Aracınız Ne kadar yakıyor?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Kendi aracımla 18 kuruş civarı yaktım uzun yolda. Söz konusu yol, bildiğimiz düz, bölünmüş yollar gibi değil; bol keskin virajlı ve rampalı bir yol. hatta bu virajların bi çoğunda 2.vitese bile düşüyorsunuz. Litresi, 2.82'den 21.3 litre gazla 330 km yaptım. 1 litre gazla yaklaşık 15.7 km yol yapmış. Araç, 98 model astra F, 1.4 GL, 60 beygir, tek nokta enjeksiyonlu.

Hakan gerçekten bu rakamları bence tek noktalı bir araç ile harbiden iyi yakalıyorsun siktin sene benim araç bu değerleri asla ama asla yakalamaz... mümkün değil. Benim aracın bu değerleri yakalaması demek güneşin batıdan doğması manasına gelir yeminle.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hakan gerçekten bu rakamları bence tek noktalı bir araç ile harbiden iyi yakalıyorsun siktin sene benim araç bu değerleri asla ama asla yakalamaz... mümkün değil. Benim aracın bu değerleri yakalaması demek güneşin batıdan doğması manasına gelir yeminle.

abi o sittin sene olacak heralde değil mi? :):):)
akşam akşam iyi güldürdün beni

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nadir abi senin araç otomatik vites, o değerler o yüzden biraz zordur bence :D

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et

benim araç manuel abi. arkadaşların dediği gibi manuelin etkisi de vardır. bir de ben biraz sakin kullanırım. duble yollarda da olsam 85/90 sabit giderim.

benim araçtan daha az yakanı pederde var. 98 model Fransız kasa diye geçen cilo. o da 1.4 , tek nokta enjeksiyonlu ama 80 bg. ona da litresi 2.60'dan gaz alıp ölçtük. yaklaşık 700 km uzun yol yaptık, 14.5 kuruş yaktı. onu kullandığımız yollar genellikle düzdü ama. yani rampa çoktu ama 1'e , 2'ye düşürecek virajlı yollar değil. sabit 85/90la gittik onla da. 4 kişi vardı araçta.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Hakan aslında Fransızlar az yakar. Birde işin işine LPG girince daha da ekonomik oluyor. Yaw bende bu tek nokta LPG sistemlerinin mantığını bir türlü anlayamadım gitti. Şimdi enjeksiyonlu araçlar da gaza bastıkça LPG ihtiyacına göre gerekli LPG motora yollanıyor ama bu tek nokta da bildiğimiz dandik gaz borusu birde vana... bunun mantığı ne? bir türlü çözemedim gitti.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Tek noktalar, aslında arada derede kalmış bir sistem. Ne karbüratörlü ne de çok enjeksiyonlu. TOFAŞ'ın 1.6 ie serilerinde de vardı bu sistem. Onlarınki çok sorun çıkarıyor diye duyardık taksicilerden. LPG dönüşümünde de mikser ile sağlanıyor. Ama bildiğim kadarıyla artık sıralı sistemler de uygulanabiliyor bu araçlara.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Tek noktalar, aslında arada derede kalmış bir sistem. Ne karbüratörlü ne de çok enjeksiyonlu. TOFAŞ'ın 1.6 ie serilerinde de vardı bu sistem. Onlarınki çok sorun çıkarıyor diye duyardık taksicilerden. LPG dönüşümünde de mikser ile sağlanıyor. Ama bildiğim kadarıyla artık sıralı sistemler de uygulanabiliyor bu araçlara.

Hakan keşke uygulansa anında gider üzerinde olan sistemi tamamen değiştiririm. Ama dedim gibi ben bu tek noktalı araçlar için takılan sistemlerden bir gram bir şey anlamıyorum. Dandik bir plastik vana aç kapa ver gazı falan filan al sana ayar. Birde gaz pedalı ile tepkimesi hiç birbiri ile alakadar bir sistem değil. Çözemedim yani. İnternet üzerinde baya bir araştırdım ama net bilgi de. Emin ol LPG takanlar dahi bu sistemin nasıl çalıştığı hakkında gram bilgilerinin olduğunu sanmam.

_Vectra_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
208 km 38 TL yakiyor 182 181 kurusa dustugumde oluyor vectranin gözünü sevim belese gezdiriyor