Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

mertandur link' Alıntı:
Arkadaşlar Dizel Astramla uzun yol şehir içi ort. hep 5,7-5,8 arası değişiyordu. İlginçtir bu yeni aracımla (bu arada araç 1.6 diesel,112 Hp, 1560 kg) gene ort. 5,7 lt/100   km  :) Daha büyük motorlu bir araca geçsem gene aynı olur mu acaba :D :D

Yeni aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın, sınıfında tasarım ve kalite olarak başarılı bulduğum bir model.

Astra ile sürüş keyfi, yalıtım ve konfor olarak kıyaslar mısınız (iç hacim-bagaj gibi doğal farklar dışında)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Baran_ link' Alıntı:
Bende 1.3 corsa ve üzerine 1.6 focus ile aynı yakıt tüketimlerini görünce aynı şeyi düşündüm.
bilinenin aksine küçük motorlu aracın yakıt ekonomisi sağladığını düşünmüyorum;astra 1.3 cdti aracın aynı hızda 1.6 tdci focustan daha az yakmadığını düşünüyorum; örnek 120km. sabit hızda ben daha düşük devirdeyim ama astra da daha küçük hacime yakıt sağlıyor sonuç; en fazla aynı çıkarlar yada focus minik bir farkla az yakabilir.
Daha az enerji üreten bir mekanizmaya aynı kg'ı aynı hızda taşıtmaya çalışırsanız daha fazla yorulur; yani daha fazla kaynak tüketir.

Aydıncım bu mukayesende genelgeçer söylemlere bir tezatlık var; ekonomik olduğu yazılıp çizilen dizel Corsa ile gene pek ekonomik olmadığı iddia edilen Focus 2 dizelin tüketimleri.

Elbette senin tecrübelerin söylentiden öte benim için ancak bende dizel Focus varken uzun yolda çok özenmedikce göremediğim ortalamaları dizel Palio ile tüm aile + yer yer yüksek süratte seyahate rağmen kolayca yakalıyordum, üstelik Palio yu Focus taki sürüş tecrübemden uzak, savurgan bir tarzda kullanmama rağmen!

Buna göre ya Corsa da bir sorun vardı ya da -büyük ihtimal- senin düşük devirli kullanım tarzına GM-Fiat üretimi motorun zayıf alt devirleri yüzünden yanıtı yüksek tüketim olarak dönüyordu, iki araç da benzer ağırlıktalar ve motor/aktarmada ortak noktalar vardı malum..

mertandur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Aydıncım bu mukayesende genelgeçer söylemlere bir tezatlık var; ekonomik olduğu yazılıp çizilen dizel Corsa ile gene pek ekonomik olmadığı iddia edilen Focus 2 dizelin tüketimleri.

Elbette senin tecrübelerin söylentiden öte benim için ancak bende dizel Focus varken uzun yolda çok özenmedikce göremediğim ortalamaları dizel Palio ile tüm aile + yer yer yüksek süratte seyahate rağmen kolayca yakalıyordum, üstelik Palio yu Focus taki sürüş tecrübemden uzak, savurgan bir tarzda kullanmama rağmen!

Buna göre ya Corsa da bir sorun vardı ya da -büyük ihtimal- senin düşük devirli kullanım tarzına GM-Fiat üretimi motorun zayıf alt devirleri yüzünden yanıtı yüksek tüketim olarak dönüyordu, iki araç da benzer ağırlıktalar ve motor/aktarmada ortak noktalar vardı malum..
Tolga Bey bende Aydın beyin söylediklerine kısmen katılmamasamda canlı olarak yukarda verdiğim değerler yaşanmış değerlerdir.Kullanımımda önemli bir değişiklik yok, benzer bir kullanım ile daha ağır ve daha büyük motorlu bir araç ort. aynı yakıtı yakıyor,hemde daha 1000 km ye bile gelmedi araç belki km. yükseldikçe daha düşebilir.Burda şu olabilir; dizel astra motorunun hacim küçüklüğü ile yüksek hızlarda daha fazla yakıt yakmaya başlıyor(Bana göre)

mertandur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yeni aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın, sınıfında tasarım ve kalite olarak başarılı bulduğum bir model.

Astra ile sürüş keyfi, yalıtım ve konfor olarak kıyaslar mısınız (iç hacim-bagaj gibi doğal farklar dışında)
֖ncelikle belirtmek istediğim (beni çok memnun eden) ilk kalkışta astraya göre çok başarılı ve yüksek süratlerde çok sessiz, astra daha fazla motor ve yol,rüzgar sesi alıyordu buda büyük bir araç olması(iç mekan kaliteli) ve ferah ile birleşince konforlu bir sürüş zevki veriyor.Tabi araç D segmenti bu normal gibi.Astrayı ilk aldığımda içinde bariz bir plastik kokusu vardı bunda yok.Showroomda özellikle bir 308 ve 3008 e bindim benzer bir plastik kokusu onlarda da vardı yani peugeot a ait bir durum değil 508 de yok.Astranın kapıları daha bir tok ses ile kapanıyordu,bunda öyle değil sanki daha ince bir kapı kapanıyor bir his veriyorki hiç hoşuma gitmiyor bu durum  :( Ses sstemi ve radyonun çekimi çok daha kaliteli uzun yolda özellikle test ettim.Birde ön göğüste göstergelerin üst tarafında araç çalışınca cam bir ekran çıkıyor burda şeffaf bir şekilde hızınız,navi komutları , cc de seyir yapılıyorsa bilgiler çıkıyor ki yüksek hızlarda sürücünün yoldan gözünü ayırmaması açısından çok güzel olmuş.Yol tutuş (bence) astra kadar iyi değil yada ben öyle hissediyorum.Bariz bir realite daha az yakıyor ve dpf temizliği yok(Ben bu dpf ten çok çektim)Astranın direksiyonu daha hafifti bu daha ağır(durur manevralarda)Adaptif Zenon plus farı Allah herkese nasip etsin mükemmel bir aydınlatma sağlıyor(cosmo kullamadım bilmiyorum belki cosmolarda böyledir)Son olarak auto6r şanzımanda vites geçişleri hissediliyor ama zamanla alışırım gibime geliyor çünkü otomatik vites büyük rahatlık  :)...ilk aklıma gelen bunlar ilerde daha ayrıntılı yazacağım.

Baran_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ofiste arkdaşım 2008 den beri kullandığı dizel corsayı 2 ay önce dizel C-Max ile değiştirdi. Corsada 6L altını görmeyen tüketim C-Max le daha 2000 km. de 5,5 Litrede. Aynı sürücü aynı kullanım tarzı artan ağırlık ve sonuç bu.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

- palio harbiden mazotu koklayan bi arac :) aslinda astradan - focustan - golf'ten bu tuketimi beklemek dogru degil :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Baran_ link' Alıntı:
Ofiste arkdaşım 2008 den beri kullandığı dizel corsayı 2 ay önce dizel C-Max ile değiştirdi. Corsada 6L altını görmeyen tüketim C-Max le daha 2000 km. de 5,5 Litrede. Aynı sürücü aynı kullanım tarzı artan ağırlık ve sonuç bu.

Bizde 70Hp lik 1.3 Palio vardı Corsa yla benzer araçlar ama %100 bir de tutmak yanlış elbet, tek diyebileceğim benim Focus un -özellikle- ş.içinde 1.3 Palio dan az yakması imkansız gibi birşeydi bu bağlamda küçük motorlu B sınıfı bir aracın büyük motorlu C sınıfı bir araçtan müsrif olabileceği anlar olsa da bana göre bu anlar sınırlıdır; sık dur kalk yapılan ortamlarda alt devirler zayıfsa bir ihtimal işte.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mertandur link' Alıntı:
֖ncelikle belirtmek istediğim (beni çok memnun eden) ilk kalkışta astraya göre çok başarılı ve yüksek süratlerde çok sessiz, astra daha fazla motor ve yol,rüzgar sesi alıyordu buda büyük bir araç olması(iç mekan kaliteli) ve ferah ile birleşince konforlu bir sürüş zevki veriyor.Tabi araç D segmenti bu normal gibi.Astrayı ilk aldığımda içinde bariz bir plastik kokusu vardı bunda yok.Showroomda özellikle bir 308 ve 3008 e bindim benzer bir plastik kokusu onlarda da vardı yani peugeot a ait bir durum değil 508 de yok.Astranın kapıları daha bir tok ses ile kapanıyordu,bunda öyle değil sanki daha ince bir kapı kapanıyor bir his veriyorki hiç hoşuma gitmiyor bu durum  :( Ses sstemi ve radyonun çekimi çok daha kaliteli uzun yolda özellikle test ettim.Birde ön göğüste göstergelerin üst tarafında araç çalışınca cam bir ekran çıkıyor burda şeffaf bir şekilde hızınız,navi komutları , cc de seyir yapılıyorsa bilgiler çıkıyor ki yüksek hızlarda sürücünün yoldan gözünü ayırmaması açısından çok güzel olmuş.Yol tutuş (bence) astra kadar iyi değil yada ben öyle hissediyorum.Bariz bir realite daha az yakıyor ve dpf temizliği yok(Ben bu dpf ten çok çektim)Astranın direksiyonu daha hafifti bu daha ağır(durur manevralarda)Adaptif Zenon plus farı Allah herkese nasip etsin mükemmel bir aydınlatma sağlıyor(cosmo kullamadım bilmiyorum belki cosmolarda böyledir)Son olarak auto6r şanzımanda vites geçişleri hissediliyor ama zamanla alışırım gibime geliyor çünkü otomatik vites büyük rahatlık  :)...ilk aklıma gelen bunlar ilerde daha ayrıntılı yazacağım.

Sürüş tecrübem yok ancak sürekli olarak sessizliğinin övüldüğünü okuyorum, bunun dışında kalite algısı olarak tek pek beğenmediğim kapıların kapanış sesleri oldu, bu ölümcül bir detay olmasa da insana subjektif açıdan güven veren birşey.

Koku meselesine gelince, 508 e ilk bindiğimdeki koku bir C serisi ile hemen hemen aynıydı, son kez fuarda bindiğim cam tavanlı Sw versiyonunun iç ambiyansı - bagaj kaplamaları vs gayet başarılıydı.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mertandur link' Alıntı:
Arkadaşlar Dizel Astramla uzun yol şehir içi ort. hep 5,7-5,8 arası değişiyordu. İlginçtir bu yeni aracımla (bu arada araç 1.6 diesel,112 Hp, 1560 kg) gene ort. 5,7 lt/100   km  :) Daha büyük motorlu bir araca geçsem gene aynı olur mu acaba :D :D

O yakıt becerisinin altında Auto6R yatıyor abi :)  Vites değişimlerindeki sarsıntıyı vites değiştirirken ayağınızı gazdan çekerek nispeten bertaraf edebiliyorsunuz. Ve evet adaptif Xenon denen icad mükemmel bir icad  general_hehe

Baran_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bizde 70Hp lik 1.3 Palio vardı Corsa yla benzer araçlar ama %100 bir de tutmak yanlış elbet, tek diyebileceğim benim Focus un -özellikle- ş.içinde 1.3 Palio dan az yakması imkansız gibi birşeydi bu bağlamda küçük motorlu B sınıfı bir aracın büyük motorlu C sınıfı bir araçtan müsrif olabileceği anlar olsa da bana göre bu anlar sınırlıdır; sık dur kalk yapılan ortamlarda alt devirler zayıfsa bir ihtimal işte.

Ş.içi kullanım arttıkça ibre küçük hacimliye döner.