ACİL'de Muayene Hk. Önemli

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com
Ynt: ACİL'de Muayene Hk. Önemli

dinojasie link' Alıntı:
merhaba . neticede kötü bir durumla karşı karşıya gelmişsiniz. son olarak doktor kontrolü sonrası dikiş atılacak dendiginde dikiş /sütür atacak olanlar yine yardımcı saglık personelidir. genelde saglık personelinin el becerisi doktorlardan daha iyidir. o yüzden saglık personellerinin de hakkını yememek lazım.

evet katılıyorum size... bu düşünceden dolayı ben de itiraz edemedim. ama hastane yetkilileri kesin bir dille, yanlış uygulama yapıldığını, hastanenin politikası gereği doktorun müdahaleye eşlik etmesi gerektiğini söylediler. araştıracaklarmış...kesinlikle dikişi doktorun yapması gerektiğini söylediler... asıl bu konuda takıldılar... ama ücret olayını kabul etmediler. kendilerince yasalmış....

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dinojasie link' Alıntı:
merhaba . öncelikle geçmiş olsun. bende elazıgda nöroloji alanında ihtisas yapıyorum. daha öncesinde acil serviste calışmıştım. durumunuz için akın bey sagolsun dogru bilgiler vermiş. ben sadece şunu belirtmek istiyorum. ilk gitmiş oldugunuz cerrahi merkezin SGK ile anlaşması var mı acaba. eger yoksa bile zorunlu şekilde sizden o anda para talep edilmez. senet imzalanır. ama SGK ile anlaşma olması durumunda 1 kuruş bile para talep edilemez eger acil servis kısmına başvurduysanıız. doktor kontrolu ise  akın beyin dedigi gibi önce yardımcı saglık personelinin kontrolünden sonra gerçekleşir. Eger hastanın durumu stabil ise yardımcı personel tarafından doktorun yanına götürülmesinde bir sakınca yok ama şunu da belirteyim ki acil servis diye bir bölüm var ve siz oraya başvurmuşsanız acilde muhakkak doktorun olması lazım. acaba sizi bir uzman hekimin görmesi için mi poliklinige götürdüler bilemiyorum. ama  yine de yasa geregi acil hekimi konsultasyon istemesi durumunda uzman hekim acile gelmek zorunda. ben bunu küçük bir cerrahi tıp merkezi olmasına baglıyorum. ilaç yan etkisi her zaman görülebilecek bir şey. dikkat etmeniz gereken  , bundan sonra başvuracagınız bütün saglık kuruluşlarına muhakkak şu ilaca alerjisi vardır diye bilgi vermek.
neticede kötü bir durumla karşı karşıya gelmişsiniz. son olarak doktor kontrolü sonrası dikiş atılacak dendiginde dikiş /sütür atacak olanlar yine yardımcı saglık personelidir. genelde saglık personelinin el becerisi doktorlardan daha iyidir. o yüzden saglık personellerinin de hakkını yememek lazım.

+ 1 victoryy

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sn.Turk_187,

Çok geçmiş olsun arkadaşım, acil şifalar diliyorum eşinize..

Üniversitede iken bir hocamız, yıllar evvel gelen bir alman mimarın, 1 haftalık İstanbul gezisinden sonra şöyle söylediğini aktarmıştı bize: "Bizler kendi ülkemizde tesadüfen ölüyoruz sizler ise burada tesadüfen yaşıyorsunuz.."

İnsan hayatını doğrudan ilgilendiren sektörlerde (sağlık, eğitim gibi) asla özelleştirilmeye gidilmemesi taraftarıyımdır..Yoksa herşeyin sonu gidip paraya dayanıyor..Söz konusu olan insan hayatı olsa bile..

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

alahan1963 link' Alıntı:
Sn.Turk_187,

Çok geçmiş olsun arkadaşım, acil şifalar diliyorum eşinize..

Üniversitede iken bir hocamız, yıllar evvel gelen bir alman mimarın, 1 haftalık İstanbul gezisinden sonra şöyle söylediğini aktarmıştı bize: "Bizler kendi ülkemizde tesadüfen ölüyoruz sizler ise burada tesadüfen yaşıyorsunuz.."

İnsan hayatını doğrudan ilgilendiren sektörlerde (sağlık, eğitim gibi) asla özelleştirilmeye gidilmemesi taraftarıyımdır..Yoksa herşeyin sonu gidip paraya dayanıyor..Söz konusu olan insan hayatı olsa bile..

+1 special_Yeah

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

keşke doktor sayısı yeterli olsaydı da acil servislerde bu işlemleri doktorlar yapsalardı. ancak gidecegimiz ve gittigimiz acil servislerin hepsinde en fazla 2-3 acil hekimi mevcut  ve iş yükü inanılmaz fazla. sütür atılması ise türkiye şartlarında benim gördügüm bütün hastanelerde saglık personeli tarafından yerine getiriliyor. belki üniversite hastanelerinde biraz fark var. o da sütür atılmasını ögretmek amacıyla son sınıf tıp ögrencilerine asistan doktor eşliginde bu işlemin yapılması. para konusuna gelince muhtemelen poliklinik girişi yapılmış. bu yüzden sizden para talep edebilirler. adamlar yasal dayanak oluşturmuşlar. (işlem poliklinikte görüldügü için). tek merak ettigim gercekten orada bir acil servis bölümü varmıydı. acil servis bölümü diye bir bölüm varsa doktorsuz olmaz. o yüzden sizin haklı yakınmanızı anlyor ve katılıyorum. malesef hepimizin sinir oldugu memur memur dolaştırılmak duygusu hastanede ve söz konusu hasta olunca işler biraz daha kızışıyor. tekrar geçmiş olsun.size tavsiyem bildiginiz ve güvendiginiz merkezleri tercih edin

duanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

geçmiş olsun.şikayetinizden herhangi bir yaptırım çıkacağını sanmıyorum. arkadaşların dediği gibi hastayı doktor karşılamaz.hastayı karşılayan sağlık personeli  hastanın aciliyetine göre triaj yapar.trie=ayıklamak,sınıflandırmak. burda renk kodları uygulayarak aciliyet sırasına hastalar alnınır.siyah=ölü, nefes almıyor kırmızı=acil,sarı=bekleyebilir,yeşil=minör  .size yeşil kod vermişler; hayati tehlikesi yoktur,bekleyebilir,ihtiyaç olduğunda yardım bile edebilir.  hastane o saatte poliklinik hizmeti veriyorsa (artık çoğu özel hastane akşam,gece poliklinik hizmeti vermekte) yeşil kod almış hastayı polikliniğe yönlendirebilir. sağlık personeli ilgili alanda eğitim almışsa dikiş atabilir. doktor söylediği zaman nasıl hemşire damar yolu açıyor ,ilaç uyguluyorsa uygun gördüğü hastalara sağlık personeli müdahale edebilir,etmek zorundadır.yalnız dikiş atılıp müdahale tamamlandığında doktor kontrol etmek zorundadır.Acilde  doktor olmadığını sanmıyorum. sonuçta çoğu hastanede gece boyunca acilde 1 doktor olmakta ihtiyaç,yemek vs için poliklinikte bulunamayabilir. para alma olayına gelince yanlışlık var.yeşil kod vermişlerse dahi para alamazlar.anladıım kadarıyla acile giriş yapılmayıp polikliniğe yönlendirilmişiniz o yüzden para almışlar.aksi durum suçtur.tekrar geçmiş olsun

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

duanka link' Alıntı:
geçmiş olsun.şikayetinizden herhangi bir yaptırım çıkacağını sanmıyorum. arkadaşların dediği gibi hastayı doktor karşılamaz.hastayı karşılayan sağlık personeli  hastanın aciliyetine göre triaj yapar.trie=ayıklamak,sınıflandırmak. burda renk kodları uygulayarak aciliyet sırasına hastalar alnınır.siyah=ölü, nefes almıyor kırmızı=acil,sarı=bekleyebilir,yeşil=minör  .size yeşil kod vermişler; hayati tehlikesi yoktur,bekleyebilir,ihtiyaç olduğunda yardım bile edebilir.  hastane o saatte poliklinik hizmeti veriyorsa (artık çoğu özel hastane akşam,gece poliklinik hizmeti vermekte) yeşil kod almış hastayı polikliniğe yönlendirebilir. sağlık personeli ilgili alanda eğitim almışsa dikiş atabilir. doktor söylediği zaman nasıl hemşire damar yolu açıyor ,ilaç uyguluyorsa uygun gördüğü hastalara sağlık personeli müdahale edebilir,etmek zorundadır.yalnız dikiş atılıp müdahale tamamlandığında doktor kontrol etmek zorundadır.Acilde  doktor olmadığını sanmıyorum. sonuçta çoğu hastanede gece boyunca acilde 1 doktor olmakta ihtiyaç,yemek vs için poliklinikte bulunamayabilir. para alma olayına gelince yanlışlık var.yeşil kod vermişlerse dahi para alamazlar.anladıım kadarıyla acile giriş yapılmayıp polikliniğe yönlendirilmişiniz o yüzden para almışlar.aksi durum suçtur.tekrar geçmiş olsun
teşekkür ederim. çok aydınlatıcı bir açıklama yapmışsınız. müdahale sonrasında kesinlikle doktor kontrolü olmadı. bugun aynı hastanede pansuman yapıldı. gayet ilgisizlerdi...

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

arkadaşlar son bilgiyi aktarmak istiyorum,

İlgili hastane şikayetim üzerine kendi içinde yapmış olduğu inceleme sonrası yapılan işlemin usülsüz olduğunu, kesinlikle sağlık personelinin degil doktorun müdahalede bulunması gerektiğini, bundan dolayı da ilgililer hakkında soruşturma açtıklarını tarafıma bildirmişlerdir.ayrıca yaptığım ödemeyi geri ödeyeceklerini taahhüt etmişlerdir.

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İşte bilinçli tüketici olmanın önemi..Keşke hepimiz, her konuda, sonuna kadar haklarımızın  takipçisi olabilsek..

duanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
arkadaşlar son bilgiyi aktarmak istiyorum,

İlgili hastane şikayetim üzerine kendi içinde yapmış olduğu inceleme sonrası yapılan işlemin usülsüz olduğunu, kesinlikle sağlık personelinin degil doktorun müdahalede bulunması gerektiğini, bundan dolayı da ilgililer hakkında soruşturma açtıklarını tarafıma bildirmişlerdir.ayrıca yaptığım ödemeyi geri ödeyeceklerini taahhüt etmişlerdir.

bu işin peşini bırakmayınn ,usulsüzlük yapan hastanenin kendisi. olayı kapatmak istiyorlar sanırım. soruşturma falan hikaye .şikayetinizden vazgeçmeyin ki bundan sonra kimseden para almasınlar