(Acil) Videolu Astra G 2.0 Sportive Problemleri

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhabalar , yaklaşık üç ay önce almış olduğum astra g 99 model lpgli aracımın problemlerini halledip düzgünce binmeye çalışıyordum, Sanki aracın yükünü hafifleteyim derken başıma iş aldım.Araca Lpg takılalı 9 ay olmuş.
18 inç hantal jantlar vardı üzerinde , ilk iş onu 16 inç opel jantları ile değiştirdim,araç yere sanki plastik yay ile yakınlaştırılmıştı sürekli sürtme yaptığından orijinal helezonlarını taktırdım. Araca arka egzoz yapmamışlar düz boru yapmışlardı gidip orijinal egzozunu takdırdım. Periyodik bakımını yaptırdım (buji,filtreler yağ) uzun yola çıkınca motorun ısısı 80 in altına düşüyordu termostatı değiştirdim. Hararet sorunu yaşamadım 90 da sabit duruyordu uzun yolda hemen düşüyordu.
Şimdilerde hava soğuyunca farklı problemler çıkmaya başladı.Aracın suyunu sürekli kontrol ediyor ve ekliyordum ciddi eksiltme vardı, ancak size aşağıdaki videoda gösterdiğim üzere arabanın altında su izleri görüyordum ve egzoz manifolduna yakın bir yerde duman farkettim bir kaçak söz konusu videoda görünmüyor ama yere birkaç damla su damlıyordu.Gösterdim kaçağı bulamadılar yağını suyunu takip et dediler bakımı yapıp gönderdiler..
Araç rölantide soğuk çalıştırmada içeriye aşırı titreme vermezdi, titreme yapmaya başladı. Sabahları soğuk havalarda gaz kesik kesik yiyordu ve 2bin devire bile zorla çıkmaya başladı. Sabahları aracı yola zor çıkarır olmuştum ısınınca geçiyordu. Soğukken hafif beyaz duman atması vardı , belli bir müddet kullandıktan sonra hiç atmıyordu. İki gün önce yolda giderken motorun sıcak olmasına rağmen kalorifer soğuk üflemeye başladı,
7-8kilometre ilerledim herşey normaldi hararet 90 dı, bir anda teklemeye başladı 50-60km hızlarda gidiyordum akabinde motor arıza lambası yandı motordan taktaktaktak diye ses geldi gazdan çektim ses kesildi tekrar bastım taktaktak etti stop etti kenara çekip 3-5 kez denedim olmadı ,(dipnot: stop ettikten sonra yarım kontakta iken hararetin 96-98 gibi bir değerde olduğunu gördüm) sonuç çekici çağırdım tamirciye götürdüm. Ateşleme bobini dediler değiştirdiler bastım marşa çalıştı fakat araba dahada sarsıntılı çalışıyordu ve sürekli beyaz duman atmaya başladı bu seferki çok ciddi gaza bastığında arkamda beni arabayla takip eden arkadaşım önünü göremediğini söyledi ve duman ısındığı halde geçmedi zar zor götürdüm evin önüne kadar benzincide stop etti zar zor çalıştırdım yine,gaz yemedi tekledi zıpladı.
Şimdi bu bobini değiştiren usta motor yapılacak 3bin tl , iyi çıkarsa 2bin tl olabilir dedi. Piston gömlek yatak silindir kapağı bozuksa kapakda değişebilir falan birşeyler sıraladı zaten şok oldum. Arkadaşlar aşağıda sizlere iki video paylaşacağım bu bilgiler ışığında bu araç contamı yaktı ? Ne oldu lütfen acil yardım edin usta tanıdığımda yok , güvenilir bir ustaya göstermek istiyorum üç farklı usta bakmıştı bu araca son usta motor dedi , önceki ustalar motorda birşey yok demişlerdi.Üç günde motorumu kucakladım aracı sıkıştırmadım bile aldığımda performansıda iyiydi.Duman olsa zaten görürdük baktırdık araca. Değerli yorumlarınızı acil bekliyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=4f5GRkfECJ8&feature=youtu.be
http://www.youtube.com/watch?v=VdssGRcVmXw&feature=youtu.be

Gökay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdiden geçmiş olsun...Motor conta yakmış gibi duruyor.Tabi üst kapak açılmadan birşeyler söylemek zor. İstanbulda ikamet eden arkadaşlar iyi bir usta tavsiyesinde bulunurlarsa zaman geçirmeden aracını yaptır. aracını yürütme bile şu anda marşa bile basma dahada büyük sorunlara yol açacaktır...

turanyuzbasi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız sizdeyken hararet yapmamış,96-98 dereceler X20XEV için normaldir limitler dahilinde sıcaklık bu dereceler.Egzoz manifoldunu çatlatmış olma ihtimali var,egzoz manifolt contası da yanmış olabilir 2.0 motorlarda genel sıkıntılardan biri diye biliyorum,önce ona bir baktırın,ayrıca aracın içerisine egzoz kokusu geliyor mu?

Ayrıca su hortumları kontrol edilsin,kaçak olma ihtimali var,yere su damlattığını söylemişsiniz.Ayrıca yağ yakma var mı araçta?

Siz aracı yeni almışsınız,sizden evvelki sahibi araca hararet yaptırmış olabilir,bunu da göz ardı etmeyin.

Motordan gelen bu ses yatak vurma sesine benziyor.Bunun için motorun açılıp bakılması gerekir.Eğer araç hararet görmemişse ben üst kapak isteyeceğini zannetmiyorum,terazisi dengesi bozulmamıştır,eğilmemiştir.En iyi cevabı rektefiyeci verir.

Daha evvel bir başka konuda da yazmıştım,X20XEV motorunu bir arkadaşım komple 3,500 tl ye yaptırmıştı.İst-Kocasinan Sanayi'de yaptırdığını biliyorum,ama hangi usta tam bilmiyorum.
Parça lazım olduğunda İkitelli'de çıkmacılar var,bu motorun her parçasını bulursunuz dert etmeyin.
İnşallah çok masraf çıkartmaz başınıza,tekrar geçmiş olsun.

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdiden geçmiş olsun...Motor conta yakmış gibi duruyor.Tabi üst kapak açılmadan birşeyler söylemek zor. İstanbulda ikamet eden arkadaşlar iyi bir usta tavsiyesinde bulunurlarsa zaman geçirmeden aracını yaptır. aracını yürütme bile şu anda marşa bile basma dahada büyük sorunlara yol açacaktır...

Teşekkür ederim , kapının önüne zor getirdim marşına bir kere bastım ondan sonra,zaten arıza lambası yine yandı. Ateşleme bobini değiştikden sonrada sönmedi..Anlamadığım 3 günde nasıl bu hale geldi :(

Aracınız sizdeyken hararet yapmamış,96-98 dereceler X20XEV için normaldir limitler dahilinde sıcaklık bu dereceler.Egzoz manifoldunu çatlatmış olma ihtimali var,egzoz manifolt contası da yanmış olabilir 2.0 motorlarda genel sıkıntılardan biri diye biliyorum,önce ona bir baktırın,ayrıca aracın içerisine egzoz kokusu geliyor mu?

Ayrıca su hortumları kontrol edilsin,kaçak olma ihtimali var,yere su damlattığını söylemişsiniz.Ayrıca yağ yakma var mı araçta?

Siz aracı yeni almışsınız,sizden evvelki sahibi araca hararet yaptırmış olabilir,bunu da göz ardı etmeyin.

Motordan gelen bu ses yatak vurma sesine benziyor.Bunun için motorun açılıp bakılması gerekir.Eğer araç hararet görmemişse ben üst kapak isteyeceğini zannetmiyorum,terazisi dengesi bozulmamıştır,eğilmemiştir.En iyi cevabı rektefiyeci verir.

Daha evvel bir başka konuda da yazmıştım,X20XEV motorunu bir arkadaşım komple 3,500 tl ye yaptırmıştı.İst-Kocasinan Sanayi'de yaptırdığını biliyorum,ama hangi usta tam bilmiyorum.
Parça lazım olduğunda İkitelli'de çıkmacılar var,bu motorun her parçasını bulursunuz dert etmeyin.
İnşallah çok masraf çıkartmaz başınıza,tekrar geçmiş olsun.

Aracın aldığımdan beri hiç mavi duman attığını görmedim, motorda yağ kaçakları var ciddi boyutta değil demişlerdi. Birkaç kere benzin kokusu almıştım, benzin pompasını değiştirdiğim zamanlarda, tekrarlamayınca önemsemedim. Su hortumlarını termostatı değiştiren usta kontrol etti daha önce su kaçırmış dedi ve T şeklinde bir hortum gösterdi suyun aktığı yerlerdeki izleri gösterdi ama burayı yapmışlar bu hortum yeni dedi. Sonuçta su kaçağını bulamadılar , arabayı yaptıktan sonra teste çıkıp bakıldı motorda sorun görünmüyor kanısına vardılar , duman atma vs yok diye istişare yapmışlardı bunlar olalı 3 hafta oldu olmadı,araç 3 gün önce bu hale geldi bir anda.
Öncelikle arkadaşınızada geçmiş olsun.Size sormak istediğim soru şu , arkadaşınız 3.500 TL verip yaptırdığı motordan randıman alabildi mi ? Hangi parçaları değiştirmek zorunda kaldı ? Ve 3500 TL gibi rakama silindir kapağı dahil mi ? Bu rakam size bu arabayı tekrar sevdirebilecek bir sonuç verdiği takdirde kabul edilebilir. Arkadaşınız şimdi iyiki yaptırmışım diyebiliyormu :) Çünkü yağ-su düşünme derdi insanı psikolojik olarak yoruyor ben bu parayı verirken zaten maddi manevi yorulacağım, yapıldıktan sonra yine aynı problemler olur mu ? Yanıtınız için teşekkürler.

turanyuzbasi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motoru yaptırdıktan sonra çok memnundu,hatta yakıt sarfiyatı azalmıştı,artık lpg kullanmam diyordu.Arabayı bir kez kullanma imkanım oldu,deyim yerindeyse mermi :) gibi olmuştu,güzel işçilik çıkarmışlar zannımca.Üst kapak değişmedi onda,düzeltilebilir vaziyetteydi,üst kapak taşlandı,tüm pistonlar değişti,segmanlar falan.krank zannedersem taşlanmıştı,yataklar değişmişti.Bununla birlikte triger ve debriyaj balatası da değiştirdiğini söylemişti arkadaşım,yanlış hatırlamıyorsam.Motor rektefe edildi,honlama denilen işlem yapıldı silindirlere.Yağını suyunu da yenilemişlerdi.Yani tam motor yapıldı.

Eğer işçilik güzel olursa motordan yana sıkıntı olmaz,bilen ellerde güzelce yapılır.Aracınızın motoru blok olarak sağlam bir motor.Ama gelişigüzel yapılırsa daha fazla dert olur.İyi bir usta bulmanız lazım,gerçekten bu motorlardan anlayan bir usta lazım.O zaman verdiğiniz paraya değer.

İlk önce tam olarak sıkıntı neyse bir bakılsın,tam tespit yapılsın.Ben aracınızda benim arkadaşın aracında olduğu kadar kapsamlı bir tamirat olacağını düşünmüyorum açıkçası,daha ucuz maliyetle kurtarabilirsiniz inşallah.Çünkü onun araç gerçekten mahvolmuştu,75 km su ekleye ekleye,tabi motor yağsız kalarak,silivriden bağcılara kadar öyle kullanmıştı aracı.3 gün sürdü o motoru yapmaları.
Saygılarımla.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun. özel bir opel servisi bulun derim. kapağı söktürün o zaman belli olur ne yapılacağı... hiç bir şey yoksa bile sekman attırmakta fayda var açılmışken...

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motoru yaptırdıktan sonra çok memnundu,hatta yakıt sarfiyatı azalmıştı,artık lpg kullanmam diyordu.Arabayı bir kez kullanma imkanım oldu,deyim yerindeyse mermi :) gibi olmuştu,güzel işçilik çıkarmışlar zannımca.Üst kapak değişmedi onda,düzeltilebilir vaziyetteydi,üst kapak taşlandı,tüm pistonlar değişti,segmanlar falan.krank zannedersem taşlanmıştı,yataklar değişmişti.Bununla birlikte triger ve debriyaj balatası da değiştirdiğini söylemişti arkadaşım,yanlış hatırlamıyorsam.Motor rektefe edildi,honlama denilen işlem yapıldı silindirlere.Yağını suyunu da yenilemişlerdi.Yani tam motor yapıldı.

Eğer işçilik güzel olursa motordan yana sıkıntı olmaz,bilen ellerde güzelce yapılır.Aracınızın motoru blok olarak sağlam bir motor.Ama gelişigüzel yapılırsa daha fazla dert olur.İyi bir usta bulmanız lazım,gerçekten bu motorlardan anlayan bir usta lazım.O zaman verdiğiniz paraya değer.

İlk önce tam olarak sıkıntı neyse bir bakılsın,tam tespit yapılsın.Ben aracınızda benim arkadaşın aracında olduğu kadar kapsamlı bir tamirat olacağını düşünmüyorum açıkçası,daha ucuz maliyetle kurtarabilirsiniz inşallah.Çünkü onun araç gerçekten mahvolmuştu,75 km su ekleye ekleye,tabi motor yağsız kalarak,silivriden bağcılara kadar öyle kullanmıştı aracı.3 gün sürdü o motoru yapmaları.
Saygılarımla.

Lpgden şüpheleniyorum,arkadaşınız lpg kullanmam demekle haklı galiba.Benim aracımda herşey yolunda iken lpgde daha performanslı gidiyordu araç , arada bir benzinle kullanayım dedim araba silkeliyordu 4bin deviri geçmediği oldu otobanda.
Aracın lpgye alışma gibi bir durumu varmı ? Saçma gibi gelebilirde sanki bana öyle geldi benzinde silkeliyor gazı hemen yemediği afalladığı oluyordu.Lpgde gazın azaldığı durumlar hariç silkelemiyordu bile.
Birisi bana üst kapak açılır contalar değişir kurtarır belki demişti , böyle olma ihtimali varmı ?
İstanbul avrupa yakasında güvenilir, opelin motorundan gerçekten anlayan bir usta tavsiye edebilirmisiniz , aracı oraya çektirip işlemlere başlayalım bari :(

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 15:34 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 15:21 ----------

geçmiş olsun. özel bir opel servisi bulun derim. kapağı söktürün o zaman belli olur ne yapılacağı... hiç bir şey yoksa bile sekman attırmakta fayda var açılmışken...

İşte bu cevapları net verecek usta lazım bana, en geç 1 yıl sonra bu aracın yatakları gömleği pistonu yani motorun yenilenmesi kesin gerekir derse yine olmaz. Açıp bakacak suyun sürekli bitmesi sadece motora su girmesindenmi yoksa hortumlardandamı kaçak var bulacak segmansa segman diyecek motorsa motor.Ustalardan inanın bıktım tanıdığım bildiğim düzgün bir yerde yok.
Az para kazancakları bir işse hemen kapatıp konuşmadan size bilgi vermeden ilgilenmeden , gönderiyorlar çok kazanacaklarsada dürtmeden bırakmıyorlar.

turanyuzbasi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç 4000 devri geçmiyorsa krank devir sensörüne bir baktırın,ondan kaynaklanan arızalarda bu gibi sıkıntılar yaşanıyor.Ayrıca benzinde sıkıntı varmış,sırasıyla benzin pompasına,basıncına baktırın,yakıt filtresini değiştirin,benzin enjektörlerini de kontrol ettirin,tıkanma vb. durumlar olabilir.Ayrıca vuruntu sensörüne de baktırın,zaten genel bir bakıma girerseniz bunları da değiştirirsiniz,çok masraf tutan parçalar değil bunlar.
Diğer usta konusunu p.m. atarım.

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turan bey ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz sensörlerin ve parçaların hepsini not aldım tek tek araştırıp alacağım ondan sonra ustaya gideceğim. Son durumu buradan yine sizlere aktaracağım.

turanyuzbasi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağolun inşallah hallolur,saygılarımla.