Aşırı yağ yakma sorunu

Peker tahir

Kayıtlı Kullanıcı
11-Bilecik
Siteyi ziyaret et
Merhabalar. Aracımda aşırı yağ yakma sorunu var. Egzozdan aşırı mavi duman atıyor özellikle motoru sıkıştırınca kalkışlarda ve kırmızı Işık’ta durduktan sonra hareket edince aşırı bi mavi duman atıyor. 3 hafta önce aracın yağını (10/40) yağ filtresini değiştirip katkı maddesi koydum ve külbütör kapak contasını değiştirdim. Yağ yakma devam etti ve 200 km gitmeden yağ seviyesi 1. Dişe indi. Ustaya sordum motor bitmiş ölmüş diyor ama Motorda üfleme yok yağa su, suya yağ karışmıyor. Daha önce basına böyle bi durum gelen var mı. Su anlık yağı kalınlaştırmayı düşünüyorum. direk 10/60 kalın gelir sanırım 10/40 dan kaç numaraya geçmem lazım. Birde Geçen sene yağ değişimi sırasında yağ filtresi kapağını çıkarırıken kapak kırıldı. Orjinal bulamayınca başka bi markanın yağ filtre kapağını ve yağ filtresini uydurduk, bundan dolayı aşırı yağ yağma gerçekleşebilir mi. Bu olay öncesi bu kadar yakmıyordu gibi geliyor. Uzun oldu kusuruma bakmayın lütfen

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Motor kompresyon testi yaptırın

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Sübablardan yağ kaçırıyr olabilir kompresyon testi sağlam çıkarsa sorun sübablarda olabilir. ya fltresini yada kaağını çok aşırı sıkmanıza gerek yok zaten maks20-25 nm torkla sıkılır. bundan dolayı yağ yakmaz

Peker tahir

Kayıtlı Kullanıcı
11-Bilecik
Siteyi ziyaret et
Sübablardan yağ kaçırıyr olabilir kompresyon testi sağlam çıkarsa sorun sübablarda olabilir. ya fltresini yada kaağını çok aşırı sıkmanıza gerek yok zaten maks20-25 nm torkla sıkılır. bundan dolayı yağ yakmaz
Teşekkürler hocam . Kompresör testi sağlam çıkmazsa segmanlardan mıdır

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler hocam . Kompresör testi sağlam çıkmazsa segmanlardan mıdır

Segmandansa iyine iyi ama aracınızın bloğu gömlekli mi bilmiyorum silindir çeperi blokla aynıysa ve aşırı aşınma varsa segmanda kurtaramaz. Bu yazdığımda iç çap komparatör saatiyle ölçülür

Peker tahir

Kayıtlı Kullanıcı
11-Bilecik
Siteyi ziyaret et
Segmandansa iyine iyi ama aracınızın bloğu gömlekli mi bilmiyorum silindir çeperi blokla aynıysa ve aşırı aşınma varsa segmanda kurtaramaz. Bu yazdığımda iç çap komparatör saatiyle ölçülür
Teşekkürler hocam

Alfonso

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Külbürtör kapak contası değişse yağ kaçırması yapmaz yakma ile bir alakası yok diye biliyorum sadece conta sızdırmasın diye yağ yakmaya etki edicek birşey değil bujilerin oraya bile inse ordan aşşa inmez külbürtör kapak contası felan fayda etmez değişsenizde alakası yok ama ölçüm şart.

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

Peker tahir

Kayıtlı Kullanıcı
11-Bilecik
Siteyi ziyaret et
Külbürtör kapak contası değişse yağ kaçırması yapmaz yakma ile bir alakası yok diye biliyorum sadece conta sızdırmasın diye yağ yakmaya etki edicek birşey değil bujilerin oraya bile inse ordan aşşa inmez külbürtör kapak contası felan fayda etmez değişsenizde alakası yok ama ölçüm şart.
Teşekkürler hocam

• Beğen
Tepkiler: Alfonso

Peker tahir

Kayıtlı Kullanıcı
11-Bilecik
Siteyi ziyaret et
10/40 tan hangi yağa geçmemi önerirsiniz. Direk 10/60 fazla mı gelir

• Beğen
Tepkiler: Alfonso