir benzinli dizel kadar ekonomik olabilir (arabadan alınacak zevki kenara bırakıp çok kasmadıktan sonra ki biz kasarız, onların kasmadığı değerlere ulaşırız) ne de dizel benzinli gibi bir ses ve tad verir. Kulvarları farklı olan bu seçenekler elma ile armut gibi. Bazısı elmayı sever onunla doyar, bazısı armudu yer ama doymaz.

En güzeli ikisinden de alıp arada basıp kalanında ekonomi yapmak olabilir. Devlet duy sesimi bir araba alana ikincisini bedava ver. (:)

recepakcay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bence çok objektif bir yorumda bulunmuşsunuz,

Ama bu ülkede tek bir gerçek var bizi Dizel almaya zorlayan benzinli aldığında da aman basmıyım çok yakmasın dedirten PETROL FİYATLARINA LANET OLSUN.

Yoksa zaten şu bir gerçek 1,3 zaten Dünya Otomotiv piyasası ile karşılartırıldığında çok komik duran bir motor, sağlamlığına ekonomisine asla sözüm yok çok memnunum

1,4 140 ise Türkiyede birçoğumuz için off ne biçim kaçıyor dediğimiz aslında bir çok hız tutkununu hiç tatmin etmeyen bir motor.