astra g rölanti tiremesi

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2000 model astra g LPG li aracımda rölantide iken yaklaşık 100-150 devir/dk lık ibrede oynama oluyor, emin değilim ama bu oynamanın olmaması gerektiğini düşünüyorum, motorun sesini dinleyince de bu değişimden doğan ses farkını anlayabilmek mümkün, gaz kelebeği, maf sensörü ve rölanti motoru yakın zamanda temizlendi, aracı daha ustaya göstermedim, önce buraya bir danışayım dedim, işin ilginç tarafı, araç benzinde iken bu titreme bir miktar daha artıyor...

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Hocam bende de aynı sorun var. Kaç zamandır araştırıyorum ama bir türlü sonucunu bulamadım. Rölanti ayar valfini değiştirdim yine olmadı. Bana kalırsa araç bir yerden hava alıyor emme manifold contasını kontrol ettiricem ama fırsat bulamadım bir türlü. Çözüm bulursanız burada da paylaşın lütfen takipteyim.

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendeki rölanti düzensizliği aslında aşırı rahatsızlık verici bir durum değil, aracın gidişinde çekişinde vs bir problem olmuyor, rölantideki hafif düzensizliği zar zor farkedebildim, zaten kolay farkedilmiyor ama dikkatli birisi ibredeki hafif oynamayı farkedebilir, belki normaldir bu durum ama bana normal gibi gelmedi, haat bugün aracı bir motorcuya kullandıdım rölanti dengesizliğini söylemedim bak kontrol et aracın gidişinde problem varmı dedim usta kullandı biraz baktı sağa sola birşey yok dedi, yani o derece pek farkedilmiyor aslında ancak bir sorunun başlangıcı olabilir...

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anlasılan ecotec 1,6 larda özellikle rolanti salınımı can sıkıcı sıkca rastlanan hatta kronik diyebiliriz..

cihazla baktırdıgınızda her hangi bir sensör hatası yoksa,
bogaz kelebegi temizliği, rolanti ayarlayıcı temizliği ,egr temizliği ,lamda sesör temizliği map sensör temizliği yapmanızı tavsiye ederim bunlar maliyetsiz işler.
Bujileri ,atesleme bobinini sarj dinamosu ve akünüzü kontrol etmenizde faydalı olur..
ve hatta v kayısına baglı ekipmanlardan ses gelip gelmediğinede bakmalısınız..
Ecu yu yeniden yükleme sansınız varsa bunuda deneyin ..
Hala devam ediyorsa ya bir yerden hava alıo yada asırı kurum baglama vardır..

Aslında yasadıgımız bir cok proplemin ana nedeni LPG ve parcaların pahalı olmasından kaynaklı degistirilmesi gereken parcaların zamanında degiştiremeyisimizdendir (tabiki servislerdeki teknik eleman yetersizliği başlı basına sorun)

örnegin benim aracta bakım el kitabı 80binde amartsörleri 160 binde yaylar ve amartsörlerler degisecek der..sadece bir örnek bu..
Ben bu pahalılıkta yapamam abi

Son düzenleme:

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bujileri değiştirdim, rölanti titremesi yok denecek kadar azaldı, ancak bujiler zaten yeniydi, tırnak aralığı biraz daha fazla olan buji taktım bayağı farketti, benzinde de LPD de de rölanti bayağı bir düzeldi, rölantinin bir buji ile daha doğrusu tırnak aralığı ile bu kadar etkileneceğini sanmazdım, taktığım buji NGK BKR5E-11

bu arada, tırnak aralığı artınca ne gibi değişimler olur? bobine binen yük artar mı azalır mı? yanma şiddeti artar mı yada bunun gibi?

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
bujileri değiştirdim, rölanti titremesi yok denecek kadar azaldı, ancak bujiler zaten yeniydi, tırnak aralığı biraz daha fazla olan buji taktım bayağı farketti, benzinde de LPD de de rölanti bayağı bir düzeldi, rölantinin bir buji ile daha doğrusu tırnak aralığı ile bu kadar etkileneceğini sanmazdım, taktığım buji NGK BKR5E-11

bu arada, tırnak aralığı artınca ne gibi değişimler olur? bobine binen yük artar mı azalır mı? yanma şiddeti artar mı yada bunun gibi?

Önceki buji kaç tırnaktı ? Genelde astra g çift tırnak buji kullanılır. LPG de daha iyi verim almak için tek tırnak buji kullanıldığını duymuştum. Hatta elektrod mesafesinide 0,7 mm olan bujiler kullanılıyor diye biliyorum ama elektrod mesafesinin arttırılarak sorunun çözüldüğünü ilk defa duydum:) Buji seçimini neye göre belirledin?

madman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
buji tek tırnak, 1.1 mm aralığı var, 0.8 mm aralıklı buji takılınca rölanti dalgalanmaya başlıyor, işin ilginci diğer aracımızda da aynısı oluyor, ikisine de aynı bujiden takılınca araçlar rahatlıyor rölanti düzeliyor, demekki var bişeyler...

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
buji tek tırnak, 1.1 mm aralığı var, 0.8 mm aralıklı buji takılınca rölanti dalgalanmaya başlıyor, işin ilginci diğer aracımızda da aynısı oluyor, ikisine de aynı bujiden takılınca araçlar rahatlıyor rölanti düzeliyor, demekki var bişeyler...

z16xep motorda da aynı durum olabilir mi?

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et

Çok ilginçtir ki ben Çift Tırnak BOSCH FLR8LDCU+ (1mm) bujilerini kullandım daha sonra GM çift tırnak buji kullandım her ikisinde de sorun aynı şekilde devam ediyor. Onun için 0,7mm buji kullanmayı düşünüyordum ama sizde tam tersini söylüyorsunuz :confused: