Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

R

ryanwilliams

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

Tamam kardes babasini aradim ulastim o degilmis eyvallah

cihan3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçen gün Tekirdağa gidip geldim, depoyu fulledim, ortalamayı sıfırladım.
Hızı 100km ye sabitledim ortalama 4.4 gösteriyor.

Keomaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

şehir dışı 500 km otobanda 4.0 ortalama gösterdi.cc de 110'a sabitlemiştim.

aeozbay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Araç 3800 km de, yapılan 388 km, menzil 155 km, ortalama yakıt tüketimi 5.8, ortalama hız 40.4, lastik basınçları 35 psi. Tabi bu ortalama yakıt tüketimi, aracın hesapladığı (nasıl bir hesap sistemi kullanıyorsa bilmiyorum). Benim hesapladığım,  ortalama yakıt tüketimi 6.24 (bildiğiniz 4 işlemle ile çıkan sonuç). Genel olarak kullanım havalimanı - beylikdüzü arası yol yapımı ile. Veriler nasıl sizlerce?

ofer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Burada tüketim değerlerini paylaşırken yanına ortalama süratlerimizi de yazsak daha gerçekçi veriler elde etmiş oluruz, misal aracım 1500kmde ve hiç sıfırlamadım, ortalama süratim 35km/saat, ortalama tüketimim 6.2litre.

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ofer link' Alıntı:
Burada tüketim değerlerini paylaşırken yanına ortalama süratlerimizi de yazsak daha gerçekçi veriler elde etmiş oluruz, misal aracım 1500kmde ve hiç sıfırlamadım, ortalama süratim 35km/saat, ortalama tüketimim 6.2litre.

ortalama sürati her zaman yazmanız olmuyor. nedeni ise;

1 depoyu kaç km ile gittiğiniz önemli. 2. depoya geçince otomatikman sıfırlamanız ve yeniden veri almanız lazım. Eğer böyle yapmazsanız önceki veriler de ortalamaya girer... Örneğin;

15000km oldu bir dönem 40km ortalama geldi. Bir başka depoyu 90 ortalama ile bitirdim.. .. Şehirlerarası kullanıp şehir içine girincede ve dizel olduğu için uzun yoldan sonra 1-2 dk bekleme süresi de ortalama hızı etkiler...
Ankara-Kütahya-Ankara yaptığım zaman 90-100 km şehirlerarası yolculuk yaptım 5 kişi klima açık... sonrasında 1 kişi şehiriçinde dolandım 40-50 ile... dur kalk vs... otomatikman hız düşer ama yakı tüketimi artmaz... Ayrıca hız düştüğü zaman yakıt da azalmıyor... Örneğin 4.viteste 50 ile giderken tork aralığında olmadığı için yüksek yakarken 65 ile gidince en normal düzeyde yakıyor. Ben kendi aracımda 90-95 arasını en az yaktığı aralık olarak görüyorum çünkü tam tork başlangıcı...

ŞŞöyle bir yöntem izlenebilir... her depoyu alışınızda hem ortalama tüketimi hem de hızı sıfırlarsınız o zaman yazabilirisiniz...

ofer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

warlordares link' Alıntı:
ortalama sürati her zaman yazmanız olmuyor. nedeni ise;

1 depoyu kaç km ile gittiğiniz önemli. 2. depoya geçince otomatikman sıfırlamanız ve yeniden veri almanız lazım. Eğer böyle yapmazsanız önceki veriler de ortalamaya girer... ֖rneğin;

15000km oldu bir dönem 40km ortalama geldi. Bir başka depoyu 90 ortalama ile bitirdim.. .. şehirlerarası kullanıp şehir içine girincede ve dizel olduğu için uzun yoldan sonra 1-2 dk bekleme süresi de ortalama hızı etkiler...
Ankara-Kütahya-Ankara yaptığım zaman 90-100 km şehirlerarası yolculuk yaptım 5 kişi klima açık... sonrasında 1 kişi şehiriçinde dolandım 40-50 ile... dur kalk vs... otomatikman hız düşer ama yakı tüketimi artmaz... Ayrıca hız düştüğü zaman yakıt da azalmıyor... ֖rneğin 4.viteste 50 ile giderken tork aralığında olmadığı için yüksek yakarken 65 ile gidince en normal düzeyde yakıyor. Ben kendi aracımda 90-95 arasını en az yaktığı aralık olarak görüyorum çünkü tam tork başlangıcı...

şşöyle bir yöntem izlenebilir... her depoyu alışınızda hem ortalama tüketimi hem de hızı sıfırlarsınız o zaman yazabilirisiniz...

Dediklerinize ben de katılıyorum zaten ancak ortalama sürat bir otomobilin kullanıldığı yerin trafik durumu hakkında ciddi bilgiler verir, mesela aracımı teslim alalı bugün tam bir ay; benim 1500km mesafemin yarısı istanbul içi , yarısı 110km sabit otoyol kullanımı ve buna rağmen ortalamam 35 varın nasıl bir trafikle baş ettiğimizü düşünün.Benim gibi kullanım özellikleri olan tüm arkadaşlarımın üniversal ortalamalı 30-40 arası değişiyor... yük, klima  vs vs yakıt durumunu etkileyecektir ama yakıtta esas belirleyici ortalama sürattir, sonuçta ortalama süratin düşmesinin sebebi boş yolda 2. veya 3. viteste ekonomik devir aralığında yol almamız değil, sürekli dur kalk yapmamızdır, dur kalk esnasında anlık tüketimlerin nerelere çıktığı aşikar.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ort. sürat kullandığınız güzergah hakkında bilgi verir ortalama hızı 40 olan ş.içinde kullanmıyordur mesela hatta 30 üstü için böyle diyebiliriz tabi istanbul şartları için konuşuyorum.benim 23 km mesela istanbulda ort. hızım

aeozbay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben daha çok nasıl sizce dedim yakıt sarfiyatı, benim hesapladığım 6.24 çok mu, normal mi sizin arabalarınıza göre.

R

ryanwilliams

Bilgi Girilmemiş

Benim arac 8500 su an 6.1 ist da bu trafik dert