Aracınız Ne kadar yakıyor?

grattis

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ankara-antalya gidiş, ortalama hız 100, afyondan sonra klima açık, antalyada şehir içi kullanım (100 km kadar), antalya-ankaraya dönüş, ortalama hız 100, afyona kadar klima açık, toplam 1224 km ve 76 litre yakıt yaktı.
26-8-2008 itibariyle hesaplarsak (95 oktan = 3.27 ytl/lt) kilometrede 0.203 ykr yaktı. (Bilgisayardan bakmışsın yanlış olabilir dediğinizi duyar gibiyim, ama yakıt göstergesi ve aldığım yakıtıda hesaba katınca gayet doğru değerler olduğuna garanti veriririm. Depo boşken 53 lt yakıt aldım ankaradan, antalyadan çıkarkende 30 lt yakıt aldım, eve geldiğimde hala ışık yanmıyor gösterge kırmızıdan bir önceki çizgi biraz altında şuan)

KAAN ARSLANLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sayın Burock2000,

Yakıt verileriniz güzel, Aracınız da çok güzel, güle güle kullanın.

Bizim montajını gerçekleştirdiğimiz 2006 model Honda Civic Otomatik Vites araç sahibi ile karşılaşmamanızı temenni ediyorum:D 5 kişi, bagaj full dolu, hız aralığı 90-110 km, (genellikle 100 km'yi geçmemeye çalışmış)

Size göre avantajları : Klima kullanmamış
Size göre Dezavantajları : Araç Otomatik vites ve aracını sizden daha yüksek süratle kullanmış ve tahminimce aracı sizin aracınızdan daha fazla yolcu ve yük taşımış.

KM'de yakıt tüketimi 11,6 YKR( eski para birimiyle 116.000 TL)

Araçların aynı şartları taşımaları halinde Honda Civic'in sizden daha az yakıt tüketeceğini tahmin ediyorum ve Saygılar sunuyorum.

konuyla ilgili link : http://forum.donanimhaber.com/m_19780064/mpage_30/key_mocan//tm.htm#25591754

Mesaj sahibi : TONK

Değerli opelim.net'in üye ve yöneticilerinden verdiğim link nedeniyle özür diliyorum.

Saygılarımla

MOCAN OTOGAZ

Kaan Arslanlı

Önce Kırklareli - Ankara arası katettiğim yol :

3927.jpg

Sonra Klima Şartlarını Vereyim ( Bütün yol boyunca düşük seviyede açık )

3933.jpg

Hız bütün yol boyunca sabit 90 kmh Cruise control

SONUÇ : 3.5 LT / 100KM

3953.jpg

1 lt dizel : 2.98 ytl --> 3.5 x 2.98 = 10.43 ytl

10.43 / 100 = 0.1043 ytl /100 km

10.43 ykr / 100 km !!!

Kırklareli - Ankara arası = (647 /100 ) x 3.5 = 22.6 lt eurodizel = 67.38 ytl :D

(Aldığım yakıtın ibrenin yerdeğiştirmesi sonucu hesaplarım da bu verileri doğruluyor)

Daha az yakan var mı ? Uzun yolda dizelin LPG'den daha ucuza geleceğini düşünüyordum ısrarla ıspatlamak istiyordum, sanırım başardım :D

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçta 3 kişiydik ve bizim de bagaj fulldü, hem de ağır malzeme doluydu sadece hacim değil. Bahsettiğiniz araç lpg'li. Ben de zaten eski aracımda lpg ile yaktığımın daha azını hedefliyordum onu ıspatladım. Sizin hondayı geçtiğimi değil. Kaldı ki honda 100 yerine 90 ile kullansaydı benim yakaladığım değerin altına düşmeyecek, anca aynı seviyeye gelecekti. bunu yakalamak için de lpgye geçmeye değmez değmez. ancak mevcut eski araba olursa tercih ederdim ama dizel avantajını yitirdi diyenlere hodri meydanlık bir sonuç bu. ayrıca 7.5 saat süren yolculuğun 7.5 saati de klimalıydı. Tabi bir de 6. vites farkı (1600 devirde 90 kmh ).

siz tabi lpg montajı yapıyorsunuz geri kalmak istemezsiniz, işiniz bu işin ticareti, klima açık olmasa ve bolu dağını tırmanmasam 9,7 kuruş ortalama tutturacaktım ama ondan da daha az yakan bir araba bulurdunuz eminim...

MaX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Burak aracını kıskanmadım desem yalan olur:) 3.5 lt mükemmel bir değer.

KAAN ARSLANLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Günaydın,

Amaç polemik yaratmak değil. Ben avantajları ve dezavantajlarıyla durumu buraya yazdım. Aslında farklı araçları mukayese ederek ikimizde hata yapıyoruz. Sizin aracınız ile aynı segmentte LPG'li bir araç sahibinden rica ederiz, beraber boluya yemek yemeğe gideriz. :)

Dizel güzeldir güzel olmasına da bakım masrafları çok ağır...

Saygılarımızla

Araçta 3 kişiydik ve bizim de bagaj fulldü, hem de ağır malzeme doluydu sadece hacim değil. Bahsettiğiniz araç lpg'li. Ben de zaten eski aracımda lpg ile yaktığımın daha azını hedefliyordum onu ıspatladım. Sizin hondayı geçtiğimi değil. Kaldı ki honda 100 yerine 90 ile kullansaydı benim yakaladığım değerin altına düşmeyecek, anca aynı seviyeye gelecekti. bunu yakalamak için de lpgye geçmeye değmez değmez. ancak mevcut eski araba olursa tercih ederdim ama dizel avantajını yitirdi diyenlere hodri meydanlık bir sonuç bu. ayrıca 7.5 saat süren yolculuğun 7.5 saati de klimalıydı. Tabi bir de 6. vites farkı (1600 devirde 90 kmh ).

siz tabi lpg montajı yapıyorsunuz geri kalmak istemezsiniz, işiniz bu işin ticareti, klima açık olmasa ve bolu dağını tırmanmasam 9,7 kuruş ortalama tutturacaktım ama ondan da daha az yakan bir araba bulurdunuz eminim...

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Günaydın,

Amaç polemik yaratmak değil. Ben avantajları ve dezavantajlarıyla durumu buraya yazdım. Aslında farklı araçları mukayese ederek ikimizde hata yapıyoruz. Sizin aracınız ile aynı segmentte LPG'li bir araç sahibinden rica ederiz, beraber boluya yemek yemeğe gideriz. :)

Dizel güzeldir güzel olmasına da bakım masrafları çok ağır...

Saygılarımızla

Yeni nesil dizellerin bakım masrafları eskisi gibi ağır değil. Yolladığınız linki okudum, ankara konya arasında 3.3 de yaparım ben. Arkadaş da yaklaşık olarak hesaplamış, malum yol bilgisayarı lpg'yi ölçmüyor, lpg litresi beniznin yaklaşık olarak yüzde bilmemkaçından yola çıkılıyor genelde.

Benim işyerimde de birçok lpg kullanan makina mühendisi arkadaş var ve bunların hepsi motor üzerine uzmanlıkları (turbo motor, hesabına kitabına kadar). Hiçbiri de benim tutturduğumu tutturamadı, hepsi de kasmışlar 11.5 ykr çıkmış en düşük.

Ama kolay da değil uzuuun saatlerce 90 km'de gitmek. Benimki işte 7.5 saat sürdü. Hatta 85 ile gitsem daha da az yakacaktım. Şehiriçi 16.3 ykr yakmıştım.

Neyse işte böyle ...

O arkadaşa da hayırlı olsun yeni lpg'si.

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
diesel motor ile lpg yi yada benzini karşılaştırdığımızda dieselin az yaktığı bariz ortada. 1.4 diesel motorlar şdışı ortalamfabrika verisi 3.5 lt/100 km 90 sabit hızdır. aynı hazimde benzinliler 5.5 lt civarı tüketir genelde. lpg de hemen hemen aynı.
şimdi mantıklı düşünürsek sonuçlar ortada diesel daha az yakar. lpg ise ucuz olduğundan az yakar görünür ama aldanmayın. hükümet diesel satışları patladı diye mazota dayadı vergiyi. aynı dayama!!! aynı oranda lpg ye yapılırsa nerede kaldı lpg nin avantajı...
fiyatların eşit olduğunu varsayarsak yani mazot=benzin=lpg=3 ytl hangi motor az yakar...
tabiki diesel aklın yolu bir...
bu nedenle lpg yada benzinle dieseli karşılaştırmayın. çünki fiyatlar sabit değil...
fakat hangi motorun ne kadar yaktığı açık...
sanırım aydınlatıcı olmuştur...
lpg yi kötülediğim gibi bir sonuçta çıkmaz umarım ortaya. sonuçta temiz bir yakıt dezavantajları olsada avantajlarıda var ama diesel motor her zaman az yakar...
burak asıl benim denemek istediğim 1.7 ile 1.4 cdti performanslı kullanımda örneğin 130 ortalama yada rampalı yollarda bolu ankara yada sahilden muğla antalya tırmanışlarda 1.7 nin daha az yaktığını ispatlamak ama vakit yok. deneyen varsa burdan paylaşsın...

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
diesel motor ile lpg yi yada benzini karşılaştırdığımızda dieselin az yaktığı bariz ortada. 1.4 diesel motorlar şdışı ortalamfabrika verisi 3.5 lt/100 km 90 sabit hızdır. aynı hazimde benzinliler 5.5 lt civarı tüketir genelde. lpg de hemen hemen aynı.
şimdi mantıklı düşünürsek sonuçlar ortada diesel daha az yakar. lpg ise ucuz olduğundan az yakar görünür ama aldanmayın. hükümet diesel satışları patladı diye mazota dayadı vergiyi. aynı dayama!!! aynı oranda lpg ye yapılırsa nerede kaldı lpg nin avantajı...
fiyatların eşit olduğunu varsayarsak yani mazot=benzin=lpg=3 ytl hangi motor az yakar...
tabiki diesel aklın yolu bir...
bu nedenle lpg yada benzinle dieseli karşılaştırmayın. çünki fiyatlar sabit değil...
fakat hangi motorun ne kadar yaktığı açık...
sanırım aydınlatıcı olmuştur...
lpg yi kötülediğim gibi bir sonuçta çıkmaz umarım ortaya. sonuçta temiz bir yakıt dezavantajları olsada avantajlarıda var ama diesel motor her zaman az yakar...
burak asıl benim denemek istediğim 1.7 ile 1.4 cdti performanslı kullanımda örneğin 130 ortalama yada rampalı yollarda bolu ankara yada sahilden muğla antalya tırmanışlarda 1.7 nin daha az yaktığını ispatlamak ama vakit yok. deneyen varsa burdan paylaşsın...

ben 3.5 lt ortalama ile yaptığım yolu dönüş yolunda gündüz yaptım. ankaradan kırklareline gece gitmiştim o zaman 130 kmh sabit hızla gittim ama arada hızlanmalar oldu 150 160 falan, bazen 80e düştü yoldaki bazı kısımlar nedeniyle. yine klima açıktı ama %70inde açıktı. bu şekilde hızlı gidince 4.8 ortalama yapmıştım o da 14 kuruş ediyor. ama 8 saatte gittiğim yolu 5 buçuk saatte gitmiştim.

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben manisaya giderken molalar dahil 7 dönüşte 11 saatte (dönüşte tatilci yoğunluğu vardı körfez feribota inemeyenlerle dolu idi) net 9 saati yol olmak üzere gidiş geliş 920 km ortalama 13 kuruşa geldi. bendede azami 150 km gidiş ama ortalama 90 km civarı... dönüşte bebek vardı arabada max 120 idi... bende iyi yakmışım demekki:)

ceyhunyazar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
40 ytl ile 250 km

23.46 lt ile 250 km lpg ile katedilen yol . 9.38 lt/100 km ş.içi yogun olmak üzere ş.arası ilaveli karma kullanımda...Km de 16 kuruş yaklaşık..Düşüşe devam...:)