Aracınız Ne kadar yakıyor?

savas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2008 astra sedan 1.8 140 hp ortalama sehir dışı ağırlıklı 7 lt yakıyor klima açık

iberay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yatağan'dan Ağrı'ya yaklaşık 1800 km 114 litre yaktım. Ağrıdan Yatağan'a giderken 108 litre yakmıştım. Opel combo ile yolculuk harika.hem hızlı hem yormuyor.iyiki varsın combo.Bu arada bu değer yüksek hızlarda alındı yoksa yolmu biter:).110-120.Giderken 3.22 mazot aldım.Gelirken 2.91'den.

thewishmaster

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gaz tüketimimi hesaplarken aldığım litreyi litre fiyatını yazıyorum. depo bitene kadar kullanıp sonıunda yaptığım km yi yazıyorum. Sonra tekrar gaz fulleyip lt fiyatı yazıyorum. Değerleri alırken şehir içi kaç km şehir dışı kaç km sıcaklık araçtaki yük klima vs gibi değerleri de yazıyorum. 5 depo ölçüm sonucunda:

%50 şehir içi % 50 şehir dışı klima devamlı 2 seviyesinde açık yük ort 160 kg sıcaklık 32 C derece de ortalama yakıt tüketimim 10,47 lt LPG / 100 km.

Takibim benzin fiyatı makul olan 2 ytl ye ve lpg fiyatı da makul olan 1,10 ytlye gerileyene kadar devam edecek.

ceyhunyazar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüketim Süper Bence

Merhaba,

1 ay önce LPG taktırmıştım ve tüketimimi forumda aktarmaya çalıştım. 4.depo da bitti ve dün akşam fulledim. Tam olarak 400 km gitti ve benzine geçti, yani lpg yi bu sefer tam olarak bitirdim. Depo 36.46 lt gaz aldı. 45 lik simit depom var. Zaten yüzde 80 dolumla 36 lt alması gerekiyor. Dolum istasyonu 36,46 lt de kesti zaten. Sonuç ise 36,46/4=9,115 lt/100 km lik tüketim yapmış olduk. Bu değerler ş.içi verilerdir. Katettiğim mesafenin çoğu ş.içi olmasına karşın ist. yolu gibi mesafelerde de kullandım. Tam olarak ş.arası ş.içi diye ayıramayacağım ama en azından karma kullanım da diyebilirsiniz. Çünkü kullanıcıların yazıklarına göre ş.içi için gerçekten düşük.

Klimayı bu km nin yüzde 30-40 ı kadarında kullandım.Buna göre aygaz eurolpg 1,72/lt den
9,115*1,72/100=15,67 ykrş luk tüketim var.

Bu anlamda gerçekten çok memnunum.

En son yazdıgım tüketim degerlerine artı yönde etki eden aldıgım yeni lastikler oldu sanırım. Önceleri yazdıgım degerleri vakumlu kış lastikleri ile yapmıştım. 9,5-9,6 lt/100 km lik tüketimim vardı. Lastiklerin de tüketimin düşmesinde etkisi oldugu kesin.Lastiklerim continental 195/60/R15 PremiumContact2.

Kullanım tarzım ise ;
Hız yapabileceğim bölümlerde bile 100 ü geçmedim(İst yolu Konya yolu gibi yerlerde)
Devir aralığı 2000-2750 idi. Vites yükseltmek ve düşük devirde kullanmak ve kesinlikle boşa atmadım.

Son düzenleme:

SİPAHİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 1999 model 1.6 16v Astra HB aracımla 15 gün önce 970 km yol yaptım 270 ytl lik benzin kullandım normal midir? Ortalama 110-130 arası kullandım aracımı

ceyhunyazar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ş.arasında Tüketim

Haftasonu ankara-bartın gidiş geliş , ş.içi az miktarda kullandım,klima full açık, giderken hız 110-140 arası, gelirken max 100 km/sa. Sonuç olarak ortalama alındıgında 7.94 lt/100 km yani 13,66 kuruş yaktık. Yani 680 km yolda 93 ytl lik lpg harcadım.Giderken daha sakin kullansaydım biraz daha düşerdi.

Buradan şu sonuca varmak mümkün. Bir depo 36 lt ile 455 km ş.arası yol katedebiliyorum.Ve yolculuk gündüz geçtiği için tüketimler de artıyor. En ekonomik olanı hızın 90-100 ü geçmeden gece yavaş yavaş seyahata etmek olur bence....

İşte benim verilerim bunlar...

Ancak şu bi gerçek ki astralarda klima aracın çekişini yokuşlarda bayağı düşürüyor. Bunun lpg ile alakası yok, zira benzindeyken de aracımı ii test etmiştim. Benzin lpg farkını zaten çok farkedemiyosun.

tako

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar herkese günaydın dün itibari ile bende brc sıralı sistem lpg dönüşümü yaptırdım ama henüz tam olarak nekedar yaktığını hesaplayamadım ilk izlenimlerde aracım 3000 devirde 100 yaparken şimdi 3000 devirde 110 yapıyor rampalarda falan fazla zorlanma yapmadı bende fazla basmadım

KAAN ARSLANLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Günaydın,

Bakıyorum da biz LPG'yi taktıktan sonra sürekli olarak Şehir dışı seyahatlere çıkmaya başladınız Ceyhun Bey :)

İyi gezmeler :)

MOCAN OTOGAZ

Kaan Arslanlı

Haftasonu ankara-bartın gidiş geliş , ş.içi az miktarda kullandım,klima full açık, giderken hız 110-140 arası, gelirken max 100 km/sa. Sonuç olarak ortalama alındıgında 7.94 lt/100 km yani 13,66 kuruş yaktık. Yani 680 km yolda 93 ytl lik lpg harcadım.Giderken daha sakin kullansaydım biraz daha düşerdi.

Buradan şu sonuca varmak mümkün. Bir depo 36 lt ile 455 km ş.arası yol katedebiliyorum.Ve yolculuk gündüz geçtiği için tüketimler de artıyor. En ekonomik olanı hızın 90-100 ü geçmeden gece yavaş yavaş seyahata etmek olur bence....

İşte benim verilerim bunlar...

Ancak şu bi gerçek ki astralarda klima aracın çekişini yokuşlarda bayağı düşürüyor. Bunun lpg ile alakası yok, zira benzindeyken de aracımı ii test etmiştim. Benzin lpg farkını zaten çok farkedemiyosun.