astra g-2003- z16xep arıza yardım :(:(

doctoremre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabayı aldığımdan beri bi türlü düzelmedi lütfen bir akıl verin :( önce yapılanları özet geçeyim;
üst kapak yapıldı, lpg ayarları yapıldı (brc tüp takılı), makineyle würth carbon clean yapıldı, egr temizlendi, boğaz kelebeği temizlendi, bobin ve bujiler değişti, beyin tamiri yapıldı (eksantrik sensör ile egr arızası veriyordu, sensör sağlamdı, tamir yapılınca bu arızalar gitti), yağ yağ filtresi benzin filtresi değişti, koltuk altındaki benzin depo kapağı değişti(araç geç çalışıyordu değiştirince düzeldi ama şimdi arasıra yine geç çalışıyor) ), ben de würth enjektör temizleyici alıp yarım depoya atıp benzinde dolaştım..
şimdiki sorunum şu, tabi bu sorun en başından beri vardı ama benzinde pek kullanmadığım için önemsememiştim; araç lpgde sorunsuz, çekiş iyi, arıza lambası yanmıyor yani hiçbir sıkıntı yok ama benzine atınca katalitik lambası yanıyor, her benzine attığımda yanmıyor biraz gidiyorum benzinle sonra yanmaya başlıyor çekişten düşüyor, kalkış zorlaşıyor, gaz pedalından bile titremeyi hissediyorum, motorun çalışması bir değişik geliyor hissediyorum ve en önemlisi katalitik lambası gaza basınca yanıp yanıp sönüyor, gazdan çekince sönme duruyor, her benzine attığımda yapmıyor bazen benzinde sorunsuz gezdiğim de oluyor ve arasıra yine geç marş alma sıkıntısı var..
kontaktan arızaya bakıyorum hep aynı; p0300, p0303, p0301, p0304, p0305, p0302, p0300.. bobini bu yüzden değişmiştim ama anlıyorumki boşuna değiştirmişim :(
şimdi araştıra araştıra kafayı yedim, benim öğrendiklerim şunlar;
1- benzin enjektöründen olabilir, temizlenmesi ya da değişmesi lazım.. yalnız enjektör ile ilgili bir hata kodu vermiyor ve carbon clean yaptım, bir tane de ben depoya atıp kullandım..
2- benzin pompasından olabilir.. pompa arada tutukluk yapar mı bilmiyorum bir alakası var mı acaba? pompa bazen benzini az gönderiyor olamaz dimi?
3- beyin kendini lpgye göre ayarlamıştır, benzindeyken harita bozulduğu için sorun yaşanıyordur.. bilen varsa yorum yapabilir mi yol gösterebilir mi?
yineliyorum, benzindeyken sorun başlıyor, çekiş düşüyor, motorun rölantisi, sesi biraz garip geliyor titreme yapar gibi rölanti düşük gibi bir his yani ve sıkıntı başlayınca sadece gaza bastığım zaman katalitik lambası yanıp yanıp sönüyor, gazdan çekince duruyor..
bir de rölantiyle ilgili değişik bir durum var, eskiden 8.0-8.5 civarındaydı, şimdi 7.5 te duruyor, hızlanıyorum vites değiştireceğim deviri 4500 e kadar getiriyorum debriyaja basıyorum vitesi değiştiriyorum tekrar gaza basıyorum bi bakıyorum devir tekrar 4000 lerde, debriyaja ve gaza aynı anda basılmış gibi bir his geliyor sonra devir kendini 2500 3000 lere düşürüp sonra tekrar yükselmeye başlıyor gaza bastıkça, anlatabildim mi bilmiyorum ama ara gazı verir gibi devrin yükselip tekrar normale dönmesi gibi bi olay var..
inşallah katalitiğe zarar vermiyorumdur, en müsait zamanda enjektöre ve pompaya baktıracağım ama bıktım yoruldum inanın, iki ayda 2500 tl gitti masraf eywallah da artık çıldırmak üzreyim inanın :( lütfen yardımmm...:(:(:(

MİRZA791

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun öncelikle,
birincisi takılan bobin orjinal mi. değil ise bu bi sıkıntı doğurur.
ikincisi, ben olsam öncelikle kat iptali yaptırırım. sonra enjektörleri temizletirim. inşallah başka bi arıza vermez.

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
aracınızın bobini veya egr varsa egr valfi bozuk yada enjektör arızalı başka yede aramayın bence sorunu

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
GAzda hiçbir sorun yoksa..... bence yakıt sisteminde sorun ......enjektör olabilir, pompa olabilir. Birde gaz sisteminde ki benzin kesiciye baktırmanı öneririm...Ayrıca lpg enjektörlerine de, açık kalıyor olabilir , zor bir ihtimal olsada......

doctoremre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevaplar için çok teşekkür ederim, sağolun, bobin delphi marka, adam bir hafta garanti vermişti, sonradan böyle oldu, eski bobinde daha çabuk oluyordu bu durum.. anlamadığım konularda yardımcı olabilir misiniz abilerim?
kat iptali nedir?
benzin kesici nedir?
bir de lpg de binerken bu sorunu hiç ama hiç yaşamıyorum ama benzine atınca başlıyor, gaza basınca yanıp sönüyor katalizör lambası, çekince duruyor..
sanırım enjektörü temizleteceğim, bir de tansu usta birşey soracaktım kusura bakmassan egr bozuksa acaba arıza kodu vermez mi ya da lpgde de aynı sorunu yaşar mıyım acaba? enjektör temizliği yada olmadı değişimi kaça malolur :(

doctoremre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bi de sanayideki özel opel servislerinin, resmi opel servislerinden aşağı kalır bi yanı var mıdır sizce? ben memnun kaldım ama arızalar bitmeyince herkes servise git aracı tam teşekkül bilgisayara bağlat neyi var neyi yok arızaları çıkarsınlar git dışarıda yaptır diyor, hakikaten resmi servisler kesin teşhis koyuyor mu?