Astra 1.6 Cdti 136 beygir kullananlar ve izlenimleri

hcengizz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
Daha önce kullandığım 1.3 Cdti astra j modelindeki tüm konular için forumu takip ettim ve taraflarınızdan gelen güzel paylaşımlar sayesinde aracımla ilgili her konuda bilgi sahibi oldum. şu an itibariyle 1.6 cdti 136 beygirlik hb aracı kullanan birisi olarak aracın motor, tüketim vb özellikleri hakkında bilgileri sizlerle paylaşmayı borç bilirim :)

֖ncelikle 1.3 cdti 95 hp olan araçların forumlarda nasıl motor konusunda aşırı olarak eleştirilmesine anlam veremiyorum. 1.3 dizel araçlar motor konusunda gerekli verime sahip ve yıllardır kendisini kanıtlayan motorlardır. Uzun yolda rahatlıkla 200-220 km/h seviyelerine ulaşan ve ekonomi olarak bu kadar az yakan araçlara bu kadar ağır eleştirileri yapanların araçları kullanmayan kişiler olduğuna eminim. Bu arada 1.3 dizel aracımızı satmadık ve satmayı da düşünmüyoruz.

1.6 136 hp araca gelince, bugün itibariyle 1000 km lik kullanım gerçekleştirildi. Genel olarak görülenler Araç kalkışlarda ve ara hızlanmalarda gayet seri. Kalkışlarda 3. viteste araç tam olarak hızını buluyor ve 2.0 dizel motorlara kafa tutacak duruma gelebiliyor. Bu arada kötülemek amacıyla değil ama 105 hp vw, seat, audi araçlar ile kıyaslama yapmamız çok yanlış olacaktır. Opel bu motoruyla performans anlamında devrim gerçekleştirmiş diyebiliriz.

Araç şehir içi 500 km, şehir dışı 550 km seri olarak kullanılmıştır ve ortalama yakıt tüketimi 6.0 ltdir. Sadece şehir dışı değerlere bakarsak, genel itibariyle 140-150 seviyelerinde kullanılmış ve radar bölgelerinde 120 km sabit hızla test edildikten sonra 5,2 lt tüketim değerine ulaşmıştır. rahatlıkla şunu belirtebilirim ki aracı 6. vites ve 120 km hızla sabitlersek tüketim değeri 3,6-3,9 lt arasında değişmektedir. Sizlere belirttiğim değerler agresif kullanım sonucu oluşan değerlerdir. Aracın yeni olduğu ve rodaj süresinin tamamlamadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Motor ses yalıtımının güçlendirildiğini söylemeden geçmemek lazım tabiki.

Aracın 1.3 dizele göre olumsuz tarafını belirtmemiz gerekirse, aracın rölanti, 1. vites ve 2.viteste düşük hızda giderken ıslık sesi gibi ilginç bir turbo sesinin gelmesidir. Belki normal bir sestir ama 1.3 de duymadığım ilginç bir ses olduğunu belirtmem gerekiyor. Bu arada servise götürüp sordum ve test araçlarında da aynı sesin geldiği ve yeni motorda normal turbo sesi olduğunu belirttiler. Umarım yeni motor ve bilgilendirme konusunda yardımım olmuştur. Herhangi bir sorunuz varsa cevaplayabilirm.

Yeni dizel motoru kullanan arkadaşların da görüşlerini bekliyorum.  Herkese kazasız ve mutlu günler dileklerimle..

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt: Astra 1.6 Cdti 136 beygir kullananlar ve izlenimleri

Çok teşekkürler. Turbo sesi aslında ilginçliğinin yanında hoş bir sestir :) önceki aracım turbo-dizeldi. Gaza bastıkça "ssss"laması çok hoşuma gidiyordu :)

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mucahitduran link' Alıntı:
ևok teşekkürler. Turbo sesi aslında ilginçliğinin yanında hoş bir sestir :) önceki aracım turbo-dizeldi. Gaza bastıkça "ssss"laması çok hoşuma gidiyordu :)

turbo dizelden bu modele nasıl geçebildin mücahit  ??? neydi önceki araç?

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

wave61 link' Alıntı:
turbo dizelden bu modele nasıl geçebildin mücahit  ??? neydi önceki araç?

֖nceki araç 2006 model skoda fabia 1.4 Turbo-Dizeldi. Araç sıfır KM'den beri bendeydi 245.000 Küsür KM'de bizimkilere verdim. şimdi onlar İstanbul'da kullanıyor :) O aracın atikliği ve yakıtı gerçekten mükemmeldi.

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mucahitduran link' Alıntı:
֖nceki araç 2006 model skoda fabia 1.4 Turbo-Dizeldi. Araç sıfır KM'den beri bendeydi 245.000 Küsür KM'de bizimkilere verdim. şimdi onlar İstanbul'da kullanıyor :) O aracın atikliği ve yakıtı gerçekten mükemmeldi.
nee 245 bin km yi sen mi yaptın o araçla  ???

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

wave61 link' Alıntı:
nee 245 bin km yi sen mi yaptın o araçla  ???

Abim de vardı tabi :) Ankara ևayyolundayım. Sincan'da dükkan vardı. Her gün bir-fiil yaklaşık 30 KM gittim geldim bunun haricinde araçtan inmedim desem yeridir :) şu anki aracım da yaklaşık 4 ay önce aldım şu an 9.000 KM'de :) (9.000'i biraz geçti) :))

VIII

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

֖ncelikle çok sessiz . Dizel araç denilince ses çok ön planda oluyor fakat aracın sessiz olması çok iyi olmuş . Araba atik , 1.4 turbo kullanıcısı olarak aracın seri olması baya hoşuma gitti , şahsen daha hantal bekliyordum aracı :) Vites geçişleri çok yumuşak , kendi aracımdan sonra çok hafif vites geçişleri olması çok güzel geldi. Yokuş çekişide güzel araba bayılmıyor aksine gitmek için can atıyor.Benim en garipsediğim direksiyon oldu , oda beğenmediğimden değil , sport direksiyona alıştığım için sürdüğümüz aracın direksiyonu elime küçük geldi :)deneme aracındaki ortalama yakıt 13L idi sanırım aracın yakısı biraz fazla ya da zamanla nasıl yaktığı anlaşılır. Bu kadar + dan sonra herkes için - olan fiyat konusuna geleyim , ben bu araca bu para verilmez demiyorum bence verilir çünkü sonuna kadar parasını hak ediyor.Piyasada ne araçlara ne paralar isteniyor , bu araca istenince pahalı gelmesi garip.şahsen çin malı japon malı dizellere ve 5 para etmez poloymus trendline jettaya golfe o paraları verene kadar bu araca veririm araca çatır çatır binerim. Yeni kasayı mı beklesek sorusuna gelince , bence yeni kasayı beklemek daha mantıklı olur bu kasada bu motor deneme sürecinde gibi geldi bana . 

strikermcf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

:) aracım 7000 binde.performansı her kullandığımda değişken.bazen çok iyi çekiyor gibi.bazen standart gibi geliyo.daha önce 1.4 t benzinli j kullandım oda benzerdi.bu opeli bir türlü çözemedim.son hızda kaç gödünüz tecrübeleriniz?