Aracınız Ne kadar yakıyor?

Tilki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2011 model Astra Klasik HB 1.3 Cdti Easytronic. Çok fazla kiilometre yapma imkanım olmadı. Aracı teslim aldığım 19 Temmuz 2011'den bugüne 5.800 Km yapabildim ancak. Yol bilgisayarı, ortalama tüketimi 6,7lt/100km gösteriyor.
Tahminimce biraz uzun yol yapsam bu rakam belirgin şekilde aşağıya düşebilecek gibi. Zira aracı, bu 5.800Km boyunca sürekli kısa mesafelerde, ara sokaklarda ve E5 akşam trafiğinde kullandım. Zaten bilgisayar verilerine baktığımda, 5.800Km'lik mesafe için ortalama hızımın 21Km/Saat olduğunu görüyorum. Yani ağırlıklı olarak birinci ile ikinci vites arasında, dur kalklarla geçen bir seyir.
Şöyle hız kontrolü 90Km/Saate sabitleyip 20 dakika süremedim zavallı aracı.

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
Son zamanlar aracı öyle kullanıyorum ki tüketim ortalama 13 litrelerde :D Şehir içi 18 i gördüm :)

bende senin gibiyim abi:) az önce baktım ortalama yakıt tüketimi 16,6/100 gösteriyor lpg de. Akşamları derse yetişmem gerekiyor işyerinden geç çıkıyorum, bende kapatıp gidiyorum. Sakin kullanımda bende şehir içi 9lt yi görmüştüm, ama o zmanda neden bu aracı aldım diyorum, sıkılıyorum, Genç olunca insanın kanı kaynıyor:rakir: ha birde bu aralar kötü bir alışkanlık edindim, yolda giderken yarım debriyaj yapıp aracın devri yükselinde debriyajdan ayağımı çekiyorum şaha kalkıyor, birde 4. viteste 5bin devirde iken gazdan çekmeden 3 e alıp sonra tekrar 4e aldığımda koltuğa yapışıyorum.. tabi bu hertürlü zararlı... beni vazgeçirin bu huyumdan..

Son düzenleme:

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende senin gibiyim abi:) az önce baktım ortalama yakıt tüketimi 16,6/100 gösteriyor lpg de. Akşamları derse yetişmem gerekiyor işyerinden geç çıkıyorum, bende kapatıp gidiyorum. Sakin kullanımda bende şehir içi 9lt yi görmüştüm, ama o zmanda neden bu aracı aldım diyorum, sıkılıyorum, Genç olunca insanın kanı kaynıyor:rakir: ha birde bu aralar kötü bir alışkanlık edindim, yolda giderken yarım debriyaj yapıp aracın devri yükselinde debriyajdan ayağımı çekiyorum şaha kalkıyor, birde 4. viteste 5bin devirde iken gazdan çekmeden 3 e alıp sonra tekrar 4e aldığımda koltuğa yapışıyorum.. tabi bu hertürlü zararlı... beni vazgeçirin bu huyumdan..
yakıt parasından muzdarip bir kişi olarak arabayı kullanma şeklin enteresan. debriyajını ne zamn değiştirdin bilmem ama o devirlerde yarım debriyaj ile çok sürmez sanayiye gitmen. :)
vazgeçirmek için şunu söyleyebilirim. yeni debriyajımı değiştirdim. aracımı senin gibi kullanan bir arkadaştan almışım sanırım :) debriyaj değişimim 600 tl yi buldu. bu kadar paraya kaç depo gaz alınır biliyon mu ?:):)

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
yakıt parasından muzdarip bir kişi olarak arabayı kullanma şeklin enteresan. debriyajını ne zamn değiştirdin bilmem ama o devirlerde yarım debriyaj ile çok sürmez sanayiye gitmen. :)
vazgeçirmek için şunu söyleyebilirim. yeni debriyajımı değiştirdim. aracımı senin gibi kullanan bir arkadaştan almışım sanırım :) debriyaj değişimim 600 tl yi buldu. bu kadar paraya kaç depo gaz alınır biliyon mu ?:):)

Aylık ortalama yakıt masrafım 250-300 arası oluyor. LPG ile. Derslerde bitti, artık bu kadar çok kullanma şansım olmayacak. Kullanmadığım bu süre içinde sanırım o alışkanlıklarımdan vazgeçerim. Anlamıyorm neden nasıl oluyor bi bakmışım yapıştırmısm gidiom..

tirbik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
değerli hocam beni vazgeçirin demişsiniz. birgün şanzumanı kucaklarsanız o zaman vazgeçersiniz. kazasız sürüşler.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
imkansız mı ? iyide benim araçta aynı değerde. geçen ankara - afyon arası 237 km benzinle geldim toplam 11 litre benzin yaktım şimdi yalanmı bu imkansızmı ? yada bu arabalar havaylamı çalışıyor. şehir içi lpg de devir 2300'leri geçmeden vites değiştirip hiç sıkmadan sürersem arkadaşın değerleri yakalıyorum bende.

diğer arkadas şehir içi o değerleri görüyormuş yalnız... ;)